Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

veterinerin dediğini mi yapmalıyım

liya.yn

Bronz 4 Üye
benim kaplumbağamın 2 gözüde şişti bu siteden yardım alarak çay demi sürdüm pamukla ve aradada olsa gözlerini açtı fakat şişliği inmedi. terramcyn önerilmisti onuda sürdüm sislik asla inmedi gentagut göz damlası aksam alıcam o zamana kadar veteriner dediki kaplumbağayı ılık tuzlu suya koy veya gözüne sür? bana mantıklı gelmedi buraya danısmak istedim ve bu hayvanın gözleri şişken suya koymalı mıyım? ayrıca veteriner ısıtıcı değilde ısıtıcı lamla kullanmam gerektiğini söylemis bunun doğrusu nedir?

Merhabalar ,

Hayvanın kabuk boyu kaç cm?

Kaplumbağanızın gözlerinin fotoğrafını atabilir misiniz?

İştahında bir problem var mı?

Tuz kullanmayın.

Isıtma lambası ve su ısıtıcı elzem malzemelerdir ikisi birlikte kullanılmalıdır.

Terramycin kullanmayın eczaneden genta ya da gentagut göz damlası alın. Sabah akşam gözlerine 10-15 saniye arayla ikişer damla damlatıp 20-25 dakika kadar kuru bir kapta ısıtma lambanız varsa ısıtma lambasını hayvanın üzerine doğrultun eğer yoksa kabı kalorifere yakın bir yere koyup bekletin. Damlanın göz içerisine nüfuz ettiğinden emin olun.

Isıtma lambası ile ilgili bu konudan bilgi alabilirsiniz:

• Beğen
Tepkiler: cem
benim kaplumbağamın 2 gözüde şişti bu siteden yardım alarak çay demi sürdüm pamukla ve aradada olsa gözlerini açtı fakat şişliği inmedi. terramcyn önerilmisti onuda sürdüm sislik asla inmedi gentagut göz damlası aksam alıcam o zamana kadar veteriner dediki kaplumbağayı ılık tuzlu suya koy veya gözüne sür? bana mantıklı gelmedi buraya danısmak istedim ve bu hayvanın gözleri şişken suya koymalı mıyım? ayrıca veteriner ısıtıcı değilde ısıtıcı lamla kullanmam gerektiğini söylemis bunun doğrusu nedir?
Tuzlu su kullanmayın çay demi vs koca karı işi veteriner mi yaşlı nine mi belli değil. Terramycin işe yarar fakat su kaplumbağalarında kullanmıyoruz sudaki pislikler merheme yapışıyor. Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın ikiside aynı gentagut daha ucuz. Hem su ısıtıcı hem ısıtma lambası kullanıyoruz ısıtma lambası daha önceliklidir ama ikisini de alın. Yuvada su hacmi fazla olmalı suyun kirlenme süresi uzar böylece hayvanın gelişimine yardımcı olur az miktar suda hayvan gelişemez ve su çabuk kirlenir. Bir iç filtre alın suyun temiz kalmasına biraz yardımcı olacaktır. Isıtma lambası yoksa yarın hemen alın yada pazartesi gibi en kısa sürede halojen yada akkor ampul alacaksınız 42W yada 40W yeterli olur. Tedavi süresi boyunca sularına metilen mavisi damlatın bu suyu dezenfekte eder su hacmini belirtirseniz kaç damla damlatacağınız konusunda yardımcı olabilirim. Gentayı yarın alın admin bakınca kullanımı hakkında daha iyi bilgi verir.

• Beğen
Tepkiler: cem
Geri