Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

vital mi reptomin mi?

Feya

Bronz 3 Üye
3 ve 5 yaşlarında kaplumbağalarıma yem alacağım da sera vital mi yoksa tetra reptomin mi alsam karar veremedim? hangisi daha iyidir? bir de vitali birkaç yere sordum ama ellerinde yokmuş hepsi reptomini önerdi.

Cvp: vital mi reptomin mi?

Reptomin protein ağırlıklı bir yemdir , yetişkin kaplumbağalarda ek yem olarak kullanılır. Vital almanızı öneririm.

Reptomin içeriği bakımından ana yem olarak kullanılır ve olması gerekir. Vital ise sizinki gibi erişkin kaplumbağalarda bitkisel yem desteği gerektiğinden kullanılması gereken bir yemdir. Arada da tatlı su karidesi yada gammarus vermek gerekir. Yani minimum 3 yem çeşidi gerekiyor.

ben vitali ana besin olarak düşünmüştüm. bir de gammarus yerine arada bir balık, tavuk vs vermeyi daha mantıklı buluyorum. daha besleyici bence. hem reptomin hem de vital verirsem bu sefer de reptomini yiyip vitali reddederler diye düşünüyorum. reptomin protein ağırlıklı ya... pek sebze taraftarı değiller açıkçası :)

Hiç vital vermemiş olduğunuzu düşünerek bu önerileri yazdım. Birden değil yavaş yavaş geçişi sağlamak daha uygun olur. Tavuk değil ama haşlanmış tatlı su balığı verebilirsiniz.

Aslında yem reddetme alışkanlık ile alakalıda büyük sorun. Ben fazla çeşit verdiğim için vital arada kaynıyor ve tüketiyorlar. Hatta taze salatalığada hayır diyen olmadı henüz. Sizinkilerde zamanla alışabilir. Bu alışma evresinde bir aüre sadece alıştıracağınız yemi vermenizi öneririm.

tamam o zaman şimdilik sadece vital vericem. alıştıktan sonra da reptomin vermeye başlarım. teşekkür ediyorum.bir de deniz balıklarından veriyorum ben. zararlı mı ki?

Deniz balığı tuz içerir, zararlı. Tatlı su balıklarından vermelisiniz.

Geri