Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yardım kabukta beyazlaşma ve gözlerinde kapanma

sykya

Yeni Üye
Merhaba bir tanıdıktan mecbur kaldığım için bir kaplumbağa aldım. Şuanda kabuğunun büyük bir kısmı beyazlamış durumda.İki gözüde kapandı. Gördüğüm kadarıyla beyazlıkta artıcak gibi geliyor.Bir iki resimcektim ama çok net değil. Yardımcı olursanız sevinirim.Sorunu nedir ? Ne yapmam gerekir ?

http://b1206.hizliresim.com/y/4/7fs5d.jpg

http://b1206.hizliresim.com/y/4/7fs6l.jpg

Cvp: Yardım kabukta beyazlaşma ve gözlerinde kapanma

Gözlerinde kapanmanın yanı sıra ağzını sık sık açıp kapama, yan yüzme, kuru alanda sıkça vakit geçirme gibi belirtiler de var mı? Kabuktaki beyazlıklar mantar olabilir. Pamuksu gelişim ve pis bir koku mevcutsa mantardır. Kireç olma ihtimali de var. Kabuğunu hafifçe bastırmadan fırçalayın. Eğer geçiyorsa kireçtir.

Kalsiyum ve vitamin eksikliği de olabilir. UVB lamba da gerekir.
Ancak gözler ve genel kontrol için veterinere gitmelisiniz.

Yani göz kapanması göz enfesiyonundan mı? Bitkinlikten mi? Yada başka bir sebeptenmi anlamak için.

Evet kuru alanda duruyor genelde.Agız acıp kapamada kuru alanda yok ama dun yapıyordu oda yem yemeye calısıyordu galiba.Gözlerini acamıyordu cunku. Kabuğunu dün gece fırcaladım daha ama beyazlıklar geçmiyor. Herhangi bir koku farketmedim. Akşam gidince bir bakarım kokuya.Eğer mantarsa bu insana bulaşıcımıdır ?
ve başka bir sorun olabilirmi ?

Ben bir an önce veteriner fakültesine götürüp göstermenizi öneririm. Size buradan verebileceğimizi bilgiler sınırlı. Akciğer enfeksiyonuna yakalanmış olabilir. Kabuktaki beyazlığında ayrıca tedavi edilmesi şart. Bence zaman kaybetmeyin.

gözü için teramycn kullanabilirsin

Pet shoplarda satılan multivitamin ve mürekkep balığı tozu kullanarak kabuktaki beyazlaşmayı yok edebilirsin önce hazır suyu bir kaba doldur kabuğunu fırçala kaplumbağanın sonra devit 3 sür 30 dakika beklet üstüne ışık tutup yediği yemi ıslat mürekkep balığının tozunu çıkar tozu üstüne dök sonra oral biçimde ağzına elinle ver bunu dene. :/ geçmiş olsun

Geri