Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yavru kaplumbağalar için akvaryum

Eğer mantıklı değil ise bana iç filtre önerebilir misiniz? Ayrıca ısıtıcı olarak Tetra ht 100W alacağım, bu da tamam. Silis kum diğer yazılarda okudum tavsiyenizi, ampul tamam. Sanırım şimdilik başka eksik yok :)

Yok sump olmaz. Akvaryum ufak iyice daraltır. Zaten 70 cm en iyi ihtimalle 50 cm'ye düşer.

Isıtıcıyı tetra ht, eheim thermocontrol veya jbl protemp olmak kaydıyla 200 watt alın. Akvaryum içi kuru alanı sökerseniz su 100 litre üstüne çıkabilir. Bir de tekrar almamış olursunuz. Yine de tercih sizin.

Akvaryum geldiğinde suyun yükseklik hesaplamasını yapın filtreye öyle bakalım.

Tamamdir. 200 watt Tetra ht alacagim ben.
Filtre icin akvaryumun gelmesini bekliyorum.
Sanıyorum sadece temizlik icin sifon kaldı. Onu da diger yazilardan bulucam, tavsiyeleriniz arasindan. Çok teşekkür ediyorum.

Resun marka, pompasının uçları kırmızı körüğü mavi olan ön çanağı yeşil şeffaf olan 2.10 metre boyundakini alın. Bunun bir de 1.80 mt olanı var ama ne kadar uzun olursa kolu suya sokmadan her yere yetişirsiniz.

Arama motoruna yazınca resmi çıkıyor.

Son düzenleme:
Cem Bey merhabalar. Bugun akvaryumumuz teslim olacak. Acaba gelir gelmez suyu doldurup kaplumbağaları içine koysam ve bugun su litresini size soylesem hemen iç filtre sipariş versem, filtre gelene kadar su çok pislenir mi? Bu ölüm kabında daha fazla tutmak istemiyorum onları. Bir tanesi hiç yemek yemiyor ve gözünü çok açmıyor. Gentagut aldım, sabah akşam damlatıyorum gözüne. Sizce hemen bu akşam yeni yuvalarına koyabilir miyim? İç filtre hemen sipariş veririm bu akşam; 3 güne gelir sanıyorum. Resun marka 2.10 mt dip temizleyici aldım bu arada sizin dediğinizden.
Bu arada iyi olduğunu düşünmediğim kaplumbağa için başka sağlık tavsiyeniz olur ise memnuniyetle uyarız.

Akvaryum geldi. Camla ilgili sıkıntı görünmüyor fakat kuru alan yapıştırmayı beğenmedim. Yine de ellerine sağlık. Ben orayı sonradan değiştirirm gerekirse. Şimdi acaba hangi iç filtre almalıyım?

Ekli dosyalar

• 20231214_205613.jpg
    20231214_205613.jpg
    839.1 KB · Görüntüleme: 12
Dayanamadık, doldurup koyduk :) Minnacık kaldılar içinde :) iç filtre için noolur bana marka tavsiyesinde bulunun.. Epey su aldı bu arada :)

Ekli dosyalar

• 17025852087485790917347793419366.jpg
    17025852087485790917347793419366.jpg
    706.1 KB · Görüntüleme: 16
Suyu koymadan önce akvaryumu temizlediniz mi?

Son düzenleme:
Biraz cam tozları vardı, onları süpürüp sildim. Açıkçası özellikle kimyasal değdirmedim, zira doldurt boşalt yapamayacağım için zararlı olur diye düşünmüştüm. Kumların üstüne suları biraz hızlı döktük, sanırım ondan böyle görünüyor. Sabah biraz daha berraktı.

Evet, üstünde sterilize edilmiştir notunu görünce direkt attım içine :( Boşaltıp yeniden koyacaksın demeyin nolur, doldurmak bile yordu :)
Açıkçası filtre ile ilgili inanın hiçbir bilgim yok. Bu ölçülere uygunluğu o nedenle sormuştum..

Evet, üstünde sterilize edilmiştir notunu görünce direkt attım içine :( Boşaltıp yeniden koyacaksın demeyin nolur, doldurmak bile yordu :)
Açıkçası filtre ile ilgili inanın hiçbir bilgim yok. Bu ölçülere uygunluğu o nedenle sormuştum..
Ben dış filtreye geçtim, iç filtremin modeli eheim aqua corner, dolaptan 400 liraya veririm. Siz arastırın uygun gelirse anlaşırız

Yıkanmalıydı. Steril olsa da tozu var.

Su dengeye geldi ise bu su ile hayvanları ayrı bir kaba alıp akvaryum içinde kumu karıştırıp tozu havalandırın ve suyu komple çekin. İster karıştırmadan suyu alıp temiz suyu yavaşça koyup sudaki bulanıklığı azaltın. Daha sonra genel temizlikte karıştırma işini yapın.

Yalnız bir metilen mavisi damlatmak iyi olur.

Akvaryum ölçüsü ve su yüksekliği ne oldu? Ona göre filtre önereyim.

Hayvanlar ufak filtresiz dursa bile nerdeyse 1 aya ancak kirlenir.

Lambayı da koydunuz mu tamamdır.

Ön kısmada vantuzla su yüzeyi hizasında ama tamamen su içinde ön cama tünek yapın yorulunca tutunsunlar.

Gece kuru alanda uyursalar gece içinde lamba gerekecek.

Muhakkak belittiğiniz şekilde yıkayacağım.
Metilen mavisi alırım tabii, kaç damla ve ne sıklıkta damlatmam gerekli? Onlar içindeyken damlatacağım dogru mudur?
Akvaryum: 69x40x50h yukseklik; içi dolduruken 120 lt falan aldı ortalama, saymadik gerçi ortalama. Filtre için bekliyorum :)
Lambayı koydum. Mandalsız şu anda; mandallısı kargoya verilecek. Soft halojen dediğiniz ampulu buldum Karaköy'deki bir ara dükkandan. Bol bol aldım, bir daha bulamazsınız dedi :)
Sanırım deiğiniz sebepten yorulduklarında yokuş olan yerde durup bekliyorlar. Vüctları suda kalıyor - kafaları dışarda.
Gece için holde normal lamba yakıyoruz; gündüz lambası gibi uygulama gerekli mi?
Bir de Deep Fix Reptivit ben sularına damlatıyordum fakat şimdi suda resmen kayboldu. Ağızlarına direkt mi damlatmam gerekli?
Son olarak suyu 27 derecede tutmak sağlıklı minik oldukları için, doğru mu?
Çok soru sordum, kusura bakmayın.

Son düzenleme:
Akvaryum baya büyükmüş fotodan anlamadım ben😄 benim filtrem yeterli olmayabilir, bence alın bir filtre onlar yemek yedikce kaka yapacak temiz bi suda yüzmeleri onların saglıgı için daha iyi, filtreyi de küçük olursa sık sık cıkarıp temizlersiniz. Birde lamba alın kuru yerde ısınacakları. Güzelce sağlıkla büyürler

Hayvanlar su içinde uyuyorsa gece ısıtma lambası yakmaya gerek yok.

Prize takılan küçük led gece lambası kullanın. Sensörlü tercih sebebi. Loş bir ışık yeterli. Sokak lambası ışığı vuruyorsa o da yeterli gelir.

Metilen mavisini ilk gün 2 damla 3 gün sonra 1 damla 3 gün sonra 1 damla daha damlatıp sonrasında haftada bir 1 damla damlatın. Dikkatli damlatın lekesi giysiden çıkmaz. Elde sorun değil birkaç güne gidiyor. Hayvanlar akvaryumdayken damlatın sorun olmaz.

30 cm su derinliği varsa sobo 808c köşe filtre olur. Üst hazneye zeolit alt hazneye elyaf konarak etkisi artırılabilir. Hava kabarcığı özelliği ve debi ayar musluğu da var. Sadece hazneyi çıkarması biraz sıkıntı veriyor. Yanlama tutarak çıkarmak lazım.

Diğer filtre sunsun hj752. Bunda şelale boru aparatı var debi yüksek gelirse bu boru ön cama yönlendirilip çarptırılarak şiddeti azaltılabilir. Bu filtre biraz daha sessiz çalışıyor. Bu komple ızgaralı hazneye sahip olduğu için zeolit olmaz.

Vitamin damlayı haftada bir 1 damla ilk stick yemlerine damlatıp suda önlerine atın yesinler. En kolayı bu. Ufak oldukları için yemi büyükse ikiye kırıp yarısını birine diğer yarısını ötekine verin. Yem ufaksa tam stick verin.

Lamba ilk yarım saatlik ölçümde 32 derece olacak şekilde mesafeyi ayarlarsanız suyu 28 derece yapın. Şimdilik 27 iyi dış ortamla ısı farkı çok olmasın.

Teşekkür ederim detaylı yanıtlarınız için
Sobo 808c köşe filtre almayı düşünürsem elyaf ve zeolit icin marka farkediyor mu yoksa internetten herhangi birinden sipariş verebilir miyim?

En ucuz olanları alın. Eurostar marka nispeten ucuz fiyata satıyor.

Yalnız zeolit için filtre torbası alın. Torbasız satılıyor sanırım. Ti-sert marka uygun.

Ben sunsun hj752 alsam daha iyi olacak sanki. Sobo biraz daha detaylı, diğerinde zahmet yok anladığım kadarıyla. Takıp çıkartırken kırılacak mı tırnakları diye kıllanırım ben bir de :)
Teşekkür ederim.

Eurostar marka zeolit alırsanız yanında filtre torbası da geliyor.

Geri