Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem Çeşitliliği

morgeus

Bronz 2 Üye
Tetra gammarus ile tetra reptomin arasında fark nedir? Ben tetra reptomin ile besliyorum, besin çeşitliliği açısından gammarus da alayım mı?

Cvp: Yem Çeşitliliği

Gammarus tatlı su karidesinin bir türevi kurutulmuştur. Repto ise yosun ve protein içerikli stick yemdir. Bunların yanında mutlaka sera raffy P'de almalısın. Esas gerekli gıda bu yemdedir. Sera raffy I'da gammarustur. Tetra bulamazsan bu gammarusu da alabilirsin.

morgeus' Alıntı:
Tetra gammarus ile tetra reptomin arasında fark nedir? Ben tetra reptomin ile besliyorum, besin çeşitliliği açısından gammarus da alayım mı?

Tek tip gıda ile beslenmek genellikle kabıza neden olur.Bu yüzden yem çeşitliliği önemli.

petshop.com.tr den sera raffy p ve tetra gammarus alacağım ozaman, site güvenlimidir ki?

o siteyi bilmiyorum ben juenpetmarketten alıyorum sürekli. raffy P aldığında içindeki kırmızıları ayırıp ayrı günde verirsin. bununla haftalık mineral vitamin ve kalsiyum ihtiyacını karşılamış olur.

morgeus' Alıntı:
petshop.com.tr den sera raffy p ve tetra gammarus alacağım ozaman, site güvenlimidir ki?

Gittigidiyor ve sanalpazar gibi siteler de alternatif olarak kullanılabilir.Mühim olan alınacak yem miktarının son kullanma tarihine kadar tüketilebilecek miktarda olması ve fiyatı.

bugün yakınlardaki bir pet shoptan paket içinde kurutulmuş karides aldık çıtır çıtır onu verdim, önümüzdeki günlerde de o juenpetmarketten raffy p alacağım

morgeus' Alıntı:
bugün yakınlardaki bir pet shoptan paket içinde kurutulmuş karides aldık çıtır çıtır onu verdim, önümüzdeki günlerde de o juenpetmarketten raffy p alacağım

Paket olarak satılan karidesler genel olarak kovadan bölme olarak satılıyor.Satış işlemi sırasında son kullanma tarihi belirtilmediyse;geçmiş olma ihtimali göz önünde bulundurulmalı.Kutu şeklinde satılan yemlerden daha çabuk bayatladığını da söylemek gerek.

Kutu şeklinde olmadığı için aldım zaten tercihim elbette kutu. Neyse önümüzdeki günlerde başka bir petshop'a gideceğim oraya da sorarım.

Acik yem almayin bunlarin tarihi gecmis hatta curuk bile olabiliyorlar. Sanirim hayvanlar kucuk, sizde reptomin varsa ilk etapta sera raffy i ve raffy p gerekli size.

Evet Cem abinin internetten aldığı siteye baktım ben de oradan alacağım toplu bir şekilde.

furkan sanalpazara güvenme o siteden çok canım yandı ondan yararlı bir site değil bence..

asi kız' Alıntı:
furkan sanalpazara güvenme o siteden çok canım yandı ondan yararlı bir site değil bence..

Sanalpazar,gittigidiyor,n11 ve benzeri siteler online dükkanlara online satış imkanı sunuyor.Kullanıcıya doğru dükkanı bulmak kalıyor.Benim sürekli alışveriş yaptığım bir kaç dükkan olduğu için herhangi bir problem yaşamadım.

yardım!

yeni konu açmayı başaramadım biraz acil yardıma ihtiyacım var. 1 -2 sene kadar önce minik bir su kaplumbağa beslemeye başlamıştım, önceden belki hatırlayan olabilir. vermek istemiştik de sonradan ekipmanı tamamlayıp evde bakmaya karar verdik. neyse bugün oğlumun sşteden arkadaşı bize geldi. oğlum okuldaydı. o da benimle evde resim vb birşeylerle meşgul oldu. bir ara salonda yanlız resim yapıyordu.. neyse o sırada akvaryumun kapağını kaldırıp yem atmış(gammarus)... ama bu olayın ben yaklaşık 3 saat sonra farkına vardım.. attığı yem miktarını tahmin edemiyorum!!! boca etmiş gibi kutuyu... az önce farkeeder etmez kaplumbağayı ayrı bir kaba aldım biraz suyla beraber. tüm ekipmanı çıkarıp suyunu yemleri temizleyemediğim için boşalttım, tipik temizlik gibi. fakat çoook endişeliyim.. ne olacak. yemleri bitirememiş tabii ben bulduğumda yem filan yiyecek hali kalmamıştı, kim bilir ne kadar yedi. hareketi az da olsa var. yapabileceğim ne var bilen varsa lütfen yazsın.

Birşey yapmana gerek yok. Çok yedi ise ilk gün hazımsızlık çeker. Ertesi gün yem verme. Midesi dinlensin. Tabanda silis kum varsa yiyip rahatlatır. Bu gece ve ertesi gün takip edersin. Dışkılama sorunu olursa ağzına bir damla devit veya zeytin yağı damlatırsın. Ama stick yem olmadığı için sıkıntı olacağını sanmıyorum.

cem' Alıntı:
Birşey yapmana gerek yok. Çok yedi ise ilk gün hazımsızlık çeker. Ertesi gün yem verme. Midesi dinlensin. Tabanda silis kum varsa yiyip rahatlatır. Bu gece ve ertesi gün takip edersin. Dışkılama sorunu olursa ağzına bir damla devit veya zeytin yağı damlatırsın. Ama stick yem olmadığı için sıkıntı olacağını sanmıyorum.

çok teşekkür ederim, ağzına sabah tedbir olarak 1 damla zeytin yağı damlatacağım, umarım ısırmaz..bir de sizibulmuşken sormak istiyorum..taze yiyecek de(hazır yem dışında ona faydalı olabilecek taze evden hazırlayıp verebileceğim besleyici bir öğün ne olur) vermek istiyorum. önerileriniz nedir

Marul veya kıvırcığın göbek kısmındaki körpe yapraklardan verebilirsin. Ayda bir haşlanmış yumurtadan ayrı bir kaba içine bir miktar su koyarak verebilirsin. Akvaryuma sakın atma pisletir. Bunun harici birşeye gerek yok. İşlenmiş etler katiyen verilmemeli. Normal kıymayı ufak parça halinde haşlanmış suya atıp bir dakika sonra alıp soğutup verebilirsin. Ama et hayvan iştahsız ve yem yemiyor ise verilmelidir aksi halde yemden soğutur. Hayvan yem yemez.

Yem olarak gammarus varmış diğer alman gerekenler sera raffy P, tetra reptomin, 6 cm kabuk boyunu geçmişse jbl agil.

teşekkürler ,yumurtayı deneyeceğim.. ve diğer yemleri de. şu anda bu kadar geç olmasına rağmen karada 1 saattir. hem de uv lambası altında... niye kapatmadın diyeceksiniz. çünkü karaya bu nedenle çıkmak istedi. lamba altında durmak için, normalde bu saatte karaya hiç çıkmaz. ben de hem üşümesin hem de karada dursun diye kapatmadım lambayı. ayrıca hareketliliği azaldı. ara ara kontrol edeceğim gece boyu.umarım bunu en az sıkıntıyla atlatır.. hemen cevapladığınız için tekrar teşekkür ederim.

iremarikan' Alıntı:
teşekkürler ,yumurtayı deneyeceğim.. ve diğer yemleri de. şu anda bu kadar geç olmasına rağmen karada 1 saattir. hem de uv lambası altında... niye kapatmadın diyeceksiniz. çünkü karaya bu nedenle çıkmak istedi. lamba altında durmak için, normalde bu saatte karaya hiç çıkmaz. ben de hem üşümesin hem de karada dursun diye kapatmadım lambayı. ayrıca hareketliliği azaldı. ara ara kontrol edeceğim gece boyu.umarım bunu en az sıkıntıyla atlatır.. hemen cevapladığınız için tekrar teşekkür ederim.

UV ampul ısı yaymaz.UVA ve UVB yayar.UVA kaplumbağaya hareketlilik kazandırırken UVB D3 vitamini sentezlemesine olanak sağlar.Kuru alan sıcaklığı için soft akkor ampul kullanılması gerek.
UV Ampulün kışın 11:00-15:00 ; yazın 11:00-16:00 arası yanması idealdir.Sıcaklık için kullanılan soft akkor ampul de 07:00-19:00 arası yanabilir.Yazın tercihen bu süre uzatılabilir.

teşekkürler. bizim lamba sürüngenler için adıyla satılan bir lamba (karaköy den eşim almıştı)ama ya uva ya da uvb. bunu tam hatırlayamıyorum, kabını atmıştım. onun kuru alana çıkmasını sağladı gerçekten. önceleri neredeyse pek çıkmazdı.
bugün biraz kuru alanda kalsın diye 10 dk. önce ışığı kapattım ve hemen suya girdi. inşallah sabaha daha iyi olur kaplumbağamız.

Geri