Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem Çeşitliliği

Cvp: Yem Çeşitliliği

iremarikan' Alıntı:
teşekkürler. bizim lamba sürüngenler için adıyla satılan bir lamba (karaköy den eşim almıştı)ama ya uva ya da uvb. bunu tam hatırlayamıyorum, kabını atmıştım. onun kuru alana çıkmasını sağladı gerçekten. önceleri neredeyse pek çıkmazdı.
bugün biraz kuru alanda kalsın diye 10 dk. önce ışığı kapattım ve hemen suya girdi. inşallah sabaha daha iyi olur kaplumbağamız.

UVA salınımı yapan spot ampul o zaman sizinkisi.Mekanik ya da dijital zaman saati alıp ampulün belirli aralıklarda yanmasını sağlarsanız kaplumbağanız düzene de girecektir.
Hava karardıktan sonra da kuru alanda vakit geçirme gibi bir eğilimi varsa;klasik 60-75 Watt'lık bir ampulü tercihe göre ayışığı mavisine yakın koyulukta ince 2 kat şeklinde enamel boya ile boyayıp konumlandırabilirsiniz.

ısı veriyor ise uva dır. ısı vermiyor ise uvb veya uva+uvb ampuldür. bu durumda ısıtma için 2. bir lamba ve armut tip ampule ihtiyaç olur. eğer uva ise yanarken veya kapadıktan sonra soğumadan darbe temas veya su değmesin tel patlar.

kaplumbağamız dün gündüzden beri iyi. hareketliliğini geri kazandı. ilk sorduğum gece bayağı zorlandığını gördüm(hareketsizlik, suda yarı yan yalpalama, bacaklarına yakın kısmı, bağırsakları galiba şişiyor iniyordu nefes alır gibi) dün tüm gün yemek vermedik. bugün tekrar yemledik, keyfi yerinde çok şükür. o kadar yeme rağmen yine de her zamanki kadar dışkısı var, bu biraz ilginç geldi.
lambamız ısındığına ve ısı yaydığına göre uva olsa gerek. ilginiz ve yardımınız için gerçekten teşekkürler,

üzerinde uva yazıyorsa uva'dır. tıka basa yediği için sindirim sistemi yavaş çalışır. yarına biraz daha rahatlar. dışkısını tekrar yemişte olabilir. hayvan akvaryumda bir köşeden diğer köşeye rahat ve hareketli yüzmeye başladığında normal hale gelmiş demektir.

Geri