Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem dışı besin

beyzagur

Bronz 5 Üye
Merhaba kaplumbağamın yemi bitti ve bulunduğum yerde yem alabilecepim bir yer yok.Birkaç gün sonra eve dönücem ve yem alıcam.Ama bu sırada ne verebilirim?Haşlanmış makarna veriyordum ama bugün yerken boğazına takıldı ve geri çıkardı.Yardımınızı bekliyorun

Marul tarzi bitkiler verilebilir. Maydanoz vermeyin. Bir gun baska bir kapta haslanmis yumurta sarisi verilebilir.

Cvp: Yem dışı besin

Makarna verme sakın hayvan boğulabilir. Kıvırcık, marul, temiz bulabilirsen kara hindiba ve salatalığın çekirdeksiz kısmından kabuğunu soyup dikey keserek verebilirsin.

yumurtayı haşlayıp sarı ve beyazından verebilirsin. Yalnız sarı kısmı akvaryuma atma kirletir. En temizi ayrı bir kapta ver ve kapta su olsun. Yiyeceklerini hep suda vereceksin tükürük bezleri yoktur. Kuru yerde yutamazlar.

Yağsız kıymadan yiyeceği ebatta haşlanmış suya atıp bir dakika sonra çıkarıp ver. Yalnız fazla olmasın alışırsa bir daha yem yemeyebilir. İşlenmiş et ürünleri sakın verme. İçerikleri pankreas ve karaciğerini zorlar.

Alabalıktan bir günlük yine et gibi haşlanmış suya atıp verebilirsin. Fazla öğün verme kemiklerini yumuşatır.

Kerevit verebilirsin ama temizlemesi zor ve içinden az et çıkar. Bunu eti sertleşene kadar haşlayacaksın. Yarım saate yakın. Eti sertleşmezse dağılır gider.

Tuzlu, yağlı, baharatlı, tatlı yiyecekler verme. Meyvede dahil.

Yemleri www.juenpetmarket.com dan alabilirsin nerdeyse yarı yarıya ucuzdur.

Ben cok nadir bicakla dilimleyip bir dilim muz veriyorum bayiliyor yavrucak:)Yalniz cok nadir dedigim 2-3 haftada bir bir minik dilim.Surekli besin olarak tatli verilmez.Konusu gectigi icin aklima geldi yazayim dedim.

Ama marul,favori yem disi besinim.Her gun bir yaprak veririm.

Her gün marul veriyorsan kabuğunun yarısı kadar vermelisin. Daha fazlası lifli olduğu için kabızlık yapar.

Aksine lifli oldugu icin daha yumusak kaka yapmasini sagliyor Cem abi.Lifsiz besinler su tutmaz,barsaktan tum su emilir.Kaka sert cikar.Su tuttugu icin kabizliga en iyi gelen lifli besinlerdir.

Doğru karıştırdım ishalde vermiyorduk. Uyarı için teşekkürler.

Ben daha önce marul verdim ama yiyemedi.Bu yüzden birdaha da vermedim.

Hayvanlarin kucuk oldugu icindir.Daha hic yesillikle tanismadigi icindir.Alistirmayla alakali birsey.Insallah uzun omurlu olurlar buyudukce alistirirsin.

Aslında küçük değil 5 yaşında.Salatalık verdiğim zamanda kabuğunu bırakıyor.Verdiğim marulun cinside değişikti belki de o yüzden yiyememiş olabilir

inşallah uzun ömürlü olur.Çok seviyorum sıpayı????????

Yaştan ziyade kabuk boyunu ölçüt alıyoruz. Küçükler ot türevlerini yemezler o dönem ihtiyaçları gereği protein içerikli yemler yerler. Kabuk boyu 6 cm gibi olunca tetra reptomin alınıp bununla alıştırmaya başlanır. Bu yem protein ve yosun içeriklidir. Bu yemi yemeye başlayınca arada marul veya kıvırcığın orta kısmındaki tatlı ve sulu körpe yapraklarından verilir. Bunları takiben 10 cm kabuk boyundan itibaren sera vitalde ot türevli yem olarak verilmeye başlanır. Burada esas boy değil hayvanın reptomin ve marul yemeye başladığı süreçten sonra olmasıdır. Bu yem için 12 cm kabuk boyuna kadar da beklenebilir. Bazı hayvanlar protein oranı düşük olduğu için isteksizlik gösterir.

Geri