Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem dışında verilecek gıdalar

kayhandagist

Yeni Üye
Merhabalar, umarım herkes iyidir. Ben Su. Sizin vesilenizle bu site üzerinden sahiplendiğimiz kaplumbağamız bugün 7 yaşında olmak üzere ve neredeyse 24-25 cm kabuk boyunda kocaman bir kız 🥰 Sahiplendiğimiz günden itibaren @cem Bey başta olmak üzere buradaki herkesin tüm önerilerine uyduk. Yemek düzeni, akvaryum, lambalar vs her şeyi elimizden geldiğince doğru yapmaya çalıştık. Kapluş da sayenizde gayet sağlıklı, öncelikle herkese çok teşekkür ederim. Önerileriniz olmasa bu kadar iyi bakamazdik. Haftalık beslenmesinde raffy'nin vital, p, ı, mineral ve agil var. Bunlarin dışında yıllardır bir şey vermedim hiç, fakat geçen hafif yağsız kıyma pişirip verdim o kadar keyifli yedi ki şimdi farklı ne verebilirimin derdine düştüm. Ona zarar vermeyecek besinler neler? Arada kaçamak yapsak :) biraz yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Açıkçası internetten baktım biraz ama sizden onay almadan bir şey vermek istemiyorum. teşekkür ederim şimdiden. Herkese iyi geceler.

Sağlıklı hayvanlarda 10-15 yada ayda bir verebiliriz. Aşırısı yemden uzaklaştırıyor.

Haşlanmış kıyma, yumurta, ayıklanmış çimçim karides yada dondurulmuşta olur. 10 dakika kaynatılacak. Aynı şekilde balıkta kılçıkları temizlenmiş. Alabalık vücuttan kalsiyum atımına neden oluyor. Ayda bir verilebilir daha sık değil. Kerevit almayın firesi fazla temizlemesi zor. Doğru dürüst et çıkmıyor.

Sebzede roka tere, reyhan gibi kokulu bitkiler hariç diğerlerini deneyebilirsiniz. Her hayvan farklı sebzeleri seviyor. Brokoli ve karnabahar gibi kalın yapılı besinler haşlanmış verilir. Deneyip sevdiklerini bulursunuz.

Cem Bey merhabalar, ilginiz için çok teşekkür ederim. Tamamdır, bazen yem kargosu bekliyor ya da yakın üretim tarihli bulamamış oluyoruz, temel yem veriyorum o boşluklarda. Hem o zamanlarda kurtarıcı olsun hem de arada bir keyif olsun diye öğrenmek istemiştim. Çok sık vermemeye özen gösteririm. Çok çok teşekkürler. Peki son bir soru, zehirli veya dokunur diyebileceğiniz bir gıda var mı? Mesela meyve verebiliyor muyum?

Maydonoz 1 hafta 10 günde bir verilebilir. Bu da roka gibi aşırı alındığında böbrekleri zorlar.

Bu hayvanlara şeker uygun değil meyvelerde fruktoz mevcut, nadir olarak ufak parça verilebilir. Ama sık değil. Sindirim ve boşaltım sistemi açısından detoks görevi görse de meyveleri vücutları yapıları tanımadığı için enzim edilemez. İshal yapar.

Son düzenleme:
Geri