Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

YEM konusunda bilgilendirirseniz sevinirim

barcelona41

Bronz 4 Üye
arkadaşlar ben 2 çeşit yem aldım kaplumbağalarım ufak şuan minicikler zaten. yemler sera reptil raffy p - tetra gammarus bu yemler nasıl verilmeli? ve suya mı atacağız yoksa kuru şekil de mi vereceğiz acemi olduğum için bilgiye ihtiyacım var. kuru alanda içeriye 1 er adet raffy p koydum ama henüz yemediler sizden bilgiler bekliyorum teşekkürler. ayrıca uvb uva ışığımda bugün geldi taktım günde ortalama kaç saat çalıştırmalıyım?

Cvp: YEM konusunda bilgilendirirseniz sevinirim

Burak yem iki şekilde veriliyor genellikle. Ya direk elden veriliyor hayvanın ağızına ( ilk zamanlar almasa da bir müddet sonra alışınca, elini her gördüklerinde akvaryuma atılan yemi görmüyorlar bile. Direk ellerine odaklanıyorlar.) verilir. Yada suya atılır. Kuru alanda yem verilmesini pek önermiyorum. Su dışında yem yediklerini görmedim bu hayvanların. Bir kaç kez bende elden kuru alanda yem verdim. Aldığında direk suya gidiyorlar ama önemli olan yemi ağızlarında olduğunun verdiği heyecan mı diyeyim yoksa mutlulukmu bilemiyorum, direk rampaya doğru yönelip suya girmeye çalışıyorlar. Bu sırada da kafa göz Allah ne verdiyse vurabiliyorlar kuru alanın yanlarına.

Açıkçası ben ilk baştan beri elden besliyorum. Bunun yararı akvaryuma attığın yemler eğer hayvan sayısı iki veya daha fazla ise, eşit yenilip yenilmediğinin kontrolünü yapmaktan kurtulursunuz. Hemde zevk meselesi diyebilirim. Ben elden vermeyi akvaryuma atmaktan daha zevkli buluyorum kendi açımdan.

İkinci olarak ta akvaryuma atılacak yemler kısa sürede yenilse bile azda olsa suya salınım yapabileceğinden dolayı kirlilik söz konusu olacaktır. Ama bu büyütülecek kadar değil, az miktarda.

Yem yememe konusu ise ilk başlarda normal karşılanabilir. Yeni yer, yeni çevreden dolayı rahat olamıyor hayvanlar. Alıştık dan sonra zaten sizi gördüğü an çılgına dönecektir yem sevinciyle. Şu taktik işe yarıyabilir. Yemleri akvaryuma atın ve onların sizi görmediğinden emin olduğunuz bir yerde izleyin. Etraf sakin olduklarında daha rahat hissedip yemleri yiyebilirler. Ama en fazla 15 dk falan kalsın yemler, eğer bu süre zarfında hala yenilmemişse akvaryumdan al ki suyu kirletmesin.

Bahsetmeyi unutmuşum. Uvb lambalarda günde 4-6 saat arası açık bırakılması kafi. Bunu güneşin etkili olduğu zamana göre ayarlayabilirsiniz. Benimki 11.00 - 16.00 arası açık kalıyor.

Örneğin gammarus gibi ufak yemlerin suya serpilmesi; sticklerin elen verilmesi daha uygundur. Ancak tek hayvan ise bence elden vermeye hiç gerek yok. Ancak Emin'in dediği gibi vitamin damlatma yada uzun süre suda yüzm durumu olduğunda yemlerin suyun üstünde bir yağ tabakası oluşturduğu görünüyor.

Şahsen benim kaplumbağalar ne atılsa 5-10 saniye içinde tükettikleri için pek fark etmiyor. Ancak yavruluk dönemlerinde hepsinin eşit beslenebilmesi aynı oranda mineral ve vitamin alabilmeleri için elden beslemen biraz daha avantajlı gibi görünüyor.

Bir de bazı kaynaklarda yavruluk dönemlerinde stick yemlerin çok fazla küçültülmeden bütün olarak(tabiki ağızlarında kırabilecekleri kadar) verilmesi durumunda ısırma ile çenelerindeki plakaların daha uygun bir şekilde gelişeceği ve sertleşeceği yazar. O yüzden yemleri en fazla 2 ye kırarak suda hafif ıslanmış olarak vermek en uygunudur.

hayvanlar ufak bu sebeple suya atarak besleyeceksin. günde iki öğün olacak. bu çağda protein ihtiyaçları daha fazla olduğu için bir öğün raffy p bir öğün gammarus ver. bunu 5 cm kabuk boyuna gelene kadar bu şekilde devam et. 5 cm sonrası gammarus iki günde bir tek öğün yapılacak. yani her 4 öğünde bir. yemleri teker teker yedikçe ver önceden tam ölçü atarsan dağılıp suya kirletme durumu olur. kokusu suya geçer. P içindeki kırmızılar mineral yem onu da ya çarşamba-pazar bir öğün veya bir gün içinde komple öğün yap.

uvb kaç watt mesafe ona göre değişiklik gösterir. süresi kışın 4, yazın 6 saate çıkarılabilir. ısıtıcı lamba da kışın 10, yazın 12 saat tabi hayvanın kuru alana olan meyili bu sürelerde değişiklik gösterebilir. gece de çıkıp uyuyor ise night glo veya o tarz ışık vermeyip ısı veren lamba kullanılabilir. ama genelde yüzeye yakın kafa dışarda vücut içerde uyuyabileceği bir yer bu açığı kapar. mesela iç filtre üstü gibi

cem' Alıntı:
hayvanlar ufak bu sebeple suya atarak besleyeceksin. günde iki öğün olacak. bu çağda protein ihtiyaçları daha fazla olduğu için bir öğün raffy p bir öğün gammarus ver. bunu 5 cm kabuk boyuna gelene kadar bu şekilde devam et. 5 cm sonrası gammarus iki günde bir tek öğün yapılacak. yani her 4 öğünde bir. yemleri teker teker yedikçe ver önceden tam ölçü atarsan dağılıp suya kirletme durumu olur. kokusu suya geçer. P içindeki kırmızılar mineral yem onu da ya çarşamba-pazar bir öğün veya bir gün içinde komple öğün yap.

uvb kaç watt mesafe ona göre değişiklik gösterir. süresi kışın 4, yazın 6 saate çıkarılabilir. ısıtıcı lamba da kışın 10, yazın 12 saat tabi hayvanın kuru alana olan meyili bu sürelerde değişiklik gösterebilir. gece de çıkıp uyuyor ise night glo veya o tarz ışık vermeyip ısı veren lamba kullanılabilir. ama genelde yüzeye yakın kafa dışarda vücut içerde uyuyabileceği bir yer bu açığı kapar. mesela iç filtre üstü gibi

Peki ayrıca ben deep fix reptivit diye bir vitamin aldım bunun üzerinde içme sularına damlatın yazıyor. içme suları farklı mı oluyor? başka kaba su falan mı koyacağız?

hayır akvaryum suyundan bahsediyor ama suya damlatmak hayvandan çok oluşacak yosun ve bakterileri coşturur. bunun yerine haftada bir bir yeme bir damla öneriyoruz. hayvanlar sağlıklı ise bahsettiğim mineral yemleri verirsen bunu kullanmana gerek yok. ikisi de birbirine alternatiftir. hatta mineral yem ondan daha faydalı. içinde kalsiyumda var.

Bana kalırsa deep vitaminini hiç kullanma direk mineral ver. Deep markasının metilen mavisinden başka bir ürününü kullanmak içime sinmiyor benim.

Arkadaşlar her detayı yazmış. Ben iki konuya ilave yapayım. Kuru alanda yem yiyemezler. Ağzına alsada hemen suya iner. Bunun sebebi su kaplumbağalarında tükürük bezi olmamasıdır. Beslenmeyi tamamen suda gerçekleştiriler. Ancak kuru alan kullanımına alışmamış hayvanlar için kuru alana yem konulur. Kokusunu alarak kuru alana giderler ve yemi yemek için tekrar suya dönerler. Bu esnada da kuru alanı daha hızlı keşfederler.
Diğer konuda Emin Emre nin çok ufak vermeyin ağızlarında gevelerse çene kasları gelişir durumuna ilave yapmak istiyorum. Daha büyük yemle tırnaklarınıda takarak uğraşırlar ve tırnaklarının güçlü olmasına da fayda sağlar. Bu hayvanların avı parçalama yöntemi ağız ile kenetledikten sonra tırnakla parça kopararak ufaltma yöntemidir.

Cvp: RE: YEM konusunda bilgilendirirseniz sevinirim

AEK' Alıntı:
Arkadaşlar her detayı yazmış. Ben iki konuya ilave yapayım. Kuru alanda yem yiyemezler. Ağzına alsada hemen suya iner. Bunun sebebi su kaplumbağalarında tükürük bezi olmamasıdır. Beslenmeyi tamamen suda gerçekleştiriler. Ancak kuru alan kullanımına alışmamış hayvanlar için kuru alana yem konulur. Kokusunu alarak kuru alana giderler ve yemi yemek için tekrar suya dönerler. Bu esnada da kuru alanı daha hızlı keşfederler.
Diğer konuda Emin Emre nin çok ufak vermeyin ağızlarında gevelerse çene kasları gelişir durumuna ilave yapmak istiyorum. Daha büyük yemle tırnaklarınıda takarak uğraşırlar ve tırnaklarının güçlü olmasına da fayda sağlar. Bu hayvanların avı parçalama yöntemi ağız ile kenetledikten sonra tırnakla parça kopararak ufaltma yöntemidir.

1 gündür yem yemiyorlardı bugün sabah su da birlikte durdukları yer vardı oraya 2 tane gammarus attım hemen miğdeye indirdiler maşallah :D akşam raffy p mi vermeliyim?

hayvanlar 5 cm'den küçükse sabah biri akşam biri büyükse iki günde bir gammarus olacak.geri kalan raffy p. içindeki kırmızı yemleri de (mineral) haftada bir gün komple vereceksin. vitamin içeriklidir. hayvanlar sağlıklı ise damal vitamine gerek yok. uvb yoksa devit verilecek.

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html

Bu konuda ne oranla hangi yem verilir yazılı. Ben iki öğün verdiğim zaman dahi her iki öğünüde aynı yem ile tamamlayıp haftanın günlerini oranlıyordum. Kafa hacmine ve yem boyutuna göre oran karmaşası olmuyordu. Yani 6 gammarus ile kafa hacmi yakalanan hayvanda 6 stick yem kafa hacmini geçer gibi. Yada daha iri karides varsa tam tersi gibi. Bende iki öğünün toplamını kafa hacmi yapıp iki gün raffy p, ertesi bir gün gammarus veriyordum. Haftada bir günde raffy p deki kırmızılar yani mineral.

Geri