Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem olarak tercih etmeli miyim?

Cvp: Yem olarak tercih etmeli miyim?

Balıklar dried fishtekiler, karideslerde royaldekiler.

Her zamanki gibi royal farkı :D

mailto:/img713/3482/img1417xf.jpg

Bu arada önceden çektiğim exo terra snailside buldum

mailto:/img577/2306/15539741871436149126520.jpg

ecem öyle bir iştahlı anlattınki bugün gidip kızılaydan 70 kağıt verip 220 gr'lık royal aldım. acayip sevdiler. hatta birbirlerine böylesine giriştikleri başka bir yem görmedim. sağlam yani parçalamadan atınca bayağı uğraşıp vakit öldürüyorlar. yalnız karideslerin ağız kısmındaki dikenimsi dokuyu tırnağımla kırıp verdim. batar, matar. kesinlikle tavsiye ediyorum. sağolasın ecem teyzeleri benim teneke kızları ihya ettin.:rolleyes:

Hahaha :)
Sonunda reklamlarim ise yaradi :)
Baliklarin butun olmasi onlar icin cok iyi. Parcalamak icin bayagi ugrasiyorlar. Ve Royal'de kokuda kalmiyor akvaryumda. Dried Fish kullandigimda bolerek vermek zorunda kaliyorum cunku suyun yuzeyinde parcaladiklarinda koku kaliyor. Karideslerin o sivri taraflarini bende bizimkiler kucukken kiriyordum simdi butun halde yuttuklari icin kirmiyorum :D
Afiyet bal seker olsun senin sipalara :)

Royal karidesleri sanırım tropical karideslerden de büyük. Bundan da alayım bari. Carnivor yemimde bitmişti. Hafta sonu bu ikisinden bulayım. Bir de energil arıyorum bulamıyorum bu sıralar. Onda yengeçte var sanırım.

Jbl energil in o kadar karides balığa rağmen sitesindede protein oranı %28 yazıyor. Birde yengeç mi varmış içinde?

Benim karidesler gibi ama daha büyük bende ekleyecfeğim fotoğrafı ama usb kablo bulamıyorum çanakkalede bıraktım galiba..

Bu arada iri taneli gammarus olarak şimdi sera mı alayım?

Royalin bariz balıkları büyük ama dried fishten memnun musun emre abi sen?

Ben bir yerde yengeç içerdiğini okumuştum, ama yazıyı bulamadım. Ben proteine takılmıyorumda sırf hayvanlara çeşit olsun istiyorum. Ama bununda büyük boyu satılıyordu hep. Her yemden kova ile alırsam en az yarısını atarım :)

Ecem Royal konusunda benide ikna etti. Daha öncede konuşmuştuk ama bendeki hayvan sayısı azdı, bu sebeple büyük boy fazla gelecekti. Şimdi özellikle büyük karides ve minik balıklar çok güzel göründü.

Bende önceden Raffy I vardı, şimdi bildiğin gibi Tetra gammarus var. Raffy I olanlar daha iri idi.

Jbl nin kendi sitesine baktım %28 yazan protein oranı %55 yazıyor. Bendeki jbl gammarus %33 tu %40 küsürlere çıkarmışlar. Sanırım karışıklıklar oldu.

Valla bende royal alasım var ama bitiremicem gibi geliyor o yüzden dried fish + aim shrimp e yönelicem gibi

Bence şu anki değerler doğrudur. Demekki hatalı yazılmış daha önce. Bu energil için ödül yemi diyenler bile var. Muhtemelen çok lezzetli bir yem. Yem konusunda jbl gammarus hangi boyda acaba. Eğer büyükse o da alınabilir.

JBL Gammarus protein değeri % 48,6 olarak verilmiş. Bence bunu değerlendir.
http://www.jbl.de/en/reptile-products/detail/2533/jbl-gammarus#details

Yok Emre abi ya jbl gammarus büyük falan değil. Hatta bende gammarusun yarısı bitti, yarısı duruyor. Resmen minik minik. Elimle veremiyorum bile. Suya serpiştiriyorum öyle yiyorlar. Genelde zaten karides veriyorum gammarus yerine.

Gammaruslar bana göre tatlı bişeymiş gibi geliyordur bizimkilere ama şöyle en azından 1-2 cm falan olsalar süper olur.

Jbl Energil i bende ödül yemi olarak duydum. Baktığımda içinde balıklar ağırlıklı + karidesler de sera royal gibi.

Aslında iki yemi alıp yarı yarıya paylaşsak mı ben alırsam bitmicekl çünkü sera raffy p bile son kullanması geldi yarısı duruyor :t65y:

Buda jbl nin sitesi

http://www.jbl.de/en/reptile-products/detail/2535/jbl-energil#info

fotoğraftan anlaşılıyor karides ve balıklar

Bende jbl gammarus var %33 yazıyor üstünde. Ama jbl gammaruslar çok minik. Elimle veremiyorum suya serpiştirmek zorunda kalıyorum

Bu arada Energil olandan zaten kendi sitesinde de küçük yok.
http://www.jbl.de/en/reptile-products/detail/2535/jbl-energil#sizes

Bende aynı siteden inceledim Mert. Ancak gammarus konusunda çok iyimser olma. Bahsettiğin boyutlar raffy I içinde geçerli değil, birkaç mm daha büyüktür. Ben tetra gammarusuda serperek veriyorum. Elle gammarus verme imkanı zaten yok gibi.

Bu hafta sonu, özellikle pazar günü kaplumbağalar için uğraşacağım.

Birde son zamanlarda kakadu ile ilgileniyorum. Daha önce muhabbet kuşu beslediğim için gene merak sardım papağanlara. Alt türleri vs iyice araştırdım. Biraz önce yakın bir arkadaşımla konuştum. Petshop işi yapıyor. Best exotic bunlardan getirdi, bizde bayağı verdik diyordu ki bana firmenın kaplumbağa getirdiğinden bahsetti. Hafta sonu tükenmediyse farklı bir şey var mı diye bakacağım.

Aslında petshopcuların egzotik hayvan getiren toptancıları getirebiliyor farklı türler de bakalım. Şuan gümrüklerde sıkıntı oldugundan tropikal hayvan getiremiyorlarmış ama çanakkalede bir petshopcu toptancısının listesinde cumberland slider getirebilceğini söyledi. Ben yellowbelly özellikle söylemiştim listede yok falan demişti.

Suya serpiştirincede işte birisi az yiyo birisi fazla çizgili gözünün önündeki yemi görmüyor resmen o sıra res hepsini yiyo :D

Ben best exotic in bir kaç farklı tür getirdiğini öğrendim. ama konuşacağız. Zamanında Ecem de bende konuşup getirtememiştik. Belki sadece snapping olabilir. Zamanında benim arkadaşım ondan alıp satmıştı bu türü. Bakalım hafta sonu ne var göreceğim. Gümrük kaplumbağa konusunda her taraftan sorun çıkartıyor. Canlılar, ekipmanlar vs.
Bende yellow belly ve rio-grande de alıp slider çeşitliliğini tamamlayabilirim. Şu an res, cumberland ve sarı yanaklı ama altı benekli olan var. Bahar yaklaşınca da fazla alternatif çıkabilir. Genelde dışarıdaki çiftlikler baharda yavru satışında artış yapıyor.

Çizgili yeme konusunda daha ağır kanlı bir hayvan. Bu bende de böyle. Ama ayrı oldukları için sendeki sorunu yaşamıyorum.

Tropical vitarept i deneyen varmi? İçinde değişik şeyler var gibi duruyor

Bende oda var Mert :) Ama açık söylemek gerekirse onu içindeki kurutulmuş olanları kullanmak için aldım. Herhalde onları ayırır gerisini atarım. Stick yemlerde ben bu markayı kullanmıyorum.

İçi baya karışık gözüküyor, neler var acaba emre abi?

Tropicalin gammarusunu da deneyen varmı? :D

Onu daha açmadım. Ama jelatini şeffaf olduğundan içini gördüm. Sanırım jbl turtle food gibi karışık yem.

Sonunda Prodac Tartafood Big olani getirttim petshopuma.
Fiyat 35, buyuk kutu
Ham prot %58
Ham kul 17,5
Ham yag 6,2
Ham lif 5,7
Nem 8,5

Yalniz tumu neden 100 etmiyor.

Sera Royal'i de deneyecegim ilerde. Energil ve Sera I dusunmuyorum.

Bu fotodaki Sera I ve Prodac big

hizliresim hata veriyor.baska bir site soyler misiniz mobilden acilabilen?

100gr kaplumbga agirligi icin;2,5 gram verin demis.Kutu 150 gram. 16 hafta eder. Biraz fazla degil mi =) Benim Tonton rahat 1 kilo ceker.

Normal ölçü ne ise o kadar vereceksin. O tarife bakarsak yem bir ay dayanmaz hayvanda mide fesadından ölür.

Kalanı hava. Zaman içinde nem azalırken ham kül artar.

Geri