Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yem Paylaşımı

Gelmir

Altın 2 Üye
Herkese selam,

İlk olarak bu konuyu yazacak başka bir yer göremediğim için buraya yazdım. Eğer yanlışsa lütfen düzeltin.

Geçen ay kaplumbağamı aldığımda ucuza geldiği için büyük boy Sera Raffy Royal aldım. Ama içinde büyük balık ve karidesler olduğu için pek kullanamıyorum. İsteyen olursa; iş yerime yakın olduğu için İstanbul Mecidiyeköy'de parça parça bölerek elden paylaşabilirim. Maksat muhabbet olsun :) Kargo ile İstanbul dışına göndermek ise mantıksız olacaktır (kargo masrafıyla astarı yüzünden pahalıya gelecektir).

Yalnız bebek kaplumbağalar için uygun bir yem değildir. Kabuk boyu 10 cm ve üzeri kaplumbağalara uygundur. Bilginiz olsun.

Soner, konunu beslenme bölümüne taşıdım.

Esas konuya gelecek olursak royal içerisinde ufak balıklarında olduğu bir yem. Küçük yavru balkklarda var. Sende nasıl olduda balıklar büyük çıktı. Ben 10 cm olanlarada, 5 cm olanlarada veriyorum.

Kesip bölmeme gerek olmuyor. Tabi ufakları seçiyorum şu an. İlerde büyükler kalınca hayvanların büyüme durumuna göre vermeden önce keseceğim.

Cvp: Yem Paylaşımı

Ya sorma, bendekinde parmak büyüklüğünde karidesler, balıklar çıktı. Utanmasalar, hamsi koyacaklarmış :) Belki büyük boy yem olmasından kaynaklıdır. Benim Hayri'ye kesip veriyorum haftada bir - iki ama hayatta bitmez :)

Tropical dried fish öyle idi. Bende kesip veriyordum. Ama sendeki royalin öyle çıkmasına üzüldüm. Bende energilde var ve büyük balıklı. Onları daha sonra vermek için bekletiyorum.
Sende tek kaplumbağa olduğu için zamanı gelmeden bitirmen neredeyse imkansız. Ben 6 kaplumbağa ile iki büyük kutuyu belki bitiririm. Paylaşman iyi olur. Balıklar ziyan olmasın :)

bende de tam tersi küçük balık fazla. elden veremiyorum mecburen suya sallıyorum. o da çok az bir miktar yağ çıkarıyor. akrabalardan birine bir miktar verdiğim halde 5 ayda 3'te 1 anca bitti. inşallah son kullanma tarihinden önce kılı kılına bitecek. namussuzlar karidesleri öyle çatır çatır yiyorlarki ben bile heveslenip atıyım ağzıma diyorum.

biz emre ile bu konuda çok yorum yaptık. çok büyük hacmi var diye. onun için bir kaç arkadaş toplanıp ortak alım yapılması şart. distrübütörünü ziyaret etmiştim geçen ay aklıma gelmedi bir müsait zamanımda gidip yüzyüze konuşayım bu konuyu. 500 ml'lik olsa sürümden kazanacaklar.

Cem senin su yüzeyinde hareket dazla yok mu yada kaplumbağalar ağır mı yiyorlar? Bende zerre yağ çıkması olmuyor.

Ufak balıklar hatta o kadar küçükki bu ince uzun şey ne diyorum :) Bahsettiğim gibi bende de küçük balık bayağı var. Bence bu standart bu şekilde. Soner' e bu tarz bir kutu denk gelmiş.

Yapılamayacak olsa neyse de çok rahat yapabilirler. Tropical dried fish 250 ml kutuda ve balıklar royaldekilerin en büyükleri kadar. Adam yapmış ufak paketi, içine koymuş yaklaşık 30 balık. Sen olmadı öneride bulun. 500 ml kutu yapsalar en az 4-5 katı fazla sayıca satarlar. Alınmama sebebi kutu boyutu.

tam tersine o kadar su hareketli ki balıklar sağa sola uçuşuyor ve yumuşuyorlar. alan geniş olduğu için dolanıp buldukça yiyorlar bizim elemanlar ısırdılarmı görüyorum ufak birşeyler.

sende ankaraya gelmişsin fırsatım olmadı ki görüşelim. benim kuzenler düğün organizasyon işinde yarında düğün var, malzeme tedariki ayağına ona koşturup duruyoruz kaç gündür. ben de bu hafta 20 günlüğüne izmire gidicem. evin tamirine. herşeyi ayarladım. lambalar zamanlayıcılı, bir yem işi kaldı onuda kardeşe pasladım. bir de su ekleme yapacak. damacanalara da su doldurdum.

Bu yazımı tekrar hortlattım ama konu hala geçerlidir. Hafta içi mesai saatlerinde İstanbul Mecidiyeköy Trump Towers'a uğrayanlara elden yem paylaşabilirim (Sera Raffy Royal ve çok az miktarda JBL Agil olarak).

JBL Agil’de yemin son kullanma tarihi Nisan’da dolacak. Bilginiz olsun. Onu da bu sebeple paylaşıyorum. Bende kalsa bitmez çünkü, ziyan olur :)

Iyi aksamlar,sorun olmazdi fakat yorumunuzu yeni gordum tesekkurler yine de

Yok mu yemlerimi paylaşmak isteyen bir forum sakini. Bu arada paylaşım diyorum; yani ücretsiz :)

Geri