Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yem seçenekleri?

pretty

Altın 5 Üye
sera reptil raffy 1 sadece bu yemı yıyorlar . marin turtle yemiyorlart yada bir başka yem . ne yapabilirim ? petshoptan kurtardığım büyük oğlum balık yemine salıştırılmış görünce delirip saldırıyor hemen . serada yıyor. benı bıle yıcek nerdeyse. martini denemedim yer mi diye . ölen oğlum ve küçük kızm sadece sera reptil raffy 1 yıyor. bana bir şeyler önerin

Ben tetra reptomin veriyormm benim de leom neredeyse beni yiyecekk cook obur :) karides olarak da sera veriyorum

Cvp: yem seçenekleri?

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html Bu konuyu okumanızı öneririm. Marin turtle bitkisel ağırlıklı bir yem, küçük kapluşlar daha çok etcil beslenirler. Ben fazla yem almanızı tavsiye etmem. 9 cm bağa uzunluğunda kaplumbağam için çok fazla yem aldım ve birçoğu son kullanma tarihine kadar bitemeyecek. Bir yavru kapluş için 100ml seranın karidesi 100ml sera p ve 100ml sera mineral yemlerini tavsiye ederim. sanırım 50mllık olanlarıda vardı. Ana yem yani sera p hariç diğerlerini onlardan alırsanız daha iyi olur :)

Bir kaplumbağa yem yemiyor yada seçiyor diye bunu kabul etmek mümkün değil. Çeşitli yöntemler ve arayışlar ile bazı sorunları aşmak mümkün. Örneğin karidesyada gammarusu her kaplumbağa neredeyse tüketir. Yenmeyen yemlerin bunların içinde bir süre ekletilerek kokusunun sinmesi ile kaplumbağalara yedirilmesi sağlanabiliyor.

Yine bir süre açç bırakılan kaplumbağalara direkt yenmesi istenen yemleri verebilirisiniz. Gerekiyor ise 3-5 gün aç bırakın. Kaplumbağanızın uzun vadede sağlıklı beslenmesi için 1-2 günlük kısa vadeli aç klaması srun yaratmayacaktır.

Yine karakteristik özellikler taşıyabilirler. Kimi kaplumbağa verilen her şeyi yiyor olabilir. Kimileri reptomin'i yemiyor ama raffy p yi yiyebilir. Çeşitli yollar ile her türlü yemi yemi yemeye alıştırmak mmümkündür.

Sera mineral sadece 250 lik kutuda vardı sanırım Alican. Ama gerekli bir yem. Bu arada Alican ın dediği gibi Sera raffy p yiyecektir, ondan da alıp ana yem sağlanmalı. Sadece gammarus vermek hiç uygun bir beslenme değil. Balık yemide vermeyin. Alican ın verdiği beslenme konusuna göz atmakta fayda var.

Her ihtimale karşı raffy p yemi yememezlik yaparsa bu yemden raffy I içerisine atarak kokusunun sinmesini sağlamalı ve bu şekilde kandırmalı. Gene naz yaparsa Emin in belirttiği gibi ısrarla diğer yemler kesilip bu verilerek gerekirse aç kalsada alışması sağlanmalı.

Sadece Raffy ı vermek, aşırı protein sebebiyle ileride kabukta deformasyon oluşumuna sürükler hayvanı. Ana yem, ek yem ve destek yem olmak üzere 3 çeşit yem, en azından çeşitlilik azda olsa ideal olur. Örnek vermek gerekirse ana yem olarak Sera raffy p/tetra reptomin, Ek yem olarak Raffy I/Tetra gammarus/ Jbl energil, destek yem olarak ta eğer ana yem raffy P alındıysa içerisinde ki kırmızı yemler (mineral) yemler kullanılabilir. Okan'ın verdiği başlıkta belirtilen program dahilinde.

benimkiler marin balık yemi yemiyolar un kurdu yemiyolar ne yapıyım

aç bırakma kokuyla kandırma teknıklerını denemedım mı sanıyorsunuz . dediğim gbi hiçbir yemi sallamıyorlar. bazen zorla verdiğim oluyordu yarısını yedı dıye sukrederdım smdı onada izin vermıyorlar. anladılar ne taklalar attıgımı sanırım. tüm hokkabazlıklarıma karınları tok tabiri caizse . anlayacagınız imkanları deneyip geldim size:) büyük oğlumu nerdeyse 1 sene balık yemı sinek saçma sapan seylerle beslemısler.. hep soguk suda yasamıs. nasıl yasamıs orasını bılmem. ama çok dayanıklı kerata . petshopcuda hep rastlardm ona. canıma tak ettı orda oluşu aldım .bi bakım yaptım ne olur ne olmaz vete goturdum sağlığı yerınde dedı. akvaryuma koydum ama 2 gun başında uykusuz bekledm küçüklerime bişi yapar dıye. ama düşündüğüm gbi olmadı. hatta sabah kalktıgım bırbırlerıne yaslanmıs uyuyorlardı çok tatlı bi manzaraydı . ondan berıdır hıcbırnın huysuzlugunu ve anlaşmamaızlıgını gormedım. şimdi küçük oğlum yok dediğim gbi alışmış kudurmustan beterdır balık yemıyle beslenmıs ne yapacagım. vetlerede guvenmıyorum artık. size sorayım dedım ne olur acaba. karidesten baska bseyde almıo küçük kız . çok fena yem sıkıntım var

Yem konusunda tek çare ısrarla raffy p vermek. 15-20 gün bu hayvana sadece bu yemen verin. Hatta yiyene kadar bir kaç yeme sera reptilin damlatın. Öyle yada böyle bu yeme alışmalı. İlk hafta sonunda halen yemiyorsa hayvana vitamin takviyesi yapın. Aksi halde sadece raffy I ile ileride dönüşü imkansız sorunlar olacak.

Cvp: RE: yem seçenekleri?

AEK' Alıntı:
Yem konusunda tek çare ısrarla raffy p vermek. 15-20 gün bu hayvana sadece bu yemen verin. Hatta yiyene kadar bir kaç yeme sera reptilin damlatın. Öyle yada böyle bu yeme alışmalı. İlk hafta sonunda halen yemiyorsa hayvana vitamin takviyesi yapın. Aksi halde sadece raffy I ile ileride dönüşü imkansız sorunlar olacak.

şuan neler lazım bana. sıralasan bende yemlerı bulmaya calıssam

bide şöyle durum var bi buyuk bi kuçuk kplumbagam vr dolayısıyla besınlerı farklı oluyor. ne yapacagım hngısıne hangı yem lazm bilgilendırırsenız sevınırım

Sera raffy p yem ve sera reptilin vitamin. Bu ikisini alıp yem seçen hayvana ısrarla raffy p yem vermelisin. Yemeye başlayana kadar başka yem verme. Akvaryum suyu koyduğun başka kaba hayvanı al ve içerisine 4 yem at. Bunlardan ikisine önceden vitamin damlatıp çekmesini bekle ve 15 dk yalnız bırak. Yemezse hayvanı akvaryuma alıp yemleri at. İkinci alternatif şu. Eğer su yüzeyine çıkıp yemleri görüp yemiyorsa diğerini akvaryumdan aynı şekilde çıkarıp bunu akvaryumdan çıkarmadan aynı işlemi dene. Yerinden çıkmaması daha uygun olur.
Yem yemeye başladığında vitamini kesmelisin.

Hatta genede bu yemleri bir gün önceden raffy I içerisinde bulundur.

Bu işlemi uygularken aç kaldı diyip arada raffy I vermemen gerekir. Yoksa aç kaldığı ile kalır.

AEK' Alıntı:
Sera raffy p yem ve sera reptilin vitamin. Bu ikisini alıp yem seçen hayvana ısrarla raffy p yem vermelisin. Yemeye başlayana kadar başka yem verme. Akvaryum suyu koyduğun başka kaba hayvanı al ve içerisine 4 yem at. Bunlardan ikisine önceden vitamin damlatıp çekmesini bekle ve 15 dk yalnız bırak. Yemezse hayvanı akvaryuma alıp yemleri at. İkinci alternatif şu. Eğer su yüzeyine çıkıp yemleri görüp yemiyorsa diğerini akvaryumdan aynı şekilde çıkarıp bunu akvaryumdan çıkarmadan aynı işlemi dene. Yerinden çıkmaması daha uygun olur.

Bu işlemi uygularken aç kaldı diyip arada raffy I vermemen gerekir. Yoksa aç kaldığı ile kalır.

hmm anladım. küçk kkızıma onu yapacagım. pekı büyük oğlum ne yemelı. balık yemıyle beslenms cok obur ama obez degl oda raffy yıo . ama marin de yemedı

pretty' Alıntı:
AEK' Alıntı:

hmm anladım. küçk kkızıma onu yapacagım. pekı büyük oğlum ne yemelı. balık yemıyle beslenms cok obur ama obez degl oda raffy yıo . ama marin de yemedı

OĞLUM BU
mailto:/11v4i6p.jpg

mailto:/90r0n8.jpg

mailto:/os6aza.jpg

marin kalite bir yem değil çinden fason olarak geliyor sanırım burada etiket takıyorlar. tarihini de kontrol et. vermendense vermemen daha iyi. büyük olan için jbl agil ve sera vital alabilirsin. genel olarak alacakların sera raffy P, sera carnivorda alabilirsin o zaman mineral yem almana gerek kalmaz. bu iki yem içeriğindeki kırmızılar mineral yemdir. ve hayvanı raffy I'dan kurtaracak tek yem bu ikisidir.

emrenin bahsettiği vitaminde bu doğal içeriklerle yapılmış bir vitamin. en kaliteli olanı balık yağı da olduğu için yemlere etkisi de olur.
mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491

cem' Alıntı:
marin kalite bir yem değil çinden fason olarak geliyor sanırım burada etiket takıyorlar. tarihini de kontrol et. vermendense vermemen daha iyi. büyük olan için jbl agil ve sera vital alabilirsin. genel olarak alacakların sera raffy P, sera carnivorda alabilirsin o zaman mineral yem almana gerek kalmaz. bu iki yem içeriğindeki kırmızılar mineral yemdir. ve hayvanı raffy I'dan kurtaracak tek yem bu ikisidir.

emrenin bahsettiği vitaminde bu doğal içeriklerle yapılmış bir vitamin. en kaliteli olanı balık yağı da olduğu için yemlere etkisi de olur.

petshopcu yem cesıtlılıgı ıstyrm dedıgmde marını vermıstı elıme:'(

tmm temın edıcem bulamazsam juenden bakıcam. bir şey dha sorucam cem.oğlumu aldıgımda bagasında bı cukur farketmıstm. bıde sız ınceleyın

mailto:/raoqic.jpg

Küçük olan yem yemeyen kızım dediğine bahsettiğim uygulamayı yap. İkinci uygulama ile büyüğü akvaryumdan çıkarıp ısrarla raffy p ver. Bu yeme alışınca sana raffy I da içeren tam programı veririm.

Büyük oğlum dediğinde çok büyük değil sanırım. Bununda kabuk boyunu söylersen net yem ve öğün şeklini haftalık olarak veririm.

İştaha doğrudan etki eden bir konu var, ısı. Su ısısı 26-28 derece, kuru alan ısısı 31-33 derece olmalı. Bunları cam derece ile ölçüp kontrol etmelisin. Kuru alanda ısınamayan hayvan metabolizmayı dengeleyemez ve sindirim sistemi ile buna bağlı iştah doğrudan olumsuz etkilenir. Akvaryumun genel resmini de çekip bizim görmemizi sağlarsan tavsiyelerde bulunabiliriz. Su seviyesi ve hacmi az gibi. Buda hayvan gelişimini olumsuz etkiler. Renkli taşları kesinlikle çıkar derim. Bunlar kalitesiz boyalardan yapılıp salınıma sebep olur. Suda kimyasal istemeyiz. Tabanda duranların bir dezavantajıda arasında dışkı ve yem artığı barındırıp filtrasyonu olumsuz etkilemesi ve buna bağlı olumsuz bakteri oluşumu. İnce doğal silis kum en ideali. Diğer faydalarıda sürtündükçe deri değişimine faydası ve yerlerse sindirime karkısıdır. Kuru alanlarıda rahatsız bir kaya. Hayvan dengeli olarak durup kollarını açamıyordur. Buda kurumayı zorlaştırıp huzursuz eder. Yani genel bir resim ve ısı bilgisi tavsiyelerde bulunmamıza ve olumsuz diğer etkenleri kaldırmana yardımcı olur.
Biraz uğraşıp iyi beslenmelerini sağlarız.

pretty' Alıntı:
cem' Alıntı:

petshopcu yem cesıtlılıgı ıstyrm dedıgmde marını vermıstı elıme:'(

tmm temın edıcem bulamazsam juenden bakıcam. bir şey dha sorucam cem.oğlumu aldıgımda bagasında bı cukur farketmıstm. bıde sız ınceleyın

mailto:/raoqic.jpg

Gelişim bozukluğu olacağını sanmam. Yavru halde kabuk yumuşakken ithalatta yada sen almadan herhangi bir yerde taşıma esnasında darbe almış olabilir. Büyüdükçe düzelebilir. İç organlara zararı olacak kadar etki etse fazla yaşamazdı. Bence problem olmaz.

AEK' Alıntı:
Küçük olan yem yemeyen kızım dediğine bahsettiğim uygulamayı yap. İkinci uygulama ile büyüğü akvaryumdan çıkarıp ısrarla raffy p ver. Bu yeme alışınca sana raffy I da içeren tam programı veririm.

Büyük oğlum dediğinde çok büyük değil sanırım. Bununda kabuk boyunu söylersen net yem ve öğün şeklini haftalık olarak veririm.

İştaha doğrudan etki eden bir konu var, ısı. Su ısısı 26-28 derece, kuru alan ısısı 31-33 derece olmalı. Bunları cam derece ile ölçüp kontrol etmelisin. Kuru alanda ısınamayan hayvan metabolizmayı dengeleyemez ve sindirim sistemi ile buna bağlı iştah doğrudan olumsuz etkilenir. Akvaryumun genel resmini de çekip bizim görmemizi sağlarsan tavsiyelerde bulunabiliriz. Su seviyesi ve hacmi az gibi. Buda hayvan gelişimini olumsuz etkiler. Renkli taşları kesinlikle çıkar derim. Bunlar kalitesiz boyalardan yapılıp salınıma sebep olur. Suda kimyasal istemeyiz. Tabanda duranların bir dezavantajıda arasında dışkı ve yem artığı barındırıp filtrasyonu olumsuz etkilemesi ve buna bağlı olumsuz bakteri oluşumu. İnce doğal silis kum en ideali. Diğer faydalarıda sürtündükçe deri değişimine faydası ve yerlerse sindirime karkısıdır. Kuru alanlarıda rahatsız bir kaya. Hayvan dengeli olarak durup kollarını açamıyordur. Buda kurumayı zorlaştırıp huzursuz eder. Yani genel bir resim ve ısı bilgisi tavsiyelerde bulunmamıza ve olumsuz diğer etkenleri kaldırmana yardımcı olur.

emre silis alıcam . lambam yok . yem skıntsnıda cozucem ınsallah. ınanın lamba ıle ılglı hcbır fkrım yok ne yapacagm

hiç ölçmedm kızdan bya buyuk o sebeple byuk oğlum dyorum

Bu araa büyük oğlum dediğinde 6 cm kadar kabuk boyunda sanırım. Bu hayvanada yavru beslenmesi yapmalısın. Bunun içinde gerekenler raffy p, raffy I ve sera mineral. Cem in dediği gibi minerali raffy p içerisindeki kırmızı yemler bitince alabilirsin. Beslenme günde kafa hacmi kadar olmalı. Haftada 4 gün raffy p, 2 gün raffy I ve 1 gün mineral yemi tek tip olarak ver. 8 cm olunca tekrar beslenmeyi konuşuruz. Şimdilik vital yem gerek yok. Çeşit olsun dersen reptomin alıp raffy p günlerinden bir yada ikisini bu hayvanda bununla değiştir. Reptomin bitkisele geçerken kokaylık sağlar ve şimdide çeşitlilik katar. Haftada bir kez öğlen az kıvırcık verip taze sebzeye alıştırabilirsin.

bnde memnun deglm akvrym buyutur daha gens alan yaratmk ıstyrm. su sevyesı cok degl cnku kayayı aşıyor . petshopcu bnları vermstı ugrastm ama olmuyor yenı aksesuar dekor lazm. arastrma ıcndeym. brısı akvaryum ıcnı dekore etmıs hazr satıo olsa kacırmam

AEK' Alıntı:
Bu araa büyük oğlum dediğinde 6 cm kadar kabuk boyunda sanırım. Bu hayvanada yavru beslenmesi yapmalısın. Bunun içinde gerekenler raffy p, raffy I ve sera mineral. Cem in dediği gibi minerali raffy p içerisindeki kırmızı yemler bitince alabilirsin. Beslenme günde kafa hacmi kadar olmalı. Haftada 4 gün raffy p, 2 gün raffy I ve 1 gün mineral yemi tek tip olarak ver. 8 cm olunca tekrar beslenmeyi konuşuruz. Şimdilik vital yem gerek yok. Çeşit olsun dersen reptomin alıp raffy p günlerinden bir yada ikisini bu hayvanda bununla değiştir. Reptomin bitkisele geçerken kokaylık sağlar ve şimdide çeşitlilik katar. Haftada bir kez öğlen az kıvırcık verip taze sebzeye alıştırabilirsin.

uw tamamdır o zaman . şu bagasındakı çukurada bı yorum yaparsanız super olur:ashamed0006:

pretty' Alıntı:
AEK' Alıntı:

emre silis alıcam . lambam yok . yem skıntsnıda cozucem ınsallah. ınanın lamba ıle ılglı hcbır fkrım yok ne yapacagm

Isıtma lambası olmazsa olmazlardan. İştahsızlığa sebep olur. Hastalığa sebep olur. Biliyorsun bu hayvanlar doğada karaya güneşlenmek için çıkar. Bunun eksikliğinin doğuracağı sorunlar daha büyük. Bir masa lambası yada mandallı lamba alıp kuru alana 15-20 cm mesafeden tut. Ampul olarak 40-60 w soft standart ampul kullan. Aman ihmal etme bu gerçekten iştahsızlığada büyük sebep.

Kum iyi olur.

Elinde tutuşuna göre çok büyük değil. Demin bahsettiğim 6 cm boyda bir kabuğa sahip gibi geldi. Bir ölçki verdiğim program doğrumu bakalım. Çünkü 8 cm olunca değişecek. Daha doğrusu Cem in bahsettiği vital yemide beslenmeye katacağız. Kız dediğin bayağı ufak o zaman. Belki 3-4 cm gibi yani. Bu arada büyük olanda bayağıdır yaşayıp o ebatta kaldığına göre gelişememiş. Hayvanın toparlanması için su hacmi konusunu değerlendirmelisin hızlıca. İkisi için geçici olarakta olsa 60-80 lt yada tabiki imkan varsa daha fazla su hacmi gerekir. Kuru alan kaçış boşluğu hariç net miktar bu olmalı. Şu anki yeri geliştirmelisin yani.

Yukarıdaki akıntılı mesajımın altında kabuğa değindim. İlave olarak yazdım. O konuda sorun yaşamazsın bence.

AEK' Alıntı:
pretty' Alıntı:
AEK' Alıntı:

Ksıtma kambası olmazsa olmazlardan. İştahsızlığa sebep olur. Hastalığa sebep olur. Biliyorsun bu hayvanlar doğada karaya güneşlenmek için çıkar. Bunun eksikliğinin doğuracağı sorunlar daha büyük. Bir masa lambası yada mandallı lamba alıp kuru alana 15-20 cm mesafeden tut. Ampul olarak 40-60 w soft standart ampul kullan. Aman ihmal etme bu gerçekten iştahsızlığada büyük sebep.

Kum iyi olur.

Elinde tutuşuna göre çok büyük değil. Demin bahsettiğim 6 cm boyda bir kabuğa sahip gibi geldi. Bir ölçki verdiğim program doğrumu bakalım. Çünkü 8 cm olunca değişecek. Daha doğrusu Cem in bahsettiği vital yemide beslenmeye katacağız. Kız dediğin bayağı ufak o zaman. Belki 3-4 cm gibi yani. Bu arada büyük olanda bayağıdır yaşayıp o ebatta kaldığına göre gelişememiş. Hayvanın toparlanması için su hacmi konusunu değerlendirmelisin hızlıca. İkisi için geçici olarakta olsa 60-80 lt yada tabiki imkan varsa daha fazla su hacmi gerekir. Kuru alan kaçış boşluğu hariç net miktar bu olmalı. Şu anki yeri geliştirmelisin yani.

Yukarıdaki akıntılı mesajımın altında kabuğa değindim. İlave olarak yazdım. O konuda sorun yaşamazsın bence.

ölçüp blgılendrırım. geliştemem gerek blıyorum ama ne yapacagm knusnda bılgısızm cnku acemılıgm yuzbden 400e yakn para gttı. çoktan duzgn akvrym kurmustmo prayla. tekrar aynı seyı yasamak ıstemıyorum

Geri