Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yem sorunum

sezarbey

Yeni Üye
arkadaşlar merhaba bir sorum olacaktı.
şu anda 2 tane kırmızı yanaklı kaplumbağam var yaklaşık 6-7 yıldır benimle birlikteler, geçen hafta kullandığım yem bittiği zaman aynı yemi almaya üşendim ve en yakındakş petshopdan bi kaplumbağa yemi aldım, kaplumbağalar yemi çok sevdi ancak sularının rengi yeşil oldu, yemin içeriğinde de gıda boyası içerdiği yazıyordu, su filtrem yok haftada bir tüm suyu boşaltıp yeni su koyuyorum.

şimdi  gelelim asıl kısma, az önce yem verirken kaplumbağanın dişlerini olması gereken yerin tamamen yeşil olduğunu fark ettim, hayal edebilmeniz açısından dişlerinizin beyaz değil yeşil olduğunu hayal edin. şimdi yumuşak bir diş fırçası ile kaplumbağaların ağzını temizlemeli miyim yoksa kendi haline mi bırakmalıyım ? ayrıca bu yemi bir daha kullanmayacağım, önerdiğiniz yem varmı ?

Öyle kalsın zamanla geçer. Hayvanı eline alıp fırçalamaya kalksan gözüne gelebilir. Hayvanın strese girmesi de cabası. Ama suyu komple değiştir. Emsal sıcaklıktaki su ile değişeceksin. eğer camlara bulaşmış ise bulaşık süngeri ile üstünden geç.

Yem olarak 6 cm kabuk boyunu geçmişlerse ki 6-7 yıldır var dediğine göre büyüktür. Sera raffy P, sera mineral, jbl agil, tetra reptomin, sera royal bunlar alacağın yemler netten ucuza alırsın.

Akvaryumun ölçüsü ve ekipmanlardan eksikler neler ? Ekim başı eksikleri tedarik etmen iyi olacaktır.

Bu konuyu da bu açıdan incelemen yararlı olacaktır.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Cvp: RE: yem sorunum

cem' Alıntı:
Öyle kalsın zamanla geçer. Hayvanı eline alıp fırçalamaya kalksan gözüne gelebilir. Hayvanın strese girmesi de cabası. Ama suyu komple değiştir. Emsal sıcaklıktaki su ile değişeceksin. eğer camlara bulaşmış ise bulaşık süngeri ile üstünden geç.

Yem olarak 6 cm kabuk boyunu geçmişlerse ki 6-7 yıldır var dediğine göre büyüktür. Sera raffy P, sera mineral, jbl agil, tetra reptomin, sera royal bunlar alacağın yemler netten ucuza alırsın.

Akvaryumun ölçüsü ve ekipmanlardan eksikler neler ? Ekim başı eksikleri tedarik etmen iyi olacaktır.

Bu konuyu da bu açıdan incelemen yararlı olacaktır.
mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

50-30-34 ebatlarında bir akvaryumum var, eskiden balıklarım vardı balıklar ölünce kaplumbağa alıp buraya koydum. doğruyu söylemek gerekirse akvaryum içinde pek birşey yok,  kurulanabilecekleri 3-4 tane taş birde zemin için  antibakteriyel taşlar var. sularını düzenli değiştirdiğim için henüz filtre almaya gerek duymadım. birde benim bir dişi bi erkek kaplumbağam var ikisini de aynı gün aldım boyutları da aynıydı sanırım, şu anda dişi olan erkeğe oranla çok daha büyük sebebi nedir? içinde yumurta olabileceğinden şüpheleniyorum.

Tam ekipmanlı akvaryumda olsalardı kabuk boyları erkekte en az 17-18 cm; dişi ise 22-23 civarlarında olmalıydı şu an ne kadarlar bilmiyorum. Erkekler 10 cm kabuk boyuna kadar dişilere göre daha hızlı 10 cm kabuk boyundan sonra dişiler erkeklerden hızlı büyürler.

Hastalığa yakalanan hayvanlarda enerji hastalığa gittiği için boy uzama hayvanlar düzelene kadar durur.

Normal düzende yetişmiş hayvanlar 10 cm kabuk boyunda cinsel gelişim sürecine geçer. Bu dişilerde biraz daha uzun sürer. Yine bu dönemde de boy uzama durur. Gelişim tamamlandıktan sonraki bir zamanda dişiler boş yumurta atar. Bu organın gelişimini tamamlandığını gösterir. Fakat yavru alma süreci için hayvanın 20 cm kabuk boylarına gelmesi lazım. Tabi çiftleşeceği hayvan konusunda seçici davranır. İstemez ise bu gerçekleşmez.

Erkekler 25 cm kabuk boyuna; dişiler ise 30-35 cm kabuk boyuna ulaşabilir.

Bu hayvanlar için uygun olan 0.5-1 mm arası kalınlıkta silis kumdur. Vitasand marka bu konuda iyidir. Renkli daha iri veya quartz gibi keskin kenarlı taşlar olmaz. Resler kum yerler bu sistemdeki parazitleri atmasını sağlarken, midesinde çözülmeyen yemleri de parçalamalarını sağlar.

Kuru alanda hazır ve el yapımı kuru alanlar mevcut. Akvaryum ve paludaryum atölyesi ile kuru alan bölümünden inceleyebilirsin. Taş soğukluk vereceği için pek makbul değildir.

Akvaryum ufak ya ara geçişli yada ömürlük bir akvaryum alacaksın. Ömürlük ilk başta pahalı gelebilir ama tek kalemde işi bitirir. Gereksiz masraflardan kurtulursun.

Su ısıtıcı filtre ( iç filtrede hava kabarcığı veren filtre olmalı), ara geçişlide dış filtre önermiyorum ömürlüğe geçildiğinde çöp oluyor. Kuru alan, kuru alan için ısıtıcı lamba bunlar elzem malzemeler.

Bu hayvanlar soğukkanlı canlılar kendi vücut ısılarını su ısısına göre ayarlarlar. Sürekli su değişimine bağlı ısı değişiklikleri hayvanın kendini adapte etme sürecinde bünyesini zayıflatır. Bu da hastalığa açık hale getirir.

Diğer taraftan sürekli idrar yapmaları amonyak seviyesini artırır. Bu da içtiğinde hayvanı zehirler. Su kalitesini yüksek tutmak için akvaryuma oksijen girmeli ve amonyak ve türevlerini elimine eden dış filtre malzemeleri kullanılmalıdır. Dış filtre olmayan sistemler metilen mavisinin her su değişiminde şu an ki akvaryumunu göz önüne alırsak ve suyu en az haftada bir değiştirmek kaydıyla iki damla damlatılması iyi olur.

Dış filtre içinde döngü yapan bakteriler olduğu için dış filtrede metilen kullanmıyoruz.

Cvp: RE: yem sorunum

cem' Alıntı:
Tam ekipmanlı akvaryumda olsalardı kabuk boyları erkekte en az 17-18 cm; dişi ise 22-23 civarlarında olmalıydı şu an ne kadarlar bilmiyorum. Erkekler 10 cm kabuk boyuna kadar dişilere göre daha hızlı 10 cm kabuk boyundan sonra dişiler erkeklerden hızlı büyürler.

Hastalığa yakalanan hayvanlarda enerji hastalığa gittiği için boy uzama hayvanlar düzelene kadar durur.

Normal düzende yetişmiş hayvanlar 10 cm kabuk boyunda cinsel gelişim sürecine geçer. Bu dişilerde biraz daha uzun sürer. Yine bu dönemde de boy uzama durur. Gelişim tamamlandıktan sonraki bir zamanda dişiler boş yumurta atar. Bu organın gelişimini tamamlandığını gösterir. Fakat yavru alma süreci için hayvanın 20 cm kabuk boylarına gelmesi lazım. Tabi çiftleşeceği hayvan konusunda seçici davranır. İstemez ise bu gerçekleşmez.

Erkekler 25 cm kabuk boyuna; dişiler ise 30-35 cm kabuk boyuna ulaşabilir.

Bu hayvanlar için uygun olan 0.5-1 mm arası kalınlıkta silis kumdur. Vitasand marka bu konuda iyidir. Renkli daha iri veya quartz gibi keskin kenarlı taşlar olmaz. Resler kum yerler bu sistemdeki parazitleri atmasını sağlarken, midesinde çözülmeyen yemleri de parçalamalarını sağlar.

Kuru alanda hazır ve el yapımı kuru alanlar mevcut. Akvaryum ve paludaryum atölyesi ile kuru alan bölümünden inceleyebilirsin. Taş soğukluk vereceği için pek makbul değildir.

Akvaryum ufak ya ara geçişli yada ömürlük bir akvaryum alacaksın. Ömürlük ilk başta pahalı gelebilir ama tek kalemde işi bitirir. Gereksiz masraflardan kurtulursun.

Su ısıtıcı filtre ( iç filtrede hava kabarcığı veren filtre olmalı), ara geçişlide dış filtre önermiyorum ömürlüğe geçildiğinde çöp oluyor. Kuru alan, kuru alan için ısıtıcı lamba bunlar elzem malzemeler.

Bu hayvanlar soğukkanlı canlılar kendi vücut ısılarını  su ısısına göre ayarlarlar. Sürekli su değişimine bağlı ısı değişiklikleri hayvanın kendini adapte etme sürecinde bünyesini zayıflatır. Bu da hastalığa açık hale getirir.

Diğer taraftan sürekli idrar yapmaları amonyak seviyesini artırır. Bu da içtiğinde hayvanı zehirler. Su kalitesini yüksek tutmak için akvaryuma oksijen girmeli ve amonyak ve türevlerini elimine eden dış filtre malzemeleri kullanılmalıdır. Dış filtre olmayan sistemler metilen mavisinin her su değişiminde şu an ki akvaryumunu göz önüne alırsak ve suyu en az haftada bir değiştirmek kaydıyla iki damla damlatılması iyi olur.

Dış filtre içinde döngü yapan bakteriler olduğu için dış filtrede metilen kullanmıyoruz.

şimdi ölçtüm dişi olan 11.5-12 cm erkek olan da 11 cm boyunda şu an. hastalanmış olabilmelerinden şüpheleniyorum. en yakın zamanda kuru alan oluşturup iç filtre alacağım

Bulundukları ortamda gerekli olan ekipmanlar ve akvaryum yeterli büyüklükte değil ise hayvanların gelişimi yavaş seyreder. Özellikle boyca uzun akvaryum hayvanların yüzerek gelişmesine; derinlik ise akciğerlerinin gelişimine etki eder. Nefes tutabilme kabiliyetlerini artırır.

İhtiyaçları olanları temin ettiğinde boy uzaması artacaktır. Ayrıca jbl agil yem içinde bulunan lizin amino asidi kemik ve kas doku gelişimini etkiler.

Isıtma lambası yanında hem uva hemde uvb içeren ampulde kullanırız bu pahalı olduğu için diğerleri temin edildikten sonra alınmasını öneriyorum. Bunlarda fiyat açısından uygun olan exo terra uvb 100 5.0 olandır. Hem uva hem uvb içerir.

Uva hayvanın metabolizmasını canlandırıp büyümeyi hızlandırırken; uvb hayvanın vücudunda D3 vitaminini sentezlemesini sağlar. D vitamini kalsiyumun boşaltım yoluyla atılmasını önler.

Bu ampul alınana kadar eczaneden devit vitamin alınıp 3 ay süreyle haftada bir kez bir yeme bir damla damlatılıp hayvana ilk yem olarak elden verilir. Bu süreden fazla kullanmıyoruz. Yapay olarak verdiğimiz için fazlası karaciğer ve yağ dokuda birikir ve damar sertleşmesi böbrek ve karaciğerde taş oluşumu gibi bir kaç zararı vardır

Geri