Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yem yemiyor

eticheese

Yeni Üye
kaplumbağalarım 5 yaşında ve üç gün önce ölüm fanusundan akvaryuma geçirdik akvaryumun boyutları gayet geniş kuru alanları uv lambaları filtreleri var her şeyleri tam ancak akvaryuma taşımadan bir önceki gün biri yeme yemeyi kesti akvaryuma koyunca kesse tamam alışamadığı ortam falan derim ama diğeri maşallah götürüyor oburum benim ancak diğeri bir türlü yemek yemiyor daha demin bir tane yedi sonra kuru alana gitti ne yapmalıyım hasta falan olabilir mi :(((((

Cvp: yem yemiyor

hastada olabilir. adaptasyonda da zorluğu olabilir. benim ufak olan da genelde kuru alanda durur. birkaç gün bekleyin. kuru alan sıcaklığı sudan daha cazip geliyordur.

Kuru alanda fazla durma, ağzını açarak hırıltılı nefes alma, dibe batamama, yan yüzme gibi belirtiler varsa tedavisi için geç kalınmamalı.Diğer türlü de umarım alışma problemidir.

bu sabah yemi ortadan ikiye böldüm öyle bikaç tane yedi sonra kaçtı inş alışınca düzelir hiç böyle yapmamıştı :/

yaklaşık 1 hafta oldu tane küçük kaplumbağa aldım hergün bi tane yem atıyorum ama yemler oldugu gb duruyo aldığım yere soruyorum onlar alıyodur alcağını falan diyo oldugu gb duruyo yani anlamadım yardımcı olursanız sevirim...

Hangi yemi kullanıyorsun? Yemi kırıp vermeyi deneyebilirsin ama her gün 1 tane az bence

eğer küçükse sera raffy p kullan. onun kırılması kolay. o şekilde kokusuda üstündeyken daha cazip olur bekleyen yemde koku gideceği için talep görmez ve büyük olursa yemede zorlanırlar.

ömer1984' Alıntı:
yaklaşık 1 hafta oldu tane küçük kaplumbağa aldım hergün bi tane yem atıyorum ama yemler oldugu gb duruyo aldığım yere soruyorum onlar alıyodur alcağını falan diyo oldugu gb duruyo yani anlamadım yardımcı olursanız sevirim...

Siz günde iki öğüne ayırarak toplamda kafa hacmi kadar yem verip yanından ayrılın yemiyorsa yemleri toplayıp bir sonraki öğünde taze verin. Bir süre sonra alışır. Ancak bir haftadır yemiyorsa vitamin takviyesine de başlayabilirsiniz. Yeme damlatın. Ağızdan da vermeyi deneyin. Hem iştahı açılır hem bünyenin güçten düşmesini engeller.

eticheese' Alıntı:
kaplumbağalarım 5 yaşında ve üç gün önce ölüm fanusundan akvaryuma geçirdik akvaryumun boyutları gayet geniş kuru alanları uv lambaları filtreleri var her şeyleri tam ancak akvaryuma taşımadan bir önceki gün biri yeme yemeyi kesti akvaryuma koyunca kesse tamam alışamadığı ortam falan derim ama diğeri maşallah götürüyor oburum benim ancak diğeri bir türlü yemek yemiyor daha demin bir tane yedi sonra kuru alana gitti ne yapmalıyım hasta falan olabilir mi :(((((

Hepsi aynı şekilde adapte olamaz. Sadece kuru alanda vakit geçirme varsa daha önceki eksikliği hissettiği için olabilir. Ancak yüzmede farklılık görürseniz yada uzun esneme ve hapşırma enfeksiyon şüphesi artar.
Yemi dikkatli vermenizi öneririrm. Diğeri bu esnada fazla yemesin. Olmadı ayrı köşelerde yemleyin.
İki gün daha böyle devam ederse vitamin takviyesi uygulayın. Ardındanda veterinere götürün derim.

Hepsi aynı şekilde adapte olamaz. Sadece kuru alanda vakit geçirme varsa daha önceki eksikliği hissettiği için olabilir. Ancak yüzmede farklılık görürseniz yada uzun esneme ve hapşırma enfeksiyon şüphesi artar.
Yemi dikkatli vermenizi öneririrm. Diğeri bu esnada fazla yemesin. Olmadı ayrı köşelerde yemleyin.
İki gün daha böyle devam ederse vitamin takviyesi uygulayın. Ardındanda veterinere götürün derim.
[/quote]

Bugün yedi yemini daha demin verdim ilk başta almadı sonra baktı diğeri de yiyor o da yemeye başladı neyse ki ve hayır kuru alanda günlük ortalama 3 saat falan geçiriyorlar uzun esneme yüzmede farklılık falan yok teşekkürler :)

Sevindirici bir haber :)
Kuru alan süresi de bence gayet makul.

Geri