Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yem yemiyorlar

iremturtles

Bronz 5 Üye
Kusura bakmayın bu ara cok konu actım. Dün aksama dogru gelen 3 tane kaplumbagamda yem yemiyo. Ilk geldiklerinde vermeye calistim ortanca olan aldı agzına geri cıkardı biraz daha ugrasıp birakti. Elimizdeki yem sanyu turtle sticks. Dunden beri yem yediremiyorum. Ufacık hale getirip vermeyi de denedim belki agızlarina sıgmıyordur diye ama yemiyorlar

Cvp: yem yemiyorlar

Daha yeni geldiler alışamamışlardır bildiğim kadar hala plastik kaptalar değil mi ? Olmazsa biraz daha büyük bir leğenin içine alın orda deneyin hem ısıtıcı varsa o leğenin içine koyabilirsin sıcaktıkta istedikleri gibi olunca yemeye başlıyacaklardır diye düşünüyorum :) birde başka marka yemlere geçebilirsin sera tetra gibi :)

bebekler için gerekli olan yemleri bilmiyorum bilgili arkadaşlar yazar ama akvaryum hazır değilse leğen daha mantıklı olur ısıtıcıyla ortayada bi taş koysan tamamdır şimdilik

O yem gayet kalitesizdir alinmasi gerekenler en az raffy p ve raffy i gerekiyor raffy p deki kirmizilar bitince mineral yemde almalisiniz

Alisamamis olabilirler tabiki acilen yeterli boyutta akvaryuma gecmeli zamanla alisirlar

Yaşarcan'ın söylediği gibi ısıtıcı varsa daha geniş bir yere alabilirsin, Ama muhakkak içine tutunabilecekleri tas mango kökü gibi bir şey koy.
Daha yeni geldikleri için bir alışma süresi geçirecekler. Bazı hayvanlarda 1-2 gün sürerken bazılarında günlerce devam edebiliyor. Yemi ikiye bölüp suya bırak ve yanlarında durma kendi hallerine bırak belki öyle yerler. 15 dk sonra bak, yememişlerse sudan çıkar yemleri. Suları sıcak olursa beslenme içinde iyi olacak.

Sanyu yem en alt seviyelerde bir yem yemese daha iyi. Tetra reptomin ve / Veya Sera Raffy p alırsan daha iyi olacak. Sera Raffy p içindeki kırmızı yemleri ayırıp vitamin olarak hafta da bir verirsin. Yemleri ikiye bölerek verebilirsin.

Burda beslenme bölümünde yavrular icin uygun yemlerin isimlerini almıştım tetra Fauna gammarus vardı ona aldım leğeni hazırlıyorum ortaya dediginız gibi taş koyucam bi de böyle deneyelim

tamam bilgilendirirsin bizi yerlerse

Reptomin gereklidir ama elzem yemler raffy p ve i bunlari kesinlikle edinmelisiniz raffy i yerine jbl pro baby de olur

Sorun şimdilik çözüldü gibi görünüyo tetrayı 2 tanesi yedi, büyük olan şu an uyku modunda ama onunda yiyecegini düsünüyorum teşekkür ederim ilginiz için, bahsettiğiniz yemleride sordum yok ama yarına sipariş vericekler :)

Kaybın için başın sağ olsun.
İki hayvan için önereceğim akvaryum ölçüsü 1,5 sene götürecek şekilde 70*40*40h olur. Buna 100w ısıtıcı ve saatlik 300-400 lt debisi olan bir filtre hatta dış filtre çok iyi olur. Hatta dış filtre çok daha iyi olur. Örneğin tetra ex700 yada eheim 2215 gibi. Gerekirse link atarım. Hem ısıtıcıda hem filtrede ilk önerim eheim markasıdır.

Kuru alan için aşağıdaki ürünlerden uygun bulduğun boyut hayvanlar 10-12 cm olana kadar götürür.
http://www.atakanpetshop.com/exo-terra-k...61500.aspx
http://www.atakanpetshop.com/exo-terra-k...61501.aspx
Burada sayfanın aşağısında ebatları yazılı.
mailto:/en/products/turtle_bank.php

Kuru alan için ısıtma lambası olmazsa olmaz. 40-60 w güçte soft ampul gerekli. Ayrıca uvb lambada gerekir. Bunlardan ısıtma ampulü olarak bauhaustaki ecolite 52w halosoft ampul en iyisi. Uvb içinde gene kuru alanları satan linkini verdiğim Atakan pet shoptan exo terra uvb100 almak gerekir. Tabi bu ampulleri takacak uygun mandallı lambalar gerekir. Isıtma ampulü için 60 w güçteki ampulleri kaldıran bir lamba, uvb ampul içinde çanağa bu ampulün oturacağı bir lamba gerekir.

Hem suyun hem kuru alanın ısısını derece ile kontrol etmeli. Civalı cam dereceler en sağlıklı sonucu verir.

Tabana 0,5-1 mm kalınlıktaki ince doğal sarı silis kumu öneririm. Vitasand 0,7 mm olan hemen hemen hepimizin kullandığı. Bu hem doğal görünüm sağlar, hem deri değişiminde sürtünerek bacak ve ayaklarda sarkan eski derilerin atılmasına yardım eder, hemde dışkı ve yem artıklarının uçuşmasını yada araya karışmasını önler.

Mango kökü almakta faydalıdır. Buda büyürken kabuk değişiminde kaşınıp rahatlamalarını sağlar. Tabi dekor olarakta iyidir.

İpek yapraklı bitki gene doğal görünüm için iyi. Ayrıca deri değişiminde boyun ve kafadaki eski sarkan derilerin dökülmesine yardım eder. Akvaryumda gizlenecek bir ortam yaratıp huzur verir. Gece yüzeye yakın yapraklara tutunarak rahat uyurlar.

Yem olarak ilk gerekenler sera raffy p ve sera raffy I. Hayvanlarım çeşitli beslensin dersen tetra reptomin ve jbl rugil yemide ek olarak öneririm. Bu yemlere göre uygun program veririm. Sera raffy p içerisindeki kırmızı mineral yemler bitince sera mineral yem alınmalı.

Diğer iki konuya gerekenleri aynen yazdım.

Bir süre yem yememeleri ortama alışma süreci ancak su ve kuru alan ısısı ne durumda?

Merhaba bana hediye olarak kaplumbağa hediye edildi tabii ki de ölüm kafesinde bende heves ettim araştırıp ne var ne yok aldım yavrum için. :133:

Ne aldığımı söyleyeyim. Akvaryum aldım üstünde 50 cm yazıyor boyut olarak. UVB ışıklı lamba aldım. Isıtıcı aldım. Kum aldım. Kaplumbağaların özel kumuymuş adam verirken öyle verdi. İçten filtre aldım ama kaliteli bir şey aldığımı düşünüyorum. Birde kuru alan için bir şey aldım. Şöyle anlatayım iki tane taşla alttan destekli üstte kuru alan var. Yani ana kalırsa çok yer kaplıyor. Suyun üstünde duran yani fazla yer kaplamayacak kaplumbağanın altından da geçebileceği bir kuru alan istiyorum aslında.

Böyle olaylar oldu yani. Bana tavsiyede bulunabilir misiniz?

Baska bir konu acip akvaryum ve ekipmanlarinizi fotograflarsaniz daha iyi yardim edebiliriz akvaryumda onemli olan 3 kenarinda olculeri yani su hacmi bunu da actiginiz konuda belirtirseniz yeterli midir ne kadar sure kullanilabilir soyleriz

akvaryumu ve malzemeleri iyice yıkamalısın. kumda dahil. sonra su doldur ve içine tuz at. bir gün o şekilde filtreyi çalıştır arada kumu da karıştır. sonra suyu alıp bir kaç defa su ekleyip boşalt tuz iyice gitsin. sonra doldur ve resmini çek ona göre dizilim şekli önerelim. su ısısı 28 derece olunca hayvanı içine alırsın. hayvan rahat edince yemeye de başlayacaktır.

yalnız önce kumun bir resmini çekip koy eğer uygun değilse iade edersin.

silis bu:
mailto:/urun_detay.aspx?urn=13104&ad=vitasand-dogal-silis-akvaryum-kumu-800-gr-0-7-mm

Geri