Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemek yemiyor

isa.0107

Yeni Üye
1 Hafta önce kaplumbağa aldım daha yavru ne gerekiyorsa yapıyorum ama bir türlü yemek yemiyor gün ışığında bekletiyorum yemini veriyorum ama ne yaptıysam bir türlü verdiğim yemleri yemiyor neden olabilir

Foruma hoşgeldiniz.

Akvaryum, su ısıtıcı, kuru alan, iç filtre ve ısıtma lambasından oluşan bir sistem kuracaksınız.

Suda yamuk durma hırıltılı nefes alıp verme, gözlerde enfeksiyon var mı?

Halsizlik, kuru alanda fazla durma oluyor mu?

Foruma hoşgeldiniz.

Akvaryum, su ısıtıcı, kuru alan, iç filtre ve ısıtma lambasından oluşan bir sistem kuracaksınız.

Suda yamuk durma hırıltılı nefes alıp verme, gözlerde enfeksiyon var mı?

Halsizlik, kuru alanda fazla durma oluyor mu?
hiçbir hastalığı yok, nefes alıp vermede de sıkıntı yok akvaryum var kuru alanı var ısıtma lambam yok ve tüm gün güneşe koyuyorum konuyu açtıktan sonra aldığım yere gittim kaplumbağamıda götürdüm kış uykusunda olduklarını söylediler ve kendi kaplumağalarıda öyleydi bana gösterdiler su sıcaklığını kendi termometrem ile ölçüyorum zaten kalorifer olduğundan dolayı 26 25 derecelerde oluyor su

Güneşe çıkarmiyoruz bunun yerine ısıtma lambası ve uvb lamba kullanıyoruz. Guneşlenmeye çıkarınca esintiden üşütme, göz kulak enfeksiyonu yada balkondan düşme gibi durumlar olabiliyor. Geçen gün birisinin kaplumbağası 3. kattan düştü böyle.

Büyük yüzme alanı, kuru alan, su ısıtıcı ve ısıtma lambası şart. Evde beslenen kaplumbağaları kış uykusuna yatırmıyoruz sulari ve kuru alanı sıcak olmalı.

Su ısıtıcısı suyu sabit sıcaklıkta tutar oda ısısı hep değiştiği için hayvan için iyi olmaz. Yazları su sıcaklığı 26 derece altina düşmediği surece su ısıtıcısı kullanmıyoruz. Yaz ortası hariç bütün zamanlarda su ısıtıcısı gerekiyor. Isıtma lambası yaz kış açık olmalı günde 12 saat. Isıtma lambasını biran önce alın eğer hayvanın iştahsızlıgı devam ediyorsa su ısıtıcısı da alın. Bence ikisinide şimdiden alın zaten bidahaki sene kış için lazim olacak.

Su ısıtıcısı suyu sabit sıcaklıkta tutar oda ısısı hep değiştiği için hayvan için iyi olmaz. Yazları su sıcaklığı 26 derece altina düşmediği surece su ısıtıcısı kullanmıyoruz. Yaz ortası hariç bütün zamanlarda su ısıtıcısı gerekiyor. Isıtma lambası yaz kış açık olmalı günde 12 saat. Isıtma lambasını biran önce alın eğer hayvanın iştahsızlıgı devam ediyorsa su ısıtıcısı da alın. Bence ikisinide şimdiden alın zaten bidahaki sene kış için lazim olacak.
ısıtıcılamba ve su sıstıcı için öneriniz varmı uygun birşey olursa benim için daha makbul olur

ısıtıcılamba ve su sıstıcı için öneriniz varmı uygun birşey olursa benim için daha makbul olur
Lamba için 42Watt yada 52Watt halojen ampul alacaksınız. Led yada baska birsey olmasın sadece halojen ampul yada akkor ampul. Lambayı mandallı masa lambasına takip kullanıyoruz. Masa lambası plastik olursa eritebilir bu yüzden metal çanak ve seramik duy masa lambası olması lazım.

42Watt ampul link
52Watt ampul link

Watt yükseldikçe daha cok ısı verir mesafeye gore uygun olani alın 23cm mesafe yeterli oluyor.
Asıl ölçüm yöntemi Lamba kuru alana koyulan dereceyi ilk30 dakikada 32 dereceye getiriyorsa yeterlidir. Daha yüksek sıcaklığa getiriyorsa hayvanı yakar daha düşük sıcaklığa getiriyorsa fazla ısı vermez.

Su ısıtıcı olarak Tetra ht modellerine bakabilirsiniz. Uygun fiyatli olarak Çin mali isiticilar var onlarin bile fiyatı uçtu ayrıca guvenilir değiller kırılma durumu olabilir Tetra ht genellikle tercih edilen modeldir.

Su hacminize gore Watt seçimi yapmanız lazım su ısıtıcı da. Akvaryum ölçüleri ve Su hacmi nedir? Akvaryum fotoğrafını da atar mısınız

Evde kış uykusuna koşullar uygun olmadığı için yatırmayız. Lamba olmadığı için hayvan enerjisini korumak için metabolizmasını yavaşlatmış.

Akciğer enfeksiyonuna yakalanabilir. Lamba ile ilgili bilgi bu konuda mevcut.

Geri