Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemi iyi mi?

RE: YEMİ İYİMİ ?

Reptomin en iyi iki ana yemden biridir. Günlük öğünün 2/3 miktarını bu oluşturur. Ancak sadece bu yem verilmez. Sera raffy I ek yem yani gammarus alıp günlük öğünün 1/3 miktarıda bundan oluşturulmalıdır. Yada 2 gün ana yem bir gün ek yem konple gibi.

Bunun dışında vitamin ve kalsiyum için mürekkep balığı kemiği yoksa ki daha kolayı sera mineral yem alıp haftada bir gün sadece bu verilmeli.

Yani iyi bir yem almışsınız, iki yem daha aldınızmı beslenme uygun olur.

Günlük kafa hacmini aşmayın. Yavru ise öğünü sabah ve akşam olarak ikiye bölün.

Cvp: YEMİ İYİMİ ?

Özür dilerim, konu ile ilgili olmayacak fakat rica etsem başlıktaki mi soru edatını ayrı yazar mısınız?

Teşekkürler Belkız. Başlığı düzenledim.

Cvp: Yemi iyi mi?

benim de bu konuda sormak istediğim sorular var, konu açıp kalabalık etmek istemiyorum.bende de tetra reptomin,sera raffy p, tropical gammarus mevcut. bunlardan raffy p'ye deli oluyor kaplumbağam, çok seviyor ve çok yiyor, gammarus verdiğimde de yiyor fakat reptomini iştahla ağzına alsa da yutamıyor, küçük parça olarak versem dahi çiğnerken ağzından çıkıp gidiyor.işin kötüsü reptomini büyük boy almıştım ve merak ettiğim şu ki; sadece raffy p +gammarus + haftada 1 reptilin vitamin + 2 haftada 1 mürekkep balığı kemiği takviyesiyle düzgün bir beslenme sağlanabilir mi? yoksa reptomini yemeye nasıl alıştırabilirim? kaplumbağamın kafa hacminin 2 - 2,5 katı kadar yem vermezsem akvaryumda yem arayışına giriyor, kuru alanın kaplamasını deniz kabuklarını vs. ısırıyor, sürekli yüzdüğü için ve sürekli filtrenin akıntısının altına girip çırpınarak oyun oynadığı için enerji yakıyor diye düşünerek bu kadar yem veriyorum, obeziteye sebep olmaz değil mi?:$

Öncelikle reptominsiz yemlemede uygun. Reptomini sevmediği için ağzından çıkarıyordur. Başka sebebi olamaz, yem bayat değilse. Raffy p bitince mecburen alışır. Yada şu yapılabilir, Raffy p vermeyip onun yerine bir süre reptomin verilir. Hayvan zorunlu olarak yer. Reptomin içerisinde su yosunu vs de barındırır. Bazı kaplumbağalar bitkisel içerikleri pek sevmez. Reptomine alışması ileride vital aldığınızda da zorlanmayı önler.

Günlük yem miktarı kafa hacmini geçmemeli. Bu kadar yemleme obeziteye sebep olur. Hepimizin kaplumbağası çok yüzüyor, enerji harcıyor.

Not: Oran olarak raffy p 2/3, raffy I 1/3 olarak verilmeli. Reptominde raffy p yerine geçmektedir.

Güven,

Bende de raptomin yemini ağızdan çıkma olayı var. Ama ben bunun kaynaklanmasında ki en büyük etkeni gözlemlerimde yemin sertliğine verdim. Raffy P yi küçük oldukları için bir kaç el hareketleri ile suda bekleterek direk yiyebiliyorlar ama reptomin bana göre biraz daha sert bir yem. Ve bundan dolayı suda biraz daha kalınca yumuşuyor. Gerçi benimkiler ağzından kaçırınca hemen su yüzeyine çıkana kadar yemi takip ediyor ve takrar çabalıyor yemeye. en fazla 3. seferinde bitirmiş oluyor tam bir reptomini.

Acaba senin kininde sorunu bu olabilir mi?

Yem miktarı konusunda da 2,5 katı baya fazla geldi bana. Onlar her zaman yem ister ve arar benimkiler beni bile yer girsem akvaryuma :D sen kafa hacmini aşmamaya dikkat et ki ileriye dönük sıkıntı yaşamayasın.

Yem için biraz uğraşmalarıda iyidir. Ben yavruyken dahi stick yemleri bölmüyordum. Ağzından kaçanı seninki gibi kovalıyor yada tırnağa takıp parçalıyor. Sadece suyu çok bozmasın diye balık türü yemleri bazen çok büyükse bölüp veriyorum.

Geri