Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemleme

hsyin37

Bronz 5 Üye
Bende iki tane kaplumbağa var.Bi tanesi yemi elimden yiyor diğeri kaçıyor.Yemi elimden mi vermeliyilim yoksa su yüzeyine mi bırakayım ?

Birde dipte yem parçaları var onları yiyene kadar yem atayımmı yoksa dipteki yemlerin bitmesini mi bekleyeyim ?

Cvp: Yemleme

diptekinleri yemeye çalışırlar ancak çok suda kaldıgından direk toz haline dönüşür elinden yemezse suya bırak elinden yedirmeye çalış olbildiğince

sedatsahin' Alıntı:
Su yüzeyine bıraksan diğeri yiyebilir

Hocam benim kaplumbağa yaklaşık 3.5 cm. Günlük ne kadar yem vermeliyim. Kafası kadar diyorsunuz. Fakat o zaman çok oluyor gibi geldi bana. Yem kutusunda sabah 1 akşam 1 yazıyor. Ama kafası kadar olursa bu en az günde. 3 4 yem demek? Fazla beslemek de zararlı. Bir tavsiye verir misiniz? :)

Barış hangi yemden kullanıyorsun?

sen sabah 1 akşam 1 ver ekbesin olarak marul yedir doyarlar

cemal marul büyük kaplumbağalara ek besin olarak verilir 3.5cm boyundaki bir kaplumbağaya ayda bir tadına baksın diye verebilirsin ancak.(oda aşırısına kaçmadan)

alican unutmuşum hatırlattığın için teşekkürler

TheNRK' Alıntı:
cemal marul büyük kaplumbağalara ek besin olarak verilir 3.5cm boyundaki bir kaplumbağaya ayda bir tadına baksın diye verebilirsin ancak.(oda aşırısına kaçmadan)

Hocam benim yem kaliteli bir şey değil büyük ihtimalle. Şimdi yazarım markasını.. Bizim burasi küçük yer.. İnternetten alacağım en kisa zamanda kaliteli Yemleri.. Evcilal. Com kapıda teslim varmış. :')

mailto:/Sera-Raffy-P-Kaplumbaga-Yemi-250-Ml50-Gr,PR-2560.html bu linkdeki ana yem sen şimdilik bundan al birde karides alırsın sonra kaplumbağan büyüyünce yem çeşitliliğini arttırırsın. mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html bu konuda herşey anlatılmış bu konuyu oku yeter aslında :)

100ml`lığı varsa ondan al hemen bitiremez

TheNRK' Alıntı:
mailto:/Sera-Raffy-P-Kaplumbaga-Yemi-250-Ml50-Gr,PR-2560.html bu linkdeki ana yem sen şimdilik bundan al birde karides alırsın sonra kaplumbağan büyüyünce yem çeşitliliğini arttırırsın.mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html bu konuda herşey anlatılmış bu konuyu oku yeter aslında :)

Sağolun hocam. Bunu hafta sonu siparis veririm. Birde sitede ısıtıcı ampul bulsak iyiydi. Stoklarinda yokmuş. Arayıp konusurm. İnşallah getirirler. Uvb acelesi yok yaz sonu alırım ama ısıtıcı lamba şart gibi.. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. :)

hsyin37' Alıntı:
Bende iki tane kaplumbağa var.Bi tanesi yemi elimden yiyor diğeri kaçıyor.Yemi elimden mi vermeliyilim yoksa su yüzeyine mi bırakayım ?

Birde dipte yem parçaları var onları yiyene kadar yem atayımmı yoksa dipteki yemlerin bitmesini mi bekleyeyim ?

Her ikisi içinde yemi suya atın. Biri elden yerken diğeri kaçacak ve auya attıklarınızıda gene ortak yiyecekler. Bu sefer biri fazla diğeri az yemiş olacak. Siz yemleri atıp o bölgede. Uzaklaşınki ikiside rahat hesin. Haftada birkaç kez her seferinde bir adet elden yem alana yakın davranmak için dazladan verebilirsiniz. Akvaryumda yem artığı kalırsa yarım saat içinde alabilirsiniz.

Önemli değil.zaten hep ders çalış canım sıkılıyor.bu arada bana hocam demene gerek yok ben 14 yaşında bir çocuğum :148: yada gençim.

Himura Kenshin' Alıntı:
sedatsahin' Alıntı:

Hocam benim kaplumbağa yaklaşık 3.5 cm. Günlük ne kadar yem vermeliyim. Kafası kadar diyorsunuz. Fakat o zaman çok oluyor gibi geldi bana. Yem kutusunda sabah 1 akşam 1 yazıyor. Ama kafası kadar olursa bu en az günde. 3 4 yem demek? Fazla beslemek de zararlı. Bir tavsiye verir misiniz? :)

Kafa hacmine boynunu katmayın.

Himura Kenshin' Alıntı:
TheNRK' Alıntı:
mailto:/Sera-Raffy-P-Kaplumbaga-Yemi-250-Ml50-Gr,PR-2560.html bu linkdeki ana yem sen şimdilik bundan al birde karides alırsın sonra kaplumbağan büyüyünce yem çeşitliliğini arttırırsın.mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagalarinda-beslenme-her-yas-icin.html bu konuda herşey anlatılmış bu konuyu oku yeter aslında :)

Sağolun hocam. Bunu hafta sonu siparis veririm. Birde sitede ısıtıcı ampul bulsak iyiydi. Stoklarinda yokmuş. Arayıp konusurm. İnşallah getirirler. Uvb acelesi yok yaz sonu alırım ama ısıtıcı lamba şart gibi.. Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. :)

Isıtıcı lamba çok acil. Orada lambasız durması her an hasta olma riski, iştah kapanma sebebi demek. İnanın o süreç çok sabır taşırıcıdır.

Ben kaplumbağaları ilk aldiğimda 3.5 cm felandı sabah akşam birer tane reptomin veriyordum

AEK' Alıntı:
Himura Kenshin' Alıntı:
sedatsahin' Alıntı:

Kafa hacmine boynunu katmayın.

Himura Kenshin' Alıntı:
TheNRK' Alıntı:

Isıtıcı lamba çok acil. Orada lambasız durması her an hasta olma riski, iştah kapanma sebebi demek. İnanın o süreç çok sabır taşırıcıdır.

Tamam hocam. Simdilik isi veren bir lamba koysam. Hafta sonu (önümüzdeki) da ısıtıcı lamba siparisi veririm. Gelince degistiririm. Teşekkür ederim ilginiz için :)

Tabi hiç yoktan üşümesini engeller. 40-60 w bir soft ampul alıp kuru alanı bir süre onunla ısıtın. Sonra uva içerikli bir ampul iyi olur.
Önemli değil, yardımcı olduysak ne mutlu :)

Cvp: RE: Yemleme

AEK' Alıntı:
Tabi hiç yoktan üşümesini engeller. 40-60 w bir soft ampul alıp kuru alanı bir süre onunla ısıtın. Sonra uva içerikli bir ampul iyi olur.
Önemli değil, yardımcı olduysak ne mutlu :)

Sanirim uva olunca isi ağırlıklı oluyor uvb olunca da d vitamini sentezi sağlıyor.. Ben şimdilik işi veren bir ampul alıp koyarım. Sonra da en kisa zamanda alırım ısıtıcı ampul.. Ama 1 2 haftada lamba olmasa bile hasta olacaklarını sanmıyorum. Ztn ısıtıcı 27 derecede çalışiyor. Çok fazla çıkmıyor da dışarı. Üstünde kap gibi birsey var.. Onu orteyim mi üstüne? Onu kapatınca akvaryum cami buhulaniyor. İyi Gelir mi? Nem iyi diye duymuştum.. ?? Hem hafif rüzgarları fln engeller?

Uva özellikli olanlar ısı da verir. Siz şimdi basit bir soft ampul ile ısıyı sağlarsınız. En azından hasta olmaz ve metabolizması düzenlenir. Su 27 derece. Ama kuru alan 31-33 derece olmalı. Hani sudan 4-5 derece daha yüksek. Metabolizma dengelemek için bu ısınma durumunu yaparlar. Oda 24 derece dahi olsa kuru alana çıkmak işe yaramaz. Hatta risk taşır. Bir kaç hafta içinde alacağınız uva özellikli kamba ile ısınmanın yanında daha faydalı bir kuru alan ziyareti olacaktır. Vücut ısısını yükseltmesi dışında alacağı uva ışını onun daha doğal bir güneşlenme ile davranışlarınıda optimum düzeyde tutacak.

Uvb konusunda bir süre devit 3 ama sonrasında kaçınılmaz lamba. Hatta mesajlarda yazmıştık yazında uygun güneşlenme ile tam doğal uvb alacağını. Yaz sonu gibide ampule geçersiniz.

Cvp: RE: Yemleme

AEK' Alıntı:
Uva özellikli olanlar ısı da verir. Siz şimdi basit bir soft ampul ile ısıyı sağlarsınız. En azından hasta olmaz ve metabolizması düzenlenir. Su 27 derece. Ama kuru alan 31-33 derece olmalı. Hani sudan 4-5 derece daha yüksek. Metabolizma dengelemek için bu ısınma durumunu yaparlar. Oda 24 derece dahi olsa kuru alana çıkmak işe yaramaz. Hatta risk taşır. Bir kaç hafta içinde alacağınız uva özellikli kamba ile ısınmanın yanında daha faydalı bir kuru alan ziyareti olacaktır. Vücut ısısını yükseltmesi dışında alacağı uva ışını onun daha doğal bir güneşlenme ile davranışlarınıda optimum düzeyde tutacak.

Uvb konusunda bir süre devit 3 ama sonrasında kaçınılmaz lamba. Hatta mesajlarda yazmıştık yazında uygun güneşlenme ile tam doğal uvb alacağını. Yaz sonu gibide ampule geçersiniz.

Çok teşekkür ederim hocam. Hafta içi internete giremiyorum. Hafta sonu yine yazarım. İyi geceler, iyi forumlar :)

Geri