Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yemlerim uygun mu?

onuretdin

Bronz 4 Üye
2 tane 4-5 cm boyunda kapluşum var. aldığımdan beri tetra reptomin ile besliyorum. neredeyse 6-7 aydır bendeler sadece yarım cm büyüdüler. bende çeşitlilik olsun diye karides ve sera reptil proffesional herbivor aldım. karidesi çok sevdiler ama serayı yemiyorlar. bu yemler uygun mudur? 65 cmlik akvaryumda ısıtıcı ve filtre mevcut. kaplumbağalarım neden büyümüyor?

Cvp: yemlerim uygun mu??

Herbivor bitkisel bir yemdir ve bitkisel yemi genelde 1 yaşından küçük kaplumbağalar yemez. Tetra reptomin kaliteli bir yem ama raffy p alırsanız yanına daha iyi olur. Bunun yanında iyi bir multi vitamin, mürekkep balığı ile mineral desteği ve devit 3 kullanın havalar ısınıncaya kadar. Birde bakım şartlarınızın tam olması lazım.

bakım şartlarının tam olması derken daha ne yapabilirim?

Tam mı değil mi bilmiyorum Onur bey o yüzden yazayım dedim, tam ise o cümleyi önemsemeyin.

Onur Bey,
65 cm o boyuttaki iki kaplumbağanın yüzmesi için ideal. Ama eni ve yüksekliği de uygunsa. Yani su derinliği de önemli. Isıtıcı ve filtre olması çok iyi. Kuru alanınız da vardır sanırım. Hem su hemde kuru alan sıcaklığı bakım şartlarının önemli unsurlarıdır.
Size ek yem olarak sera mineral de öneririrm.

Birde size örnek teşkil etmesi için söyliyim. Benim iki kaplumbağam aynı boyda geldi. Biri korkusuz sürekli yüzen bir kaplumbağadır. Diğeri daha ürkek ve genelde yem yeme anı haricinde ben odadayken kayaların arkasında durur. Diğeri ürkek orana göre yarım cm daha çok büyüdü. Yani bence beslenmenin yanında en büyük etken doğru oranda yüzme egzersizi.

yorumlarınız için bir kaç fotograf ekledim. önerilerinizi bekliyorum :)

mailto:/2wdwxtv.jpg
mailto:/oje1hj.jpg
mailto:/spcf3l.jpg
mailto:/scxv93.jpg

Sisteminiz güzel Onur bey, kuru alan lambası da varsa eksiğiniz yok demektir. Birde kuru alanı cd kabından yukarıya bir yere yaparsanız alan olarak akvaryumunuz genişler :)

aydınlatmalar çok pahalı olduğu için almadım e malum öğrenciyim :) akvaryum pencerenin önünde güneş ışığı alıyor uv lambaya gerek yok diye düşünüyorum. kuru alan ısısı olarak da içerdeki lambanın ısısı yeterli olur diye düşündüm. kuru alan aydınlatması ve uv lamba şart mıdır?

Onur bey kuru alanı ısıtmak için normal evlerde kullandığımız soft ampüllerden kullanılıyor, şeffaf amüpülün beyaz rengi olanları. Resimde olduğu gibi. Bunlar 1 lira filan.

images

Siz uv b lamba ile karıştırdınız sanırım kuru alanı ısıtma lambasını. Uv b lambalar sıcaklık vermiyor, kaplumbağaların d vitamini sentezlemesini sağlıyor. Böylelikle kabukları daha sağlıklı oluyor. Yani uv b lambalar bir nevi güneşlenmeyi taklit ediyor. Bunların fiyatı ortalama 50 - 90 lira arası değişir. Şunu da söyleyeyim uv b lambaların ısı vereni var yalnız fiyatları daha pahalı 150 lira filan oluyor.

Sizde ki roxin lamba dekor amaçlı kullanılan bir ürün, kuru alanı ısıtacak kadar sıcaklık vermez. Kuru alan sıcaklığının ortalama 31 derece olması gerekir. Kuru alan sıcak olmazsa kuru alana çıkmazlar çıksalar bile hasta olma ihtimalleri var. Biran önce kuru alanı ısıtmalısınız. Masa lambanız varsa 40w bir soft ampül takıp kullanabilirsiniz.

Camdan geçen güneş ışınları işlevini kaybeder, yani camın önünde güneşlendirmenizin bir faydası olmaz. Güneşi direkt almaları gerekir. Uv b lamba alamayan kaplumbağa severler için devit 3 isimli d vitamini öneriyoruz ve kullanıyoruz. Sıvı bir vitamindir ve yeme güzelce yedirilip kaplumbağaya ayrı bir kapta verilir, ayrı kapta verilmesinin amacı devit 3 yağlı bir yapıdadır ve yağlı olduğu için akvaryumunuzu kirletir.

çok teşekkür ederim açıklamanız için en kısa zamanda kullanmaya başlıyorum :)

buyrun yeni kuru alanım :) (29,5 derece) lamba için kapağı çıkarmak zorunda kaldım. günde kaç saat kullanmalıyım? diğer zamanlarda kapak kapalı mı kalsın?
mailto:/akuyoo.jpg
mailto:/1h35md.jpg

UV Lambamı eğer ısıtıcı ampulse ben akşam uyuyana kadar çalıştırıyorum sonra kapatıyorum uyurken nolur nolmaz diye.

Çok güzel olmuş.Gündüz 12 saat sabit yakın. Gece gündüz döngüsü yapmış olursunuz.

onuretdin' Alıntı:
2 tane 4-5 cm boyunda kapluşum var. aldığımdan beri tetra reptomin ile besliyorum. neredeyse 6-7 aydır bendeler sadece yarım cm büyüdüler. bende çeşitlilik olsun diye karides ve sera reptil proffesional herbivor aldım. karidesi çok sevdiler ama serayı yemiyorlar. bu yemler uygun mudur? 65 cmlik akvaryumda ısıtıcı ve filtre mevcut. kaplumbağalarım neden büyümüyor?

kaplumbağalar uygun ortam kosulları olmadıgından dolayı büyümezler. birde yaşadıkları yer ne kadar büyük olursa okadar hızlı büyürler.

kuru alan lambanızı günde 12 saat açık tutun.diğer zamanlarda kapatın ki gündüz gece yi yaşasınlar:)

hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar çakıl sağlığına kavuştu. şimdi de karidese alıştı beyefendi yemi beğenmiyor normal midir :)

Sadece karidesle beslemek yanlış olur, haftada 2 3 günü geçmesin karides ve her seferinde ortalama 3 adet verin. Aşırısı zararlıdır karidesin, hayvanı şişirir. Reptomin zaten varmış ona devam edin ve yanına sera raffy p alın. Herbıvor bitkisel olduğu için yemiyordur. Reptomin veya raffy p' yi de yemezse karidesin içinde bekletin kokusu sinsin öyle verin. Böylede olmazsa 2 gün aç bırakın.

teşekkürler. reptomini çok seviyorlardı ama karidesten sonra onu da yemez oldular. otçul yemi vermiyorum bile zaten. önerilerinizi deneyeceğim..

Geri