Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Akvaryum Kurulumu...

tarcinveduman

Gümüş 5 Üye
Herkese iyi forumlar. Yeni aldığım akvaryumun birçok eksiğini tamamladım ve kurmaya başlıyorum.

Öncelikle akvaryum 140 litrelik diye biliyorum. Akvaryumu yıkadım. Aldığım silis kumunu sıcak suda yıkadım ve epey elden geçirdim. Silis kumunu akvaryuma yerleştirdim.

Yurtdışından getirttiğim 2 adet kuru alan var onları yerleştirdim. Kuru alanların ebatları onlar belli bir boya gelene kadar yetecek şekilde.

Lifetech marka dış filtrem ve 300w'lık channg marka çelik ısıtıcım hali hazır durumda.

Isıtıcı lambam ve ampulüm var.

2 adet suda batmaz derece ölçerim var. ayrıca eskiden mantarcılık yaptığım dönemlerde mantarhanede kullandığım ısı ve derece ölçerim vardı onu da getirip kuru alanda kullanmayı düşünüyorum. ayrıca 2 adet de priz için zaman ayarlayıcım vardı. onları da getirip lambalarda kullanacağım.

onun dışında uva-uvb ampulüm, ipek yapraklı bitkiler ve mango kökü eksik. bunlar hakkında tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bir de suyu nasıl su kullanmalıyım. çeşme suyu kullansam dinlendirdiğimde kireçten arınır mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Herkese iyi forumlar dilerim...

Cvp: Yeni Akvaryum Kurulumu...

dış filtren varsa carbon filtre kireç ve ağır metalleri süzer. zeolite amonyak ve türevlerini süzer. yosun oluşumunda jbl clearmec. bunu yeni alıp denedim. bayağı işe yarıyor.

seramik zaten olan şey. bir de elyaf yoksa alırsın. jbl symec elyaf güzel.

carbon filtre malzemesi kullandığında çeşme suyu ya da içme suyu farketmiyor. ama içme suyu olan akvaryumda değişim yüzdesi daha az oluyor. daha geç kirlenme sararma oluyor.

uv ampulde bize uygun olan uvb 100 5.0 kompakt olanlar. bunların 25 W ve 13 W olarak iki çeşidi var. 25 W 27-28 cm mesafeden; 13 W olan 17-18 cm mesafeden konumlandırılır.

mango kökü burada var ama fiyatlar uçmuş. piyasaya bir bak. kendin seçmen daha iyi olur. boyda 25 cm'yi ende 8 cm'yi geçsin. hafif V biçiminde ortası eğik olursa hayavanın altına girip kaşınması kolay olur. hayvan 12 cm kabuk boyunu geçince biraz daha büyüğüne geçiyoruz. alacağın kök akvaryumu fazla doldurmasın.

Moderatör tarafında düzenlendi:

UVA ve ısı için ampul tedarik edebilirim

Cem abi filtrem dış filtre. Karbon filtre olup olmadığını bilmiyorum. Elyaf da filtrenin içinde oluyor galiba. Abi bu ürünleri juen'de bulabilir miyim? Mango Kökü baktım ama çok büyüktü. Bir de ampullerin hem uva-uvb Olanları var mı?

linkini verdiğim iki üründe uva ve uvb içeriklidir.

filtreye bak ne malzemeler var. siyah olan carbon malzemedir. başka ne varsa yazarsın ona göre nasıl ve nerede kullanacağını yazarım. ek alacaklarını da saptarız.

juende kaplumbağalara yönelik ürün çeşidi çok. güvenilir sitedir ben sürekli oradan alıyorum.

Şebeke suyunu dinlendirmek içerisinde çözünmüş bazı maddelerin gaz haline gelecek uçmasını sağlar.Bunlardan biri klordur.Kireç suyun sertliği ile alakalı olan bir durum olduğu için su ekleme işlemlerini geciktirme durumunda akvaryumda buharlaşan su ile ilk bulunan su yüksekliği hizasında ve zamanla kabuk değiştiren kaplumbağaların kabuklarında ortaya çıkar.Bunun önüne geçmek için su sertliğini test kitleri ile kontrol edip sertliği az olan su ile gerekirse yumuşatmak gerek.
Bunun dışında kimi dış filtre malzemeleri suyun ph ve kh değerlerini düşürücü etkiye sahiptir.Şebeke suyu kullanımı öncesi su düzenleyici de kullanılabilir.

UV Ampul konusunda da piyasada Exo Terra ve JBL markalarının ürünleri mevcut.
-Exo Terra UV100 ya da Exo Terra Repti Glo 5.0 isimleriyle satışta.İki üründe aynı özelliklere sahip.(13 W ve 25 W güçlerinde iki farklı versiyonu mevcut.İdeal mesafeler kutu üzerinde mevcut)
Örnek
-JBL Reptil Jungle UV190(15W) - UV310(25W)
Örnek

Ayrıntılı bilgi için Aydınlatma Hakkında Her Şey isimli konu incelenebilir.

Filtreyi açıp inceleyeceğim. İçeriğini tam bilmiyorum.
Furkan peki su sertliğini ölçen kitleri nasıl temin ederim? Bu ürünler çok mu maliyetli oluyor?

tarcinveduman' Alıntı:
Filtreyi açıp inceleyeceğim. İçeriğini tam bilmiyorum.
Furkan peki su sertliğini ölçen kitleri nasıl temin ederim? Bu ürünler çok mu maliyetli oluyor?

Su sertliği geçici sertlik ve genel sertlik olmak üzere iki farklı şekilde değerlendiriliyor.
Geçici sertlik kH(carbonate hardness),genel sertlik gH(general hardness) şeklinde ifade ediliyor.İki ayrı test kiti olarak temin edilebileceği gibi JBL Easy Test şeklinde de temin edilebilir.
Geçici sertlik suyun kaynatılıp tekrar soğutulması ile giderilebilir ancak genel sertlik bir takım kimyasal reaksiyon gerektirdiği için ev ortamında mümkün değil.Bununla birlikte canlıların sağlıklı gelişimi için suyun belirli bir miktar sertliğe sahip olması gerek.

gH Test
kH Test
JBL Easy Test

benim biraz kafam karıştı :rolleyes: ben ilk önce akşam eve gidince filtreyi söküp içindeki malzemeyi öğrenmekle başlayayım. sırayla da diğer gerekenleri tamamlayayım.

tarcinveduman' Alıntı:
benim biraz kafam karıştı  :rolleyes:  ben ilk önce akşam eve gidince filtreyi söküp içindeki malzemeyi öğrenmekle başlayayım. sırayla da diğer gerekenleri tamamlayayım.

Genellikle kutusu üzerinde içindeki malzemeler yazar.Yazmıyorsa;mecburen filtre açılacak.

Filtreyi açtım. İçerisinde 3 bölüm var;

mailto:/ME3YNQ.jpg
mailto:/n73YV0.jpg
mailto:/8g7mna.jpg
mailto:/qYZ99R.jpg

Bu şekilde ilk 1.5 ay kullan. Seramik en altta karbon en üstte olacak. Hepsini su altında yıka sepetleri ve hortumların içi, kova içi de dahil. Karbonun içindeki siyah tozlarda aksın. Sonraki değişimde orta sepete prodac zeolite koyarsın. (İki torba çıkıyor içinde bir tanesi sepete yeterli. Birinci sepete de eheim lav taşı koyarsın Birde jbl symec elyaf alacaksın.

cem abi seramik dediğin beyaz ortası delik madde mi? ortaya yeşilli olan kısım mı gelecek? bir de su işini nasıl yapayım akvaryuma içme suyu doldurayım mı?

Ortası delikli olanlar seramik halka,mekanik filtrasyon için.Bu en altta olacak.Sonra içinde karbon bulunan sepet.En üste de üstünde sünger bulunan sepet gelecek.Sepetlerin toplu şekilde bulunduğu fotoğrafı yok sayarak eklenen fotoğrafları numaralandırmak gerekirse 2-3-1 şeklinde olacak aşağıdan yukarıya doğru.
Su konusunda da şebeke suyu kullanılacaksa JBL Biotopol T kullanılabilir prospektüsünde yazan ölçülerde veyahut içme suyu.İçme suyunun PH'ı 6.5-7.5 arasında olabilir.

karbon kireç ile birlike ağır metalleri de tuttuğu için ilk başta şebeke suyu direk konulabilir. sonraki aşamada carbonu çıkardığımız için şebeke suyunu bir damacanaya doldurup furkanın dediği biotopol T damlatılarak en az bir gün dinlendirilip akvaryuma dökülür veya doğrudan içme suyu yada arıtma sistemden çıkma su konulabilir. ama bu suları da yine damacanada ortam sıcaklığına erişmesi için bir müddet bekletmekte fayda var. soğuk su hayvan içindeyken konulursa adaptasyon süreci zorlaşıp hayvanın üşümesine neden olabilir. onun için her daim yedekte yeterince damacanada su bekletmek iyi olur. ben 10'luk ve 19'luk damacanada toplamda 300 litreye yakın su tutuyorum. lavabo altı arıtma cihazı kullandığım için su uzun süre bozulmadan duruyor. tabi uzun süre duracaksa içme yada arıtma su olmak kaydıyla banyo gibi karanlık bir yerde durmalı. bir de şu iki konuyu incelemeni öneririm.

abi konuları inceledim. bir kısmını şebeke suyu koyup, suyu yumuşatmak için de bir kısmına içme suyu karıştırmayı düşünüyorum. Sizce uygun olur mu?

uygun olur. çoğu içme suyunun pH'ı yüksek bu sebeple şebeke suyu takviyesi ile bu oranı 7 seviyelerine indiriyoruz. tabi bu lav taşı evvelinde geçerli değil döngü yapan bakteri kolonileri lav taşı, substrat üzerinde oluşuyor bu malzemelerden biri kullanıldığı zaman bu karışım yapılabilir.

Petshop ve netten bulabilirsin. Juenpetmarkette satılıyor. Substrat kalsın. Son kur ayarlamalarından sonra fiyatları tavan yaptı. Lav kullan daha iyi

abi yarın bir kısmı şebeke bir kısmı içme suyu olarak akvaryumu dolduracağım. bu şekilde doldurduğumda su düzenleyici kullanmama gerek olur mu? suyu akvaryumda 2 gün beklettiğim zaman ve bu iki gün içerisinde dış filtreyi çalıştırdığım zaman klor oranından arınır mı?

Geri