Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni akvaryumum

hakansenerhs

Yeni Üye
Merhaba,
İki tane ufacık kapluşum var. Şu zamana kadar hiç bir evcil hayvanım olmamıştı. Almayı çok isterdim ama cesaret edemezdim hiç, sonunda kız arkadaşım süpriz olarak getirdi :) Bana hediye geldiler plastik kapta :( sukaplumbagasi.com olmasaydı ben hayvanlara orada bakmaya devam edecektim. Sitenin altını üstüne getirdikten sonra akvaryum almaya karar verdim. Yarın verdiğim siparişler geliyor onları almaya gideceğim. Sizden ricam birazdan altta yazacağım ekipmanları değerlendirmeniz, fikirlerinizi paylaşmanız. Birde akvaryumun içine kum mu taş mı ne koysam bilemiyorum, değerlendirirseniz sevinirim :)

Akvaryum 50x50x40
Isıtıcı Sera 25 W , 50 W veya 75 W (hangisi uygun olur?)
Filtre Atman AT F-102
Uv lamba
spot lamba zaten mevcut

Şimdiden teşekkürler,,.

Cvp: Yeni akvaryumum

Hakan bey, sitemize hoş geldiniz. Çok çabk bir araştırma yapıp, bilinçlendiğiniz için size teşekkür ediyorum.

Başlangıç için verdiğiniz ölçülerde akvaryum ve ekipmanlar yeterli gözüküyor. 100 litre akvaryumunuzn yarısını kullansanız hiç de fena olmaz. Ama ben size 3/4 ünü kullanacak kadar su ekleyip dizayn edin derim.

50 watt ısıtıcı yetmeyebilir. İmkanınız varsa 100watt almanızı öneririm. Hem suyu daha hızlı ve rahat ısıtacak hem de akvaryumu büyütürseniz de kullanabileceksiniz.

Kum ve taş olayı biraz zevkinize yönelik olacaktır. Ben iç filtreniz olduğu için iri taneli kum kullanmanızı öneriyorum. İnce tane ile başa çıkamayabilirsiniz.

Size tek önerim kuru alanı olabildiğince yüksseğe(kaçmayacakları kadar) ve geniş yapmanız. Akvaryuma da tutunmaları ve gece uyumaları için yapay bitki almanız.

Şimdiden yeni yaşam alanlarını güle güle kullanın. :)

Isıtıcı haricinde güzel seçim ısıtıccı çok yanlış size imkanınız varsa eheim jager ısıtıcı veya tetratec ısıtıcı almanızı öneririm serada iyidir ama hem çok pahalıdır hemde bu markalar seradan daha iyidir waat olarak 300 w alırsanız ömür boyu kullanırsanız çünkü akvaryumu büyüttüğünüzde 100w yetmeyecektir.Filtre olarakta şelale filtre öneririm model olarak atman hf 400 öneririm daha iyi temizler çünkü suyu akvaryumdan haznesine çekip orada temizlemeyi yapıp temiz suyu tekrar akvaryuma şelale şeklinde akıtıyor iç filtrede ise suyu çekip süngerinde toplıyor süngeri su içinde olduğu için bir etki etmiyor.

Kardeşim öncelikle hoş geldin. O ebattaki akvaryuma ne kadar ücret vereceksin ?
100x45x45 akvaryum 135-150 TL arası ömür boyu kullanırsın .

Paludaryum konusunda güvenilir (sadece ticari duygularla hareket etmeyip, gerçekten kaplumbağaların iyiliğini düşünen) uygun fiyata A'dan Z'ye herşeyi (akvaryum dahil) satınalabileceğim İstanbul Avrupa yakasında önerebileceğiniz bir yer var mı?
Şimdiden teşekkürler..

Genelde hazır bulman zor gibi, akvaryumu ve ekipmanları alıp kurman gerekiyor. Ama nadir de olsa bir petshopta bulup, satın almak için ikna edebilirsin.

Emin bey tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, iri taneli kum ve çakıl taşları aldım. Mecit bey o büyüklükte bir akvaryumu alma gibi bir planım yoktu açıkçası, bu akvaryumu 80 liraya yaptırdım. Melih bey ısıtıcıyı sera 50 W aldım dışındaki koruma benim kafama çok yattı, bu akvaryuma yetecek kadar olmasını istedim daha büyük akvaryum planım yok açıkçası uzun bir süre, şelale filtreyi su sesi yapabileceği için düşünmedim, aldığım filtrenin süngerlerinden biri yerine elyaf gibi başka bir madde koyabilirmiyim ???

Akvaryumu kurmadan önce içini nasıl temizlememi önerirsin

Güzelce klorlu çeşme suyu ile yıkayıp, çalkaladıktan sonra kullanmanızda bir sakınca yok; eğer akvaryum silikonu ile yapılmış bir ürün kullanıyorsanız tabiki :) 50 watt ısıtıcı soğuk kış günlerinde zorlanabilir; o tip durumlarda akvaryumun üstüne bir cam kestirin çok işe yarıyor.

100 Watt' lık ısıtıcı kaç litreye kadar kullanılabilir ?

Normal şartlarda şöyle bir kabul vardır. 1 watt ile 1 litre su ısıtılabilir. Ancak bu kaba bir hesaptır. Soğuk kış günlerinde bu değeri 1.5watt kabul etmek gerekir.

Yani odanız ile suyun sıcaklığı arasında ne kadar az fark olursa ısıtıcı o kadar iyi ısıtır.

Bu durumda 20-22C derece bir odada suyu 28C derece yapmak için 100 wattlık ısıtıcı 120 litreye kadar iş yapacaktır. :)

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Emin bey çok teşekkür ederim son olarak iki sorum var;akvaryuma koyacağım ekipmanların cisimlerin(kaya köprü vs) temizliği nasıl yapılır? ve sera costapur isimli bi dezenfektan aldım bunu nasıl kullanmalıyım?

eminemre' Alıntı:
Normal şartlarda şöyle bir kabul vardır. 1 watt ile 1 litre su ısıtılabilir. Ancak bu kaba bir hesaptır. Soğuk kış günlerinde bu değeri 1.5watt kabul etmek gerekir.

Yani odanız ile suyun sıcaklığı arasında ne kadar az fark olursa ısıtıcı o kadar iyi ısıtır.

Bu durumda 20-22C derece bir odada suyu 28C derece yapmak için 100 wattlık ısıtıcı 120 litreye kadar iş yapacaktır. :)

Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Teşekkürler :)

Sera Costapur Kullanımı;
Tatlı su ve deniz akvaryumlarında beyaz benek (Ichthyophthirius multifillis) hastalığına ve diğer parazitlere karşı ilaç. Tedavi esnasında karbonlu filtre uygulamayın ve iyi havalandırma yapın. Tedavinin bitiminden sonra suyu kısmen değiştirilmesi önerilir. Hastalıklara karşı direncin arttırılması için Sera Costapur kullanımı süresince başka ürünler kullanmayınız. Dikkat: Tedavi sırasında hafif bir ısı artışı ve iyi havalandırma iyileşme süresini hızlandırır. Sera Costapur deniz akvaryumlarındaki yosun ve omurgasızlar için uygun olmayabilir. Bu nedenle tedavinin bir karantina akvaryumunda uygulanmasını önerilir. Kullanma Talimatı : Normal Doz: 1. ve 3. gün 22 damla veya her 40lt. için 1ml ekleyin,şiddetli vakalarda 5. ve 7. gün dozu tekrarlayın.

Ben akvaryumun içindeki kayaları falan sıcak suda kaya tuzu ile temizliyorum. :)

Geri