Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni aldım yem vitamin

EMRE1991

SKF Delisi
tetra reptomin
turtle stıck
deep fix turti clean jel
deep fix pertivit
böcek :)
[attachment=827]

tetra bulabildim sera bulamadım ne yazzıki :)

Ekli dosyalar

• Görüntü002.jpg
    Görüntü002.jpg
    248.4 KB · Görüntüleme: 217
Cvp: yeni aldım yem vitamin

Olsun bu yemlerde yeterli ve besleyici bence :)

Merhabalar,
Sera bulamadığınız için pek üzülmenize gerek yok Tetrada en az sera kadar kaliteli bir markadır.Ancak Deep fix turti clean jel yazmışsınız,sanıyorum kabuk sertleştirici diye aldınız bunu.Bu jellerin kabuğa faydasından çok zararı var.Kullanmamanızı öneririm.

Evet Furkan bey haklı aldığınız yemler güzel ama kabuk sertleştiriciyi bende önermem. Onun yerine devit-3 kullanmanızı tavsiye ederim. Yemlere 1 damla damlatırsanız yeterli olur. Ben kabuklarına sürüyorum ama ağızdan verenler de var :)

Evet o clean jeli rafa kaldırıp, yerine her eczanede 4-5 TL ye satılan devit-3 (damla) almanızı tavsiye ederim. Kaplumbağanın sentezleyemediği d vitaminini oral yol ile vermiş olacağınız için yaz aylarına kadar idare edecektir. Bu arada verdiğiniz vitaminin içinde ve reptomin yemin içinde de d vitamini mevcuttur. O yüzden kaliteli yemler her zaman faydalıdır.

Kabuk sertleştirmek istiyorsanız şu konuyu inceleyebilirsiniz daha detaylı bilgi var:
mailto:/forum/Konu-kabuk-sertlesmesi-icin.html

devit3 de alıcam deep fix 2 aydır kullanıyorum kabuğun rengi daha parlak ve daha çok şertleşmeden temizlemeye yarıyor ben kabuk temizlemesi için aldım sertleştirici yazmıyor üstünde

EMRE1991' Alıntı:
devit3 de alıcam deep fix 2 aydır kullanıyorum kabuğun rengi daha parlak ve daha çok şertleşmeden temizlemeye yarıyor ben kabuk temizlemesi için aldım sertleştirici yazmıyor üstünde

Deepfix Turti-Clean Jel 2 ml

mailto:/3295/DEEP-FIX-TURTI-CLEAN-JEL-KABUK-JELI-30-ML__32952707_0.jpg

TURTİ - CLEAN Kaplumbağalarda antiseptik ve kabuk koruyucu olarak kullanılır. Kaplumbağa kabuğuna parlak bir renk verir. Kabuk zedelenmelerinden kaynaklanan ağrıyı azaltırır.

Açıklamada sertleştirici olduğu yazıyor,sitemizde araştırın sertleştiriciler zararlıdır.

evet aynen böyle yazıyor üstünde ve içindeki kağıtta

Dediğim gibi,sitede araştırın sertleştirici zararlıdır.Eğer sertleşsin istiyorsanız;
mailto:/forum/Konu-kabuk-sertlesmesi-icin.html

Devit-3 de kabuğun daha parlak ve canlı görünmesinde yardımcı olan bir ilaçtır.

diğer kaplumbağalarımda kullanmıştım devit 3 de parlaklık kısmına katılmıyorum da sertleşme olayına desteği çoktu ilerleyen zamanlarda onu da alırız

Dediğim gibi kabuk sertleştiriciyi kullanmanızı tavsiye etmiyorum...

Kabuktaki parlaklık renk ve pigmentlerle alakalıdır. Genelde yazın iyi güneşlendirilmiş kaplumbağalar kabuk değişiminden sonra parlak renklere kavuşurlar; çünkü uva ve uvb ışınları kabuktaki renk pigmentlerini tetikler. Bunun için ekstradan bir kimyasal kullanımına gerek yoktur. Eğer kaplumbağanın kabuğuna bebek yağı sürerseniz kırılan ışıktan dolayı kabuk yine canlı gözükecektir. Bu sadece aldatmadır. Sürdüğünüz sıvının etkisi geçtiğinde kabuk yine eski şekliyle görülecektir. Ilık su altında kabuğu fırçalamak yapılabilecek en doğru davranıştır.

fırcalamayıda yapıyorum yanlız ilaçı sürüyorum biraz bekledikten sonra yeniden yıkıyorum kabuğunun parlaklı duruyor yani gecici değil ve kabuklarına yarıyor hissediyorum sağlıklı olduklarını veterinere götürdüm çok sağlıklı bakıyorsunuz dedi

Cvp: yeni aldığım yem ve vitamin

Ama ben yinede kabuğu için devit-3 tavsiye ederim. Kabuk sertleştiriciler çeşitli kimyasallar içerdiği için kullanılmasından yana değilim..

Geri