Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Arkadaşım "GOLGİ"

Zencefil

Bordo Bereli
Bugün evime yeni bir arkadaş daha katıldı.
Adı Golgi :)
Kendisi çizgili kaplumbağa olup daha çok ama çok küçük.Daha göbek bağının izi bile duruyor.
Kabuğu ise yumuşacık diye tabir edebilirim.

Boyutu o kadar küçük ki evde olan yavru akvaryumuma koydum.Şimdilik içinde 20 litre su var.Bu ufaklık büyüdükçe Pakize abisi ile durumlarına bakarak o akvaryuma geçebilir :D

Yemler, vitaminler Pakize'nin kilerden kullanacağız.
Şu anda acayip ürkek bir durumda ama yemleri şimdiden götürmeye başladı :D

Zamanla gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

Son bir teşekkürüm var sitede üyemiz olan ve benim Golgi'yi bulmama vesile olan üyemiz antifabyigit yani "Yiğit'e" çok teşekkür ederim :)

Şimdi sahneye Golgi geliyor :D
mailto:/ae5ohx.jpg
mailto:/2910sqf.jpg
mailto:/2uiz0pl.jpg
mailto:/33o428y.jpg

Cvp: Yeni Arkadaşım "GOLGİ"

Yerli tür olması ve tutsak doğum olmaması sebebi ile Lütfen Mauremys rivulata (Çizgili Kaplumbağa), Emys orbicularis (Benekli Kaplumbağa) ve Testudo greace (Adi Tosbağa) türlerini PETSHOP ve AKVARYUMCU lardan satın almayınız. Satanları da ihbar ediniz.

Bu kaplumbağayı eğer satın aldıysanız yanlış yaptınız. Büyüyünce doğaya salmanızı tavsiye ediyorum. Asla RES lerle aynı akvaryumda beslemeyiniz. RES lerdeki bakteri formu ile yerel türler farklı.

Su yüksekliğine dikkat ediniz. Kolayca boğuluyorlar. Bu türler yarı suculdur. Kötü yüzücüdürler. Genelde sığ çamurluklarda yaşarlar. Hayırlı olsun.

Merak etmeyin bu tür hakkında yeterince bilgim var ve dediğiniz gibi ihbar olayını da en üst kademeden olacak şekilde yaptık zaten.

Bu yavruyu doğaya salmayı düşünmüyorum çünkü doğadan alınmadı bu hayvan.Yumurtaları bir şekilde satıcıların ellerine geçmiş ve o ortamda çıkmışlar yumurtadan.

Benim bildiğim kadarıyla bu tür çok farklı ortamlara ayak uydurabilen bir tür.Asidik sulardan, alkali sulara, sığ bataklıklardan derin göllere kadar yaşam alanlarının olduğunu biliyorum.
Yine de duyarlılığınız için teşekkür ederim :)

Ben hem kapluşa hem de ojelere bayıldım :t65y:
Hayırlı olsun :smile:

Her iki beğeni içinde teşekkür ederim :D

yeni dostunla mutlu olmanızı diliyorum bende haziranda sahipleniyorum arkadasım bana verecek bilgim oldugu icin. ojeler süper :D

Uyurken yakaladım Golgi'yi :D

mailto:/2yzlpox.jpg
mailto:/5meir9.jpg

Tatlı Golgiciğe uzun ömürler dilerim :)

Yumurtaları ne şekilde satıcıların eline geçmiş acaba ? Ne şekilde çıkarmışlar? İnkübasyon ısısı ve kaç gün inkübe edeceklerini biliyorlarmıymış ? Açık ve net olarak söyleyebilirim ki bu hayvan tutsak doğum değil.
Lütfen bu ticarete ortak olmayalım !!!!!
İnsanları da bu türü beslemeye teşvik etmeyelim.

Aslan Bey her konuda neden bu kadar muhalifsiniz anlayamıyorum.
Bu benim tahminim olan bir durum ki ellerinde olanlar hep bu şekildeydi.

Senelerdir bu ticarete karşı durdum ki hala duruyorum.Sizden akıl alacak ya da ünlemli konuşmalarınıza karşılık verecek değilim.

Ticarete karşı olmak hobiden insanları soğutmak değildir.

Yanlış anlamayın ama bu ufaklığın tutulduğu yer iğrençti.Eğer ben kurtarmasaydım bu hasta ufaklığı kısa sürede o iğrenç yerde ölecekti.

7 sene önce aldığım kaplumbağamı da hasta almıstım tek nedeni de öyle rezil bir yerde ölmesini engellemekti.Şimdi iyi ki almışım diyorum ki Pakize evimizin bir bireyi oldu.

Eğer iyileştirip Golgi'yi de yaşatabilirsem bir 7 sene sonra geriye dönüp baktığımda zerre kadar pişmanlık duymayacağım.

Burada bu türün satışının yasak olduğunu ve aldığım yeri şikayet ettiğimi yazmıştım.Olay sadece bu değil.Bu hayvanı benim mantığım kurtarmak için almak.
Bu olay arz talebe dönüşür mü evet dönüşebilir.Ama bu benim hasta bir ufaklığı almam ile olmaz.

Siz çok iyi bildiğinizi beni burada suçlayarak yazdığınız esir doğum olmadığını anladığınız yavrular doğadan toplandıysa arz talebi dengeleyecek hayvan temin edilemeyecektir.

Pişman değilim ve vicdanımın rahatlığını sizin suçlamalarınızla karartmayacağım.

Aslan Bey, o canlılar çok kötü koşullarda bakılan bir yere kendi istekleri dışında bırakılmışlar. O kapluşları alıp onlara iyi ortam sağlayacak arkadaşlar ticarete ortak olmaz ancak o yavrucakları bulundukları cehennemden kurtararak onlara en büyük iyiliği yapmış olurlar. İkisi arasındaki farkı iyi ayırt edin. Başkalarını suçlarken de önce durumu iyice bir gözden geçirip öyle konuşmanızı öneririm. Buradaki arkadaşların hepsi hayvan sever kişiler. Biz hepimiz onların iyiliği için buradayız. Bu arada büyüyünce doğaya bırakın demişsiniz. Doğaya alışmayan bir canlıyı doğaya bırakmak onu ancak ölüme terk etmektir. Bunu sizin mantığınız kabul ediyor mu?

Siz onları kurtardıkça onları doğadan toplayan insanlar daha çok para kazanacak ve daha çok hayvan bu ticaretin içinde yer alacak.
Siz o fotoğrafları poster poster sergiledikçe daha çok insan çizgili kaplumbağa arayacak, daha çok petshopa çizgili kaplumbağa bulabilir misin diye sorulacak .
Bu eyleminiz sadece bu türün ticarete ortak olması demek.
Ben kimseyi eleştirmiyorum, sadece lütfen bu ticarete ortak olmayalım diyorum. Yazılarımı kimse okumak zorunda değil.
Bence hayvanı almanız yanlış değil burda insanları heveslendirecek şekilde sergilemeniz yanlış. Yarın daha çok çizgili kurtarılmayı beklerken ÖLECEK.
Doğadan toplanan bir yavruyu büyütüp doğaya salmak yanlış değil. Yavru iken başa çıkabildiği doğada yetişkinken çok daha rahat yaşar. Tutsak doğumlar doğaya salınmamalı . Bunun için WWF makalelerini okuyabilirsiniz.
Pardon ama muhalif ne demek ? Gördüğümüz yanlışlarda arkadaşlarımız olan sizleri uyarmayalım mı ? Neden o zaman foruma giriyoruz ki? Saygılar.

Rica ederim her ne kadar o adamı dövmek istesemde sen resmiyollara başvurmuşsun :) Bende almak isterdim ama benimkiler bana yetiyor. :)

Sanırım bu konuyu açma amacım reklam yapmak ve bu ufacık canları evlerimize alıp esir hayatı yaşatmak propagandası gibi algılandı.Bu şekilde algılandıysa özür dilerim.
Ama asla buna özendirici olmak istemiyorum.
Bu konuda ki görüşlerimi bin kere dile getirdim bir kez daha yazmayacağım.
Ama bu küçük dostu evimde misafir ettiğim içinde pişmanlık duymayacağım.
Yanlışlarımı öğrenmek ve kendimi geliştirebilmek adına buradayım ben.
Artık yargılanmak istemiyorum bu konuda.

Hayirli olsun. hos gelmis minik dostumuz. mutlu saglikli uzun omurler dilerim ^^

Keske bende sari karinli bi kaplus bulabilsem. ^^ ama napalim evdeki minikler yeterli. hem reslerle sari karinlilar anlasamiyormus galiba

Kapluslarim buyuyunce tombis tombis olsunlar istiyorum.oyle olurmular acaba ? :)

Belki yanlış anlaşılma oldu, belki çok yüklendim. Evet tüm kaplumbağalar küçükken çok güzeller , peki ya yetişkin olduklarında ? Sırf çizgili kaplumbağaların ne kadar büyüdüğü ve ne kadar zahmetli olduğunu göstermek adına ;
mailto:/gozlemDetay.asp?UyeId=467&BilgiId=11468
Satın alırken bir kez daha düşünün. Hatta almayın.
Kimseyi yargılamıyor veya eleştirmiyoruz ancak genç arkadaşlarımıza çok çok iyi örnek olmamız lazım diye düşünüyorum. Saygı ile .

Genç dediğinizin biri 21 yaşında diğeri de 27 yaşında yetişkin insanlar :) Kaplumbağalar ile ilgili de epeyce bilgisi olan insanlar. Kaplumbağalara ve sahiplendiği tüm canlılara gözü gibi bakan insanlar. Bundan sonra bir söz söylerken iyice düşünüp öyle konuşun lütfen. Bu canlılar da elbet büyüyecekler. Ortada bilinçsizlikle alakalı bir durum yok yani :)

Sevgili moderatör genç arkadaşlarımıza iyi örnek olmamız lazım diye yazdım. Genç arkadaşlarımıza örnek olacak olanlar 21 ve 27 yasındaki yetişkin arkadaşlarımız zaten . Sitenin yaş ortalaması baya genç . Biz yetişkinler onlara örnek oluyoruz. Biz on gün kremşantiyi övsek onbirinci gün petshoplardan kremşanti istenir. Bilmem anlatabiliyor muyum? 21 yasındakı arkadaş gençleri özendirmemeli dedim zaten . Ne var bunda ?
Önyargılarınızı bir kenara bırakınız. Bundan sonra siz bana cevap yazarken yazdıklarımı iyi okuyun lütfen. Ya da en iyisi siz hiç okumayın. Bu da bir bilinçtir.
Kimsenin bilgisine lafımız yok . Bin bilsen de bir bilene danış derler.

O bilen de kırıcı olmamak şartıyla danışırım Aslan bey :) Yoksa bilgisi kendisinin olsun ben öyle bilgi istemem :) Bilgiyi düzeyli ve yumuşak bir dille kullanmak erdemdir. O arkadaşın da asla öyle kötü bir niyeti olamaz zaten özendirmek gibi. Forumda kaplumbağamızı tanıtalım diye bir kategori var. Kaplumbağasını tanıtmak herkesin en doğal hakkı. O zaman kırmızı yanaklılar da tanıtılmasın. Onlar da özenti içeriyor. Yani böyle bir mantık olabilir mi? Burası kaplumbağa ve paylaşım sitesi. Kaplumbağa resmi paylaşmıycaz da ne paylaşıcaz söyler misiniz? Zaten her defasında söylüyoruz iyi bakacak arkadaşlar kapluş sahiplensin. O hayvancıklara 2-3 günlük zevkiniz için eziyet etmeyin şeklinde ifadeleri biz hep kullanıyoruz ve insanları uyarıyoruz. Bizim de zaten moderator olma amacımız insanları bilinçlendirmek. Bir resme özenip gidip kaplumbağa alıyorsa biz napalım Aslan bey? :D Biz herşeyi bu forumda dile getiriyoruz zaten.

Geri