Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni ilacın yan etkisi

Alper Enez Oral

Yeni Üye
:ashamed0006: ben azoo diye bir ilaç ismi söylemiştim o ilaç ilk 2 gün iyileştirdi gözlerini açtı, yüzdü ama şimdi gözleri dışarı fırlamış gibi duruyor ve bir lokma yemedi arada bir ısıtıcının tepesine çıkıyor veya kuru alandayken suyun yanına gidip su içiyor, yemleri kokluyor ama yemiyor
ilacı kestim gözleri indi ama yine çok uyumaya başladı ve gözlerini yine kaşımaya başladı :ashamed0006: :ashamed0006:

Cvp: yeni ilacın yan etkisi

Alper bir önceki yazında bahsettiğinde Cem abi Çin malı bir ürün olduğunu söylemişti diye hatırlıyorum. Açıkçası göz için en azından bildiğimiz ürünleri (gentagut veya terramcyn krem) kullanmak daha mantıklı gibi. Eczanelerden cüzzi bir biyata temin edebilirsin. Gözlerini fotoğrafını çek ve siteye koyarsan bizde bakalım. Su ısıtıcın vardı herhade, 28 derece de sabit kalsın. Kuru alanda kalma süresi nasıl ? Bu yem yememe durumları hava değişikliklerinden kaynaklandığı gibi enfeksiyon hastalığının da belirtileri olabilir. Bir veterinere göstermen iyi olur.

evet emin çin malı. bazı durumlarda insanlarda kullanılan ilaçlar daha sağlıklıdır. özellikle kalitesi düşük markalardansa. çünkü insanlar için kullanılan ilaçların üretilebilmesi için sağlık onayı alması lazım. alper gentagut damla işini görecektir. bakteriyel bir enfeksiyon varsa deep'in metilen mavisinden alıp suya iki damla damlat. iç filtre kullanıyorsan eğer. dış filtrede bu kullanılmaz.

O kullandığın ilaç anlık tedaviler için, ağrı kesici gibi kullanmanı tavsiye etmem.Cem abide söylemiş Çin malı olabilir.Terramycin kullanabilirsin çok ilerlememişse hastalık. Terramycin yetersiz kalırsa veterinerden aldığım tavsiyeyle benimde kullandığım 2 ilacı tavsiye etmek istiyorum sana ;
Bu damla olarak önerdiği ilaç ;
mailto:/207udjk.jpg*

İlacın prospektüsünde yazanı aynen yazıyorum :
'Gözün dış enfeksiyonlarının tropikal tedavisi için hazırlanmış göz damlasıdır.Etken maddesi olan Tobramisin,suda eriyebilen geniş spektrumlu bir aminoglikozittir'

Bu da krem olarak önerdiği ilaç ;

mailto:/nz0md0.jpg*

Bunu lazım olursa bende kullanıcam, prospektüsünde hayvan rahatsızlıklarında kullanılabilir yazıyor.

Gözlederde şişlik göz enfeksiyonunu gösterir. Birde veterinere göstermeli. İştahsızlık ya akciğer enfeksiyonundandır yada uygunsuz su ve kuru alan ısısından. Isı değerleri nedir ölçtünüz mü?

Genta göz damlasını günde 2 kere olmak üzere 1 hafta kullandım ancak işe yaramadı hatta bir gözünü artık daha az açıyor terramycin i deneyeceğim bunun dışında başka bir öneriniz var mı?

damlattıktan sonra bir süre kuru bir yerde beklettin mi ? hemen suya girdiyse işe yaramaz.

1 dakika falan beklettim. Dün gözünü hiç açmadı merhemi sürdüm bu sabah en azında araladı

merhemi sürdüğünde de kuru yerde lamba altında beklet. eriyip gözüne iyice nüfuz etmeli. hayvanda başka bir belirti var mı yüzme veya başka bir hareket. bu klora bağlı olabileceği gibi suyun kirli olması veya akvaryumda salınım yapan bir ürün yüzünden de kaynaklanabilir. özellikle kalitesiz plastik malzemeler ve boyalı taşlar gibi

Taş yok ama hareket etmiyor ve yemiyor belki de su kabını değiştirmem gerekiyordur

Su kabı bayağı eskidi

Birde kabuğunda beyaz lekeler var sanırım mantar onlar için ne yapabilirim

Isı değerleri suda ve kuru alanda kaç derece?
Filtre temizliği sağlıyor mu?
Su değişimleri komple mi kısmi mi?

murat bey bir resim gönderirseniz kabuktakinin ne olduğunu görebiliriz. mantar mı, kireç mi ?

Durumu kötüleşti artık gözlerini hiç açmıyor

E mailinize hem gözünün hemde kabuğunun fotoğrafını göndersem olur mu?

Merhem kullanmaya başladığımdan beri daha kötü

Filtre kullanmıyorum. Ölen kapuşta da aynı lekeler vardı veteriner mantar olduğunu söylemişti

Daha etkili bir yönetem yok mu

Filtre kullanmıyorsanız bir çok hastalığın oluşması normal. Özellikle mantar, göz enfeksiyonu ve kulak iltihabı sebebinin başında gelir.
Muhtemelen komple su değişimi yapıyorsunuzdur. Buda metabolizmayı bozar ve bünyeyi yıpratır.
Su ve kuru alan ısıtıcıları yoksa hayvan üşür ve akciğer enfeksiyonunun en büyük sebebidir. Sindirimin ve hareketliliğinde olumsuz etkileri buna bağlıdır.
Bu şartlar olumsuzsa tedavide işe yaramaz. Mantar için tuz uygulaması, göz için merhemin yanında özellikle gentagut damla uygulaması yapılmalıdır.

Genel olarak diğer konularıda belirtirseniz ve hem hayvan, hemde yaşadığı ortamı resmederseniz daha net yardımcı oluruz. Böyle ne okduğunu ve neden olduğunu tam bilmeden ve görmeden afaki tahminlerde bulunmak sağlıklı olmaz.

terramisinin göz merhemi değil mi deri merhemi olmasın. gözlerini açamıyorsa merhemi kesip gentagut damla kullanın. emrenin belirttiği hususlara katılıyorum. ekipmanlar ve akvaryumda dekor niyetine ne var bunları belirtin. buraya resim atmak için yeni mesaja girin oradaki resim yükle tuşuna basın. çıkan sayfadan resmi seçip yükle tuşuna basın ve çıkan yazıyı kopyalayıp bu mesaja yapıştırın.

Bu arada teşekkürler veterinerden gelirken pet shopa uğradım.Kadın gördü hemen azoo verlim mi dedi yok benim zaten vardı dedim ve yemi almadan çıktım.Çok sa olun kapluşun için üzüldüm.İşallah iyileşir acil şifalar.Terramisini bana da vermedi.

azoo'dan bu tip ürünler alınmaz. benim tek işe yarar gödüğüm ürünü süngeri. gerisi traş.

Dün veterinere götürdüm büyük ihtimalle böbrek yetmezliği var dedi kabını can yaptın hem de ısıtıcı kullanmaya başladım. Terramisin göz için ve kullanmaya devam et dediler.

Göz için terramisin kullanılır ama genelde bahsettiğim damlada kullanılarak etkili tedavi yapılır. Ama ciddi bıyutta değilse belki önermedi. Veterinerin önerisine karışmak istemem.
Böbrekler için bir önerisi oldumu? Bu hayvanın beslenmesinde neler kullanılıyor? Akvaryumda filtre vardı değil mi?

Filtre yok ama takacağım. Böbrek hastalığı için hiç bir şey yapılamıyormuş.

Geri