Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni Kaplumbağalarım ve Sorunlarım

Şifre göndermiş istediği platform üstünden girebilir dedi. Mobilde bir sorun varmış. Tapatalk yada chrome üstünden giriş yapabilirsin. Ben telde chrome kullanıyorum daha çok.

Cvp: Yeni Kaplumbağalarım ve Sorunlarım

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Cem bey şifre sorunları da çözüldü gibi sukaplumbağası.com un face sayfasında canlı yardım alarak sorunu çözdük saolsun arkadaş uğraştı baya yazılımsal bir sorun olduğunu söyledi ama halletti kısa sürede tekrar teşekkürler.[/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Tekrar merhaba : ) öncelikle kuru alan ısıtması konusunda dediğinizi yaptım gerçekten çok fazla ısı veriyormuş ve mesefe ve açıyı ayarlayarak dediğiniz ilk 30 dk da 32c ye ayarlamaya çalıştım onuda söyle yaptım termometrenin altına kibrit kutusu kadar bir şey koydum ve ışığı açtım 30 dk da oluşacak sıcaklığa baktım. Benim ilk sistemimde 6-7 olunca 40c ye dayanıyordu ki daha yukarıyı ölcemiyorum o yüzden kuru alanın kıyısına köşesine geliyorlarmış. Suan senin dediğin sisteme göre ayarladım 3 kaplumbağada kayanın üstünde bacaklarını açmış güneşleniyor resmen : ) (bu ışık gün içinde ne kadar açık kalacak? ) Görüntü harika. Sana akvaryumun resimlerini de atayım bakalım yanlışımız var, mı bir hatamız var mı ? [/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Birde Cem abi forum gezerken iç filtrenin havalandırma hortumunu takın havalandırma kabarcığı versin akvaryuma demişsin, ben onu ses yapıyor diye ve kaplumbağalar yukarı çıkıp nefes alıyor diye kapattım ama idrarları öylemi atılıyor? ne kadar takılı kalmalı o ? Benim obur x ler hava kabarcıklarını yemeye çalışıyor[/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]İç filtreyi zemine doğru yan yatırsam bir sorun olur mu ? o zaman daha iyi dip temizliği yapar bence[/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Yavaş yavaş bana alışmaya başladılar. yem paketini görünce geliyor içlerinden biri diğerleri onu çekimser gözlerle takip ediyor[/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Kaplumbağalardan birinin boynundaki kızarıklık kavga olabilir. Bugün kayanın üstüne çıkarken ufak bir tartışma yaşadılar sanırım öyle bir durumda oluşmuş olabilir [/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Akvaryumun daha eksikleri var Mesela arka fonu yapmadım ve sanırım zemin seçimim yanlış[/font]
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]ayrıca doğal taşımı değiştire bilirim [/font]
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]son resmi uzaktan çektim o yüzden görüntü pek iyi değil yaklaşınca kayanın üstünden atlıyorlar [/font]

QfX0NS.jpg

Qfch6H.jpg

QfcGRf.jpg

QfcesR.jpg

QfgUa8.jpg

Filtrenin gürültüsüne hayvanlar alışır. O açıdan sıkıntı yok. Ama gece beni rahatsız ediyor diyorsan. Hortumun dışarı sarkan ucuna musluk tak geceleri kapar gündüz açarsın. Petshoplarda var ucuz birşey. Bana sıkıntı yok diyorsa 24 saat çalışsın. Yalnız hortumu iyi ayarla suyu dışarı basarsa yerler su olur.

İdrarda amonyak bulunur bu uçucudur. Suda oksijene bağlanarak uçar. Sudaki oksijen tükendiği için su kalitesi çabuk bozulur, bir süre sonra amonyak yoğunlaşır. Su sararmaya başlar, buna amonyak patlaması denir. Aşırı vaziyette hayvanları zehirler. Hava kabarcığı ile suya oksijen verir, amonyağın uçmasını sağlar ve su kalitesini yüksek tutarız.

İç filtreyi tabana yatırırsan hava kabarcığını kullanamazsın. Derinde su karşı basınç yapacağından hava kabarcığı çıkışını önleyip filtreden çıkacak su daha kolay çıkış olan hava kabarcığı hortumundan dışarı basabilir.

O kum ve taşlar uygun değil, silis kum al. Kum quartz kum ise keskin kenarlıdır hayvanlar yerse boğazlarını tahriş eder. Renkli çakıl koymuyoruz bunlar salınım yapıyor. Birde suyu yenilersen iyi olur su sararmış gibi geldi.

Kuru alanda sıkıntılı aslında düşerse hayvanlar altında kalıp boğulabilir. CD kabı, halı kaydırmaz ve çengelli vantuz ile bir kuru alan yapabilirsin hayvanlar ufak daha. Youtube da yapım videosu olacaktı.

Isıtıcıyı biraz daha eğip üst plastiğin alt hizasına kadar indir. Cam hava ile temas etmesin. Bir de suyu derece ile ölç doğru ısıyı derece verir. Isıtıcıdan uzak ön köşeye koyacaksın.

Kuru alan için mavi straforda kullanabilirsin. Ön ucunu 45 derece açı verecek şekilde kesip rampa yaparsın. Cam tarafına gelecek yerlere çivi ile delik açıp kazıklı vantuz saplayıp monte edersin. Böylede olur. Yalnız yosun alg bağlayabilir arada yıkamak gerekir yoksa ısırabilirler.

su yeni ama kuru alan kayamı bahçeden söktüm diş fırcası ile temizledim kaynattım lakin yinede salınım yaptı diye düşünüyorum yarın annemin dolma yemeği taşını çalacağım yapacak bir şey yok : ) Kuru alanın alt kısmında taşıyıcı sistem var kuru alan akvaryuma tam oturduğu için oynamıyor öne gelmesini de vantuz koydum ama zaten temmuz gibi yeni akvaryumu mu yaptırırım şuan dışarı çıkmak istemediğim için evde olanlarla bir şeyler yaptı ama kumu değiştireyim çünkü köşeli bu kum 

İç filtre aynı şekilde kalsın o zaman tıpasını açtım içeri hava veriyor yatarken kapatıyorum sadece onun haricinde açık 
İlk geldikleri zaman filtre onları fırlatıp atıyordu bende tedirgin oluyordum onun akıntısına kapılıyorlardı kurtulamıyorlardı şimdi oyun yapıyorlar : ) 

ısıtıcıyı için dediğin uyarıyı da dikkate alıp gerçekleştirdim bu arada suyun ısısı 27c ısıtıcının uzak köşesinde

kuru alan için bir doğal taşım daha var mermer taşı güzel görünümlü birde onu denemek istiyorum çünkü doğal bir göründü olsun istiyorum oda olmazsa sizin dediğinizi yapacağın ama taşın düşme ihtimali çok düşük 

Resimler ile ilgili genel formları nasıl ilk zamana göre iyi toparladık dimi ? birde cinsiyet öğrenebilir miyiz ?

Resimdeki hallerine bakarsak hareketliler. Gördüklerimde kulak enfeksiyonu gözükmüyor.

Kabuk yapıları güzel. Temiz ve renkleri iyi.

3.resimde sağdaki hayvan diğerinden büyük gözüküyor.

Cinsiyetler 9 ila 10 cm kabuk boyuna geldiğinde belli olur. Erkeklerin ön tırnakları ve kuyruğu uzar.

Su 28 derece olsun.

Filtre ucuna şu duvar içi elektrik kablolarının geçtiği plastik borudan takıp ön cama uzatırsan ön cama yakından vuracağı için sirkülasyon şiddeti azalır.

Şuan baya bir mutlu görünüyorlar umarım böyle devam eder.

Dediğin resimde ki buffy ilk aldığım kaplumbağa sağlığı iyi olan o yüzden diğerlerine göre biraz daha erken yemek yemeye başladı ama hepsinin boyları aynı gibi.

filtre olayında dediğini yapacağım .

abi bu kuru alan aydınlatması ne kadar açık kalması gerekiyor ? aydınlatmayı açınca kayanın üstüne çıkıp arka ayaklarını geriyorlar bir süre sonra suya giriyorlar ve tekrar taşa çıkıyorlar

Abi birde yarın zemin kumunu değiştirilmeyi düşünüyorum da silis kumun sarı rengine baktım bir sürü şekli var kaç mm lik olacak onlar yada bi markası filan var mı ?

Cem abi dediğin gibi suyu temizledim gerçekten çok dışkı yapmışlar :D Suyun 3/1 ini dip çektim ama merak ettiğim balıklarda fazla su çekimi sorun yaratır bu bizim afacanlarda da var mı? 

Sokağa çıkma yasağı nedeni ile kum alamadım ve doğal olarak değiştiremedim ama burada yine kafama aynı soru takıldı tüm suyumu değiştireceğim ?

bugün devit sürdüm kabuklarına yumuşak diye sür demiştin anca devit buldum ve devit sürerken birinin kapuğunda katman atma gibi birinin kabuğunda da iki ufak beyaz nokta vardı önemli bir şey değildir demeni umuyorum ama yinede resim çektim 

akvaryumdaki kayayı senin uyarıların sonrasında dahada sabitledim ve ısıtıcıyı suya gömdüm resimlerini attıyorum. Tek eksik kum sanırım. Bu arada bunlar günde kaç saat uyur abi 

1. ve 2. Resimde kuyruk kısmına doğru olan beyaz iki nokta dikkatimi çekti 
3.  Resimde ise sol alt kısımlara doğru sanki bir büyüme belirtisi tarzı bir şey var ama bilemedim 
4. resimde hepsi bir arada pek bir boy farkı yok
Son resimde taş ile akvaryum arasındaki boşluklarda uyumaya bayılıyorlar ama o boşluklar için bazen kavga çıkıyor

QdfAd0.jpg

QdwnFM.jpg

Qd0hEn.jpg

QdAg1j.jpg

Qd0t4c.jpg

Qd0w70.jpg

Boyundan değil kabuk yapısı biraz daha gelişmiş ondan diğer hayvanlardan büyük. Yani yaşı biraz daha büyük.

Siliste vitasand marka al. Juenpetmarket'te vardı. 0.7 mm standard. Kumun acelesi yok.

Isıtma lambası günde 12 saat yanacak. Genellikle 07:00-19:00 arası yakarız.

Bu hayvanlarda su çekimi sorun değil akciğer solunumu yapıyorlar. Sadece emsal ısıda su kullanacaksın. Su kirli ise komple değiş.

Isıtıcıyı iyi sabitle daha bugün bir arkadaşımızın ısıtıcısı patladığı için hayvan akıma kapılıp ölmüş.

Hava kararmasıyla uyurlar, tan yeri ağarmasıyla uyanırlar. En geç 21:00'de uyusunlar.

O beyaz kısmı hayvanlara ait diş fırçasını ıslat üzerine az biraz karbonat tozu bu yoksa sofra tuzu döküp beyaz kısmı fırçala ama fazla bastırma kabuk daha yumuşak. Sonra akvaryum emsali sıcaklıkta su ile durula. Bir kere yeterli.

Hayvanlar büyüdükçe alttan yeni plaka gelir. Üste doğru katman yapıp bir süre sonra çıkarlar.

Isıtıcının kırmızı ayar düğmesinin bulunduğu üst plastik kısmı dışarıda kalsın. Siyahın yarısına kadar üst kısmından içine su girebilir her ısıtıcı tam batmaz.

Hayvanlar neresi hoşlarına gidiyorsa orada uyur, o bölgeyi sahiplenmeye çalışır. Başkası işgal ederse kavga çıkar. Ya ısırıp uzaklaştırır yada ittirip ayrılmasını sağlar.

Tamam abi dediklerini uygulayacağım 

Çok teşekkür ederim. Şuan Herşey yolunda zamanla gelişmeleri haberdar ederim  :133:

Cem abi birde kafama bir şey takıldı. Biz bu ışığı 12 saat açık tutacağız ya ilk 30 dk da 32 dereceye geliyor ama zamanla o sıcaklık artıyor dimi ? Yani 12 saat hiç kapatmadan mı açık kalacak ? Mesela 5 saat sonra orası belki 40 derece oluyordur bilmiyoruz çünkü ölçemiyoruz : ) Bunun kaplumbağalara bir zararı olur mu ? Işığı açtığım zaman kayanın üstüne çıkıp bacaklarını acıyor güneşleniyorlar evde hareket olmazsa suya girme niyetleri olmuyor (hareketlilikten korkuyorlar) , karınları tok sa çok seviyorlar orada güneşlenmeyi yada kayanın arasında ki boşlukta durarak suyun içinde güneşleniyorlar uyudukları yerde. Merak ettiğim bu sistem bu şekilde mi ilk 30 dk da 32-35 arası oynuyor derece ama daha sonra ısı artıyordur.

Akvaryum karşısında kitap okurken fark ettim kayanın üzerinden arada atlayıp yüzüp tekrar kayanın üstüne ışığın altına geçiyorlar

Isı 32 üstüne çıkıyor zaten ilk yarım saatte 32 dereceyi baz alarak mesafe ayarı yapıyoruz, ısı kuru alan çevresine yayılıyor. 40 derece olacak kadar yükselmiyor, 2-3 derece oynar. Ampul sadece altını ısıtmıyor çevresini de ısıtıyor böylece hayvan kuru alanın neresinde olursa olsun üşümüyor.

Hayvanların ne zaman çıktığı belli olmadığı için 12 saat sürekli yanar. Çoklu hayvanda in çıklar bitmiyor. Bazen beraber bazen ayrı ayrı çıkarlar.

Yem sonrası şekerleme en hoşlarına giden zamandır. Balerin duruşu ise en mutlu oldukları an.

İyi, hayvanlar sisteme çabuk adapte olmuşlar. Bir de geldikleri yeri düşününce mutluluk tavan.

Kuru alan ısı olayını şimdi daha iyi anladım  :10:
çok saol abi ne sorsam bıkmadan usanmadan cevap veriyorsun. Gerçekten çok şey öğrendim senden ve sadece bu başlık da değil diğer yazdığın başlıklarda ki cevaplarını da okudum gerçekten severek yaptığın belli tebrik ederim ama mesleğini çok merak ettim

Bugün et verdim mamalarım daha gelmedi kargoda resmen kapış kapış yediler bir birlerinin ağzından kapmaya çalıştılar çekiştirdiler keyifli değişik bir görüntüydü. 

Keyifleri yerinde görünüyor elimden geldiğince doğal ortam yaratmaya çalışıyorum bir tek kumları kaldı onuda pazartesi almayı planlıyorum.

Balerin duruşu dediğin şu taşa tutunup burunlarını sudan çıkarıp uyudukları duruş mu ? 
onu çok yapıyorlar ve öyle uyuyorlar. sırf kavga etmeden rahat dursunlar diye taşın etrafında oyuklar bıraktım akvaryum köşesi ile taş arasına girebiliyorlar  :D

Balerin duruşu kuru alanda ayaklarını gerip durma halleridir. Baletin balerini havaya kaldırdığında, balerinin yatay vaziyette gergin durması gibi.

Yem yerken gözleri birşey görmez birbirlerine gayri ihtiyari sert darbe vurabilirler. Bu yavrularda o kadat olmasa da yetişkinlerde sert darbe ve ısırık kaçınılmazdır. Gerekirse ayrı köşelerde besle. İçlerinde birisi mutlaka baskındır. Daha fazla yemek için hamle yapar. Diğerinin yiyeceğini yememesi için elinle set yapar engellersin.

Gözleri ne vazitte içindeki beyazlıklar gidene kadar devam et ilaca.

Tüm konuları takip etmek şu açıdan iyi eskiden 4-5 arkadaştık birimizin eksiğini diğeri tamamlıyordu. Şimdi tek kalınca herhangi bir konuda o an aklıma gelmeyeni diğer bir konuda yazabiliyorum. Eksiklik takip eden için tamamlanmış oluyor.

Vay be balerin durusunu o kadar güzel anlatın ki gözümde canlandı cidden abi senin meslek ney?

Gözleri tamamen iyileşti bende damlayı kestim herhangi bir beyazlık filan yok gibi yani gördüğüm anladığım kadarı ile gözleri gayet iyi. Kuru alanda iken 3 m uzaktan kapıdan yavaşça içeri girelim bizi görüp tepki veriyorlar o kadar iyi gözleri : ) 

Mamaları bugün gidip kargodan aldım 3 gündür kargoda bekliyordu eve getiremediler sağ olsunlar.
Yem sıralamasını nasıl yapalım ?  
Elimde ==> sera raffy p -- sera raffy I -- sera raffy vital var (bu vital i de bitene kadar kullanalım 40 tl verdim  ^^ ) 
diğer mamaları atayım mı ? Bu sera raffy I nın açıkta olanı var onu atıyorum sanırım.

Eski konular gereksiz konu açmanın da önüne geçiyor birde bir konuyu takip ederken başka bir konu hakkında bilgi sahibi olabiliyorsun mesela bu benim başlığımda birçok konu hakkında bilgi var aynı şekilde arkadaşların konularıda öyle bilgilendirici oluyor. Ben akvaryumu yapmadan önce bu siteden baya araştırdım öyle başladım akvaryumu kurdum sonra bir baktım kaplumbağa yasaklanmış : )

Abi Kaplumbağalardan birinde kuyruğuna doğru 2 beyaz nokta vardı hatırladın mı. O kaplumbağa bugün sürekli uyuyor yemek de yemedi uyuduğu delikten aldım suya bıraktım gayet güzel ve düz yüzüyor ama yemek yemeyip uyumaya gidiyor. Ne yapabilirim bu gözleri hasta olandı amaşuan gözünde de sorun yok sadece sürekli uyuyor. diğer ikisi deli gibi yemek yiyor etde verdim yemedi

At o açık olan gammarusu. Haftada 14 öğün var. Beşer öğünleri sera raffy P ve gammarusa ayır. Geriye 4 öğün kalıyor ikisini vital yap ikisini de raffy P içindeki kırmızıları ayırıp ver bunlar mineral yemdir.

Başka ne yem vardı?

İyi sorun bir tek gözlermiş. Akciğer enfeksiyonundan kurtardık diyecektim o hayvanı anlattın. O hayvana 10 günlük süreçte 2 günde bir, bir damla vitamin ver. Yine 10 gün boyunca sabah akşam üçer damla antibiyotik damlayı ağzına damlat.

Geceleri kuru alanda duruyorsa gece lambası yak üşümesin. Gündüzleri 3 saatten fazla kuru alanda durursa indir su içsin onun harici hayvanı kendi haline bırak.

İnşaat tadilat ve yatırım işleriyle uğraşıyordum şimdi durağan takılıyorum.

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Elimde başka mama yok sana verdiğim mamalar var birde evde olanlar kıyma yumurta marul filan. Eski mamaları attım. Sera raffy p nın içinde birde sarı renkli olanlar var onları da ayırıyor muyum yoksa sadece kırmızılar mı önemli.[/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Antibiyotik dediğin damla gentagut dimi abi bunları ruj gibi ağzına süreceğim çünkü azını açmıyor yemde yemediği için yemine damlatamıyorum. Yüzmesinde bir yamukluk yok yani inşallah akciğerlerinde bir sorun yoktur.[/font]
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Bugüne kadar gayet iyiydi hiç sorunu yoktu yemde yiyordu sabah yem yemedi karışmadım gün içinde takip ettim hep uyuyor akşam et vereyim dedim baktım diğerleri onun yemini yiyor diğer kaplumbağaları çıkardım akvaryumdan. Tek kalmasına rağmen eti bile yemedi sonra diğer iki afacanı koydum aradan 2 dk geçmeden gidip dibe çöken eti bulup yediler bu öyle üste biraz yüzdü sonra gitti uyudu [/font]

[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Biraz önce (02:22) ruz sürer gibi 3 damla gentagut sürdüm, sonra suya koydum nazlı nazlı yüzdü biraz ama akıntıya fazla karşı koyamıyor. Motoru kapatınca düz ve güzel yüzüyor. Suyun üstünde biraz hareketsiz uzandı sonra biraz daha yüzdü sonrada kuru alana çıktı uyudu bende ışığı açtım ışığı açınca biraz hareketlendi sonra balerin duruşunda uyudu yine ışık açık kalsın geceyi kuru alanda geçirecek gibi [/font]

Yok o sarımtraklar tahıl içerikli diğeri protein bu ikisini birlikte vereceksin.

Evet gentagut ağız açmıyorsa sürme işini bir damla fazla yap. Dörder damla olsun. 10 gün bu programa devam edelim sonuca bakalım özellikle vitamin damla canlandıracaktır. İştahı açıldığında bu hayvana yemini biraz fazla ver. Yesin güçlensin.

Isıtıcıdaki gündüz ampulü ise mavi, kırmızı yoksa yeşil ampul al 40 wattlık yoksa gündüz ışığında uyumuyorlar.

Son yazdığını anlamadım abi. Kuru alan ışığı sarı ışık renk ışık 

Tamam ilaç konusunda dediklerini yapacağım ağzını açmıyor o yüzden ruj gibi sürüyorum.

Geri