Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni kuru alan ve paludaryum dizaynı...

remsemiles

Altın 2 Üye
Arkadaşlar kuru alanı bitirdim bugün. Akvaryuma yerleştirmek için kurumasını bekliyorum. acaba ne kadar zamanda taşları yapıştırdıgım silikonlar kurur? Tabandaki siyah quartz kumu sarı silis kum ile değiştirdim.Kuru alanda pleksi malzemeden ve doğal taşlardan yapıldı. Açıkcası o tasları tek tek yapıştırmak bayağı yorucu oluyo. Silikon kokusu kafa bulduruyo insana :) Sanırım böyle daha güzel oldu. Kuru alan ve yeni dizayn hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

mailto:/34nqr1l.jpg

mailto:/1yzd5.jpg

Cvp: Yeni kuru alan ve paludaryum dizaynı...

Arkadaslar tasları yapıştırdığım akvaryum silikonunun kuruma süresi nedir. Bir kısmı suya girecegi için tam kurumasi gerek sanırım

Pleksi malzeme plastik mika karışımı bişey mi oluyor? M2 si ne kadar nerden temin edilebilir?

Selim gerçektn çok güzel olmuş. Çok rahat kullanabilecekleri bir tırmanma rampası var.
24 saatte kurur. Ama iyi bi yıka derim akvaryuma oturtmadan. Silikonun kokusu gitsin.

Mert istanbulda biyerde buldum 40x40 gördüğün kuru alanı 90 TL ye yaptırdım. Ben sadece taşlarını yapıştırdım

Emre teşekkür ederim. Benimde içime sindi. Akvaryuma sabitlemeden direk üzerine koyarak kullanmayı düşünüyorum. Ağırlık olarak bi sorun cıkarmaz değilmi. Baya ağırlaştı taşları yapıştırınca. Eski kuru alan çıkınca baya bi yüzme alanı oluştu akvaryumda

Bence ağırlık olarak hiç sorun çıkarmaz Selim. Akvaryum camın olması gerekenden ince değilse rahat ol derim. Daha kalınsa zaten camdan dahi yapılabilir. Taşların yapıştırması çok zahmet vermiştir eminim. Benim akvarumları yapanlar kuru alanlar ve iç sehpalarda taş yapıştırmaktan illallah etmişti :) Emeklerine sağlık tabi...

Dikkatimi çeken akvaryumun üzerindeki can ek camlar oldu. Kuru alanı sanırım bunun arasına oturtacaksın. Eğer öyle ise herhengibir çarpma olursa devrilmeyi engellemiş olacaksın. Çünkü ilk akla gelen bağımsız kuru alanın yanlışlıkla bir çarpmada yerinden oynayarak devrilmesi.

Birde akvaryumunda çok renkli bir arka plan var. Eğer içine kendin bitki, kaya, kök gibi dekor yaparsan o kağıdı söküp düz renk bir kağıt koyabilirsin. Kendi dekorun üç boyutlu olarak daha göze çarpar ve görüntü boğulmaz.

selim sen gene iki gün bekle derim. ben bu siliconu duşakabinde kullandım. 4 günde sertleşmeye başladı. ama bu açıkta ve ince sürüldüğü için daha kısa sürede kurur. iki gün garanti olsun. en azından sertleşse de koku gitmesi açısından. alt köşelerinden her kenar için ikişer tane noktasal silicon sürüp oturt gitsin. için rahat etsin sallanır biri çarpar falan. ama monte etmeden önce emrenin dediği gibi bir sudan geçir.

Arka plan önerisini taş dünyasından cam kayaları alınca uygulıcam. Benim eski kuru alanı hatırlarsan aynı yere koycam yenisinide ama akvaryumun koselerine L şeklinde cam yapıştırıp destek yapmayı düşünüyorum çünkü kuru alanı sabit olarak istemememin nedeni temizlik vs yaparken altına ulaşmak zor oluyo o yuzden portatif yapmayi düşündüm.

Cem 2 gün bekletmem zor çünkü kaplumbağa pek uygun bir ortamda beklemiyo. Hayvana eziyet çektirmek istemiyorum. Kuru alanı koymadan akvaryumada koyamam çünkü firar eder boşluktan

Portatif olması zeten çok iyi olmuş. Hem istersen diğer tarafada geçirip değişiklik yapma imkanıda oluyor. Valla ben komple temizlik yaparsam büyük kuru alanımı kaldırmak için en az kuvvetli bir kişi daha gerekli. Akvaryumcu ile beraber ancak kaldırdık koca camı. Bu sebeple senin pleksi olayına imrendim, ne diyim :)

Selim bey silis kum çok yakışmış.
Suyu yükseltmeniz çok iyi olmuş.. :)

Emre teşekkür ederimde seninki sanat eseri zaten biz ancak yanından geçeriz belki. Bu arada kuru alanı kaldırmak gerekirse ben gelirim :) birde cam kalınlığı 8mm şimdi ölçtüm.

remsemiles' Alıntı:
Arkadaşlar kuru alanı bitirdim bugün. Akvaryuma yerleştirmek için kurumasını bekliyorum. acaba ne kadar zamanda taşları yapıştırdıgım silikonlar kurur? Tabandaki siyah quartz kumu sarı silis kum ile değiştirdim.Kuru alanda pleksi malzemeden ve doğal taşlardan yapıldı. Açıkcası o tasları tek tek yapıştırmak bayağı yorucu oluyo. Silikon kokusu kafa bulduruyo insana :) Sanırım böyle daha güzel oldu. Kuru alan ve yeni dizayn hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum.

Ellerine sağlık harika olmuş :133: Bende böyle bişey yapmak istiyorum :'(

remsemiles' Alıntı:

Kuru alan gerçekten çok güzel olmuş. Benim de yeni akvaryumum 2 gün önce geldi ama kuru alana yapıştıracak taş bulamamıştım. Sizin bu aldığınız taşların adı nedir? Taş dünyası yazınca google'da birkaç site çıktı. Hangi siteden neyi almalıyım? Ben de sipariş verip biran önce kuru alanı tamamlamak istiyorum. Bu arada arkadaki bitki nedir? O da gözüme güzel göründü :)

http://dogaltasci.com.tr/

Selim buradanmı aldı bilemiyorum ama yukarıdaki firma hakkında konuşmuştuk ve ben taşlarımı buradan almıştım. İstanbul' da iseniz direk benim yaptığım gibi yerindende seçerek alabilirsiniz Seyfi bey.

remsemiles' Alıntı:
Emre teşekkür ederimde seninki sanat eseri zaten biz ancak yanından geçeriz belki. Bu arada kuru alanı kaldırmak gerekirse ben gelirim :) birde cam kalınlığı 8mm şimdi ölçtüm.

Düşünmen yeter Selim, teşekkürler :)
Bence kuru alanı taşımada hiç sıkıntı olmaz. Tekrar güle güle kullan.

AEK' Alıntı:
http://dogaltasci.com.tr/

Selim buradanmı aldı bilemiyorum ama yukarıdaki firma hakkında konuşmuştuk ve ben taşlarımı buradan almıştım. İstanbul' da iseniz direk benim yaptığım gibi yerindende seçerek alabilirsiniz Seyfi bey.

remsemiles' Alıntı:

Düşünmen yeter Selim, teşekkürler :)
Bence kuru alanı taşımada hiç sıkıntı olmaz. Tekrar güle güle kullan.

Evet aslında gidip seçmem daha mantıklı geldi ama izin günümü de Kemerburgaz'a giderek geçirmek işime gelmedi açıkçası :ff:

Çekmeköy-Şile yolunda bildiğiniz taşçı var mı? Varsa en azından bi' Şile havası alıp taşları da alır gelirim.. ^^

http://www.tasmarket.net/

Burası Anadolu yakasında size uygun bir yer sanırım. Akvaryum taşları, egzotik taşlar ve tamburlu taşlardan akvaryum içine koyabileceğiniz bir çok doğal ürün bulabilirsiniz.

AEK' Alıntı:
http://www.tasmarket.net/

Burası Anadolu yakasında size uygun bir yer sanırım. Akvaryum taşları, egzotik taşlar ve tamburlu taşlardan akvaryum içine koyabileceğiniz bir çok doğal ürün bulabilirsiniz.
[/align]
Arastirirken ben de buldum bu siteyi. En azindan Kemerburgaz'dan daha yakin. Boylece Bu hafta izin gunumu gezerek ve tas secerek, hatta aksaminda da tas yapistirarak gecirebilirim :)

Emrenin yazdigi adresten aldim taşları. Arkada görünen ağaç yapay. Juenpet.com dan aldim ancak o kadar silikon harcayıp sabitlememe ragmen Abuzer paramparça yaptı onu. Evde kaplumbağamı besliyorum piranamı belli değil. Yem vereyim dedim akşam elimle en son parmagimda sallanıyodu. Yakinda beni kemirecek herhalde.

Buarada kabuk boyu 16 cm oldu. Cokmu cabuk büyüyo buanamı öyle geliyor. 20 gün öne 13 tü

Selim seninkide gerçekten canavar. Kuru alan ne durumda şimdi, taşlar söküldü mü?

Acaba yeni yere geçincemi bir anda boy attı. Çok hızlı büyümüş gerçekten. Vahşilik konusunda seninle aynı kaderi paylaşıyorum. Hatta biri yeme giderken diğeri parmağıma hamle yapıyor :)

Emre aynen öyle akvaryumu büyüttüğümden beri hızla büyüyo. Kuru alandaki taşlar sağlam şimdilik. 40x40 alana. 1.5 tüp silikon gitti artık onlarıda sökerse kuru alan olarak akvaryumdan yere doğru ni rampa yapmayı düşünüyorum evin içinde takılır herhalde. Dün ağacı tekrar koydum bu seferde dallarından destek alıp firara kalkıştı gene sokmek zorunda kaldım. Yakında gece yanımda yatıcak herhalde :)
Birde kuru alan taşlarını beyaz almakla hata yaptım sanırım gidip ısrarla onların üzerine pisliyo. Allahtan büyük taşlar temizleniyo şimdilik

Geri