Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeni kuru alanimm:)

Cvp: yeni kuru alanimm:)

güzel olmuş. güle güle kullansın kapluşun :) bende yapıcam :D

Merhaba, kaplumbağanız ufak ise kuru alan ile akvaryumun üst seviyesi arasındaki mesafe kaçmamasına yetecek kadar fazla görünüyor. Bu durumda ne kadar çok su o kadar iyi mantığı ile su seviyesini kuru alanın hemen hizasına kadar (yarım cm boşluk kalacak şekilde) çekebilirisiniz.

böylelikle kalan ufak boşlukla zaman zaman o bölgeden nefes alabilir yada gece uyurken o boşluğu nefes almak için kullanabilirler.

Yalnız çift kuru alan yaptığınız için kaplumbağalar şartlanma refleksi yüksek olan canlılar; birinde ışık var diğerinde olmaz ise diğer kuru alana çıktıkların üşütme riski olacaktır. Aynı armatürden diğer kuru alana da alınmalıdır.

Bu arada bitkiyi kuru alanın altına yerleştirmeniz iyi olmuş. Hem daha az yosun ve kir tutacaktır (az ışık göreceği için) hem de gece kaplumbağanız bitkiye tutunurken kuru alanın altında uyuyabilir.

Genel olarak akvaryumun dizaynını beğendim; ancak dikkat edin o taştaki deliklere kaplumbağanız sıkışmasın. Genel olarak kol ve bacakları ile çok rahat kurtulabilirler. Sanıyorum biraz daha büyüdüklerinde sıkışma ihtimali sıfıra inecektir.

Tebrik ederim, güle güle kullanın.

Coook tesekkur ederimm :) bi tane daha lambam varr onu da o tarafa koyarim. Aslinda akvaryumun kemdi lambasi da var kapaginda ama koysam mi bilemedimm isi veriuor lambam zararli olur mu cok yakin olcak cunku

Son olarak akvaryumun yrde durduğu göz önüne alınırsa mavi sert straforlardan bir parça temin ederek altına koyma durumunda hem zeminden soğuk almayacaktır hem de alt cama gelen basınç daha homojen dağılabilir.

Parça parça yazdım kusura bakmayın taşın birini çıkarırsanız bence kaplumbağalara yüzmek için daha fazla alan kalacaktır. Bence o bitki ve taşlardan biri yeterli yada bir mango kökü edinilip taş tamamen çıkarılabilir. :)

euqenie' Alıntı:
Coook tesekkur ederimm :) bi tane daha lambam varr onu da o tarafa koyarim. Aslinda akvaryumun kemdi lambasi da var kapaginda ama koysam mi bilemedimm isi veriuor lambam zararli olur mu cok yakin olcak cunku

Lambanın watt gücüne göre değişir. Akvaryumunuzun üstü açık olduğu için 40 watt bir lamba 15 -16 cm civarından 31C derece civarı sıcaklığa ulaşmaya yarıyor. Çok yakın olup olmayacağını su sıcaklığını ölçmek için kullandığınız dereceyi 15 dakika kuru alanda bekletin 30-33 derece arasında bir sonuç çıkıyor ise uygundur.

nil yüzeyi daraltma bence bir tanesini sök. çok az bir miktar daha yükseltebilirsin. ama kuru alan tabanı altında bir parça boşluk olsun. o taraftan çıkarsalar hava alma boşluğu olsun. diğer mesajda demiştim. hayvan düzelene kadar o dekor ve taşları çıkar.

Eğer çift kuru alan kullanacaksan da armatürdeki lambanın sağdaki kuru alana denk gelmesini sağla; ilk fotoğraftaki armatürünü de soldaki kuru alan için kullan.

Bu arada ben üstü açık ve kapalı olmak kaydıyla iki tür akvaryum kullandım. Akvaryumun üstünün en azından 2/3'ünün kapatılması şu açıdan fayda sağlıyor:

Hem buharlaşan suyun azalmasına hem de akvaryumun bulunduğu odanın sürekli aynı sıcaklıkta olmadığı düşünüldüğünde suyun üstünde kalan hava kuru alan lambasıyla bir miktar ısınıyor. Sonra bu hava yine 27-28 C derecedeki suyun buharlaşması ile de ısınıyor. Isının hava yükseliyor ve yerinde odadaki daha soğuk hava geliyor. Ancak akvaryumun üstü bir miktar kapandığında kuru alan lambasının ısıttığı hava ve buharlaşan su içeride homojen bir ekosistem yaratıyor. Bu açıdan senin akvaryumunun buna müsait olduğu görülüyor. Uzun armatürü kullanacaksan kalan kısım için bir sunta yada strafor kapak yapabilirsin kendine.

Örnek vermek gerekirse gece sabaha karşı benim ev 21 C derecelere düşüyor şu mevsimde. Ancak 3/4'ü kapalı olan akvaryumumda kuru alanımın üstü mandallı lambadan dolayı açık olduğu halde gece 24-25C derecenin altına düşmüyor. Ancak denemek için akvaryumun kapağını kaldırdığımda kuru alan sıcaklığı gece 21 lere kadar düştüğünü gözlemlemedim.

Bu tabiki akvaryumda ne kadar su olduğu; kuru alanın akvaryumun üstüne ne kadar yakın olduğu gibi bir çok faktöre göre değişiyor. O açıdan sadece öneride bulunmak istedim.

Cok saolun hepsini dikkate alldim en iyi sartlari saglamak istiyorum onlara :)

Nil ellerine sağlık.

Bence de kuru alanın birini çıkartabilirsin. İki kaplumbağanın ağırlığını kaldırdığı srece tek kuru alan kafi. Hayvanlar küçükse kuru alanla birlikte suyu biraz daha yüksetebilirsin. Kısacası kuru alanın üzerinde hayvan camdan destek alarak ayağa kalktığı zaman ki halini göz önüne alarak kuru alanı yükseltebilirsin. Kaçma payını iyi belirlemek lazım. Bunun yanında kuru alanı yükseltince su seviyesini de şu anki kuru alanın seviyesinden biraz daha yukarı çekebilirsin. Ne kadar bol yüzecek alan ve su, aynı doğrultuda kas gelişimi ve mutluluk verecektir.

Hayırlı olsun canavarlara.

Cookk saolll :)) 3 tane var ya o dusundurdu beni tek kuru alan yeterli olurmu diye yanyana koymaya calistim o da sigmadi. Suyu yukselttim biraz daha kaacamayacaklari sevieye getirdim kuru alaji sa. Tek kafani karstiran lambaa durusu iyi mi ust kagindaki lamba duruyor o saga dogru orayi isitiyor diger tarafa sa diger lambayi koydum ama uygun mu son resim bilemedim

Bak hiç dikkat etmemişim lambanın pozisyonuna. O durumdaki lambadan tam randıman alamayabilirsin Nil. Benim kullandığım massive mandallıya lambayı taktığında, massivenin yan kısımları lambadan uzun olduğu için ek bir alüminyumla falan tek bir noktaya odaklamak durumunda kalmadım. Senin ampul tek bir yere değilde dağılarak veriyor ısıyı ve iyi kontrol etmek gerekir kuru alan ısısını. Yanlarından olurmu bilmem ama folyo ile tek bir noktaya odaklayabilirsin.

Birde o ampul bildiğimiz normal akkor ampulmü ? buzlu veya soft olması, hayvanın gözü açısından iyi olur.

Uva lamba var soft da var ben de hepsimi almistimm buzlu da var alumknyumla sabitliyim. Isikta uyuyabilirler mi peki gece kapatayim mi ?

Gece kuru alanda uyuyan varsa gece ısıtma lambalarından yani night glo alınmalıki ışık rahatsız etmeyip sadece ısı versin Nil.

Bence o içerideki yapay dekorlar yerine ya doğal bir kaya yada mango kökü koymalısın. Onlar hiç sağlıklı değil.

Gene içerideki plastik bitki yerine ipek yapraklıları tercih et.

Esas konuya gelirsek kuru alanın en büyük problemi kaçma ihtimalleri olma olasılığı. Sende üç kaplumbağa var. Biliyorsundur belki bu hayvanlar üst üste çıkarak bu tarz mesafelerden rahatlıkla firar edebiliyor. Buna engel olmalısın.

Oyy oyy oyy anladim ona dikkat edicemm dekorlari da a cikardim en kisa zamanda degistircem onlari

Uva lamba var soft da var ben de hepsimi almistimm buzlu da var alumknyumla sabitliyim. Isikta uyuyabilirler mi peki gece kapatayim mi ?

Gece loş bir ortam iyi olur Nil. Gece kapalı kalmalı. Eğer kuru alanda uyuyorlarsa bunun için nigt glo alınması gerekir. Kuru alan ısıtıcı lamba günde 10-12 saat açık kalmalıdır. 07.00 - 19.00 gibi.

mailto:/urun_detay.aspx?urn=8037&ad=exo-terra-night-glo-neodymium-moonlight-lamp-50-watt&kat=158

Ampul bu. Ama söylemedi deme bir çoğunun teli çabuk kopar. Benim 1,5 senedir kullandığımda var, ama bir yılda 5-6 tane de çöp oldu.

Geri