Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeni su kaplumbağası aldım lütfen yardım edin

meriç çiçek

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar 26 Mart akşamı oğlumun isteği üzerine balık almaya gittik kaplumbağayı görünce sevimli su kaplumbağası aldık. Bunu bize satan vatandaşa! bunun artık ailemizin bir Ferdi olacağını , gerekli envanterlerini de vermesini istedik aldık ve eve geldik.Yavru daha yemek yemedi !araştırmaya başladım ve sizin forumu buldum. Forumunuzu araştırdıkça öğreniyorum ki bu sevgili petshopçu ölüm kabı diye tabir ettiğiniz plastik bir kapta verniş bende hem güvendiğim için hem bilmediğim için o şekilde aldım yanında bir yem bir vitamin bir de kırmızı led ışık! Yavrunun durumu içime dert oldu ve ona yaşanabilir bir yuva yapmak istiyorum ve hala yemek yemiyor arada bir kafasını yukarı çıkarıp bakıyor sonra duvara doğru dönüp saatlerce öyle kalıyor. Ne yapmam nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz ?
Yaşam alanı nasıl olacak ?
Isıtıcı ne lazım olacak ?
Işık?
Vs vs bana bunlarla ilgili link verebilir misiniz ?
Ayrıca bu yavruya ben nasıl yemek yedireceğim ?
Yardımlarınız için şimdiden hepinize teşekkür ederim.
Verdiği malzemelerin ve kaplumbağanın durumunu görebilesiniz diye fotoğrafta ekledim.

Ekli dosyalar

• IMG_8092.jpeg
    IMG_8092.jpeg
    676.6 KB · Görüntüleme: 16
Foruma hoşgeldiniz.

Evet ne yazıkki çoğu petshopçular kaplumbağa konusunda bilgisizdir. Gereksinimleri fazla ve birazda maliyetlidir.

Yeni ortama giren hayvanlarda adaptasyon süreci biraz uzun sürer bu dönemde iştahsızlık görülebilir. Mümkün olduğunca mesafeyi koruyup gereksiz yere ele almayın bu stres yapar.

8 cm kabuk boyuna kadar günde iki öğün sonrasında tek öğüne düşeriz. Yem olarak 6 cm kabuk boyuna kadar iki yem yeterlidir. Birisi gammarus bunda marka pek farketmiyor. (kaliteli ve kaliteliye yakın düzeyde markalar sera, tetra, tropical, dajana ve jbl yemler) Yalnız kapalı kutuda jelatini açılmamış alın. Açık satılanlar bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir. Gammarusta jbl marka almayın içine pul yemde koyuyorlar hayvan bunu yemiyor suyu kirletiyor.

İkinci yem stick olacak bunda sera RaffyP, tropical axolotl, tetra reptomin baby yada omega one juvenile turtle sticks yemlerinden birini alın.

Sabahları stick akşamları gammarus verin. En geç 21:00'de uyumalı. Işıkları söndürün.

Lamba konusunda burada bilgi verdim.

Şimdilik kalorifere yakın koyun üşümesin. 7 cm kabuk boyuna kadar titiz bakıyoruz. Üşütürse bu akciğer enfeksiyonuna çeviriyor. Bu boyda ileri safha ölümcüldür.

Akvaryum, su ısıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası olan bir sistem kuracaksınız. Akvaryumu minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider.

Ayrıca bu konuyada bakın bakım hakkında bilgi mevcut.

Bu hayvanlar her hayvan gibi salmonella taşır. Sucul ortamda yaşadıkları için salmonella bulaşı riski yüksektir. Her türlü işlemde ellerinizi sabunlayın. Oğlunuza da tembih edin. Ağız ve göz yoluyla bulaşır. Yüksek ateş ve ishal yapar. Önlem alınırsa sorun yoktur.

Olurda oğlunuzda bu belirtiler görülürse hastanede salmonella testi yapılmasını iseyin.

Bir de haşlanmış yumurta akından kıyıp verin ve uzaklaşın yarım saat içinde yemezse kabı temizlersiniz. Su değişimleri emsal sıcaklıkta olacak.

Bir de büyük hayvanlar satılmadığı için hayvanları aç bırakıyorlar. Haliyle bünyeleri yemeyi hemen kabul etmiyor.

Çok teşekkür ederim peki yemek konusunda bugün 2. Gün ahm stick yem var mutfağa kaloriferin yanına koyduk okuduğuma göre yemi yemezse 10 dakika sonra çıkarın diyorlar dünden beri atıyorum 10 dakika bekliyorum yemiyor geri çıkarıyorum ve yavru hala aç

Bir de haşlanmış yumurta akından kıyıp verin ve uzaklaşın yarım saat içinde yemezse kabı temizlersiniz. Su değişimleri emsal sıcaklıkta olacak.

Bir de büyük hayvanlar satılmadığı için hayvanları aç bırakıyorlar. Haliyle bünyeleri yemeyi hemen kabul etmiyor.
Çok teşekkür ederim Cem bey

Ahm yem biraz sert gelebilir. Açlık konusunda endişelenmeyin. Geneli 3-4 gün sonra yemeye başlıyor. İki haftaya kadar süreni de var.

30 dakika sonra alacaksınız.

Birkaç dakika haşlanmış ve soğutulmuş kıyma parçası deneyin.

Hayvanın gözleri sağlam mı?

Geri