Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yeniyim ve birkaç konuda yardıma ihtiyacım var, Şimdiden teşekkürler

mrsjordison

Bronz 5 Üye
Çok yeniyim bu formda daha çözemedim, ama genel bir şeyler yazacağım uzun olabilir üzgünüm :D öncelikle herkese merhaba, 1 adet tatlımı tatlı 6 senedir benimle olan kaplumbağam var 13-15 cm civarında dişi açıkcası ilk zamanlar akvaryumunda gerekli şartları sağlayamadım, ve cidden içimi kemiriyordu neyse. Akvaryum değiştirdik şöyleki akvaryumcu olur demişti ama yinede emin olamadım kuru alanı monta edilmiş bir akvaryum rampalı filan hoş, alt tarafı 30-35 litre alıyor sanırım yeterli midir acaba?, ve asıl sorunum şu, bu akvaryuma geçmeden önce biricik yavrumun gözleri şişti açılmadı açamadı baya kötü şeyler yaşadık, fakat genta gut iyi geldi suyuna da damlattık ve o eski kumunu attık, şimdilerde iyi çok iyi ama sol gözü böyle perdeli açıyor, yani böyle ilk açıyor gözünü ince bir perde kalıyor uzunca bir süre, eliyle filan bir şey varmış gibi gözüne götürüyor, fakat işine gelince açıyor gözünü ters bi durum var mıdır genta gut zarar vermişmidir? gözleri kapalıyken bile sanki biraz şiş gibi, birde ::D rampalı alanda kumları var sabit yapıştırılmış rampalı alanı camdan , yani gidiyor kenarındaki yapışık kumları ısırıyor bir şey olur mu acaba? bilenler cidden bana bir yardım edin :D yeniyim hepsini bir konu altında yazdım üzgünüm, şimdiden herkese teşekkürler :) 

Kaplumbağa başına ömürlükte 100 ila 150 litre su gerekir. 80*50*50h 8-9 mm cam kalınlığı veya 100*50*50h 10 mm cam kalınlığında akvaryum uygundur.

Elindeki akvaryum yavru hayvan için 6 ay kadar gider. Yani yenileyeceksin.

Yaş olarak baktığımızda hayvanın 20-23 cm kabuk boylarında olması lazımdı. Bu boy farkı akvaryumun darlığına bağlı oluşmuş. Boyca uzun akvaryum yüzerek gelişmesine; derinlik ise akciğer gelişimine fayda sağlar.

Direk ömürlük yaptıracaksın. Petshopların çoğu kaplumbağa konusunda bilgisizdir. Bu sebeple dediklerini dinleme.

Göze gelirsek genta veya gentagut farketmez. Sorun var ise günde sabah akşam 3'er damla damlatıp kuru bir yerde 5 dakika bekleteceksin. Sıvı olduğu için gözün içine nüfuz edip pisliği çıkarmasına yardımcı olur.

Göz kapağı perdeli ve şeffaftır. Gözü kapalı olduğu halde hareketleri eğer rem uykusuna girmemişse görür. Bu tehlikelere karşı tetikte olmasını sağlar.

Genta zarar vermez. Son kullanma tarihi geçmediği sürece kuru alanda ısıtma lambasından dolayı kuruma olursa tepesinden gözyaşı niyetine damlatabilirsin.

Göz enfeksiyonu iyi steril edilmemiş bir ürün suya konmuşsa veya akvaryum temizlenmişse oluşur. Amonyak seviyesinin yükselmesi ve kloru yüksek suda allerji yapabilir.

Türü res ise vitasand marka silis kum kullanırız. Arasına kir girecek büyüklükte kum ve çakıllar içinde biriken kirler yine zararlı bakteri kolonileri oluşturur.

Suya genta damlatılmaz. Metilen mavisi uygulanır. Bu bakterileri öldürür ve amonyak zehirlenmesinde faydalıdır. Mesela kullandığın suyu baz alırsak günde bir damla uygundur. Hayvan düzeldiğinde sadece su değişimi veya kısmi değişim sonrası 1 haftadan kısa olmamak kaydıyla bir seferde 2 damla damlatabilirsin. Yalnız dış filtreli sistemlerde metilen mavisi kullanmıyoruz döngü yaratan bakterileri öldürür.

Resler silis kumu yerler. Bu parça halindeki yemleri midelerinde parçalayıp hazmı kolaylaştırırken bağırsaklarındaki olası parazitleri atmalarını sağlar. Eşelenerek vakit geçirirlerken bacaklarındaki eski derileri ve alt bağadaki eski plakaları atarlar. Kısaca silis şarttır.

Kullandığın yemler neler; harici birşey veriyor musun; ekipmanlardan neler var ?

Bir de bunu konuyu incele. Bakım hakkında bilgi içeriyor.

mailto:/forum/konu-slider-turu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu.html

Cvp: RE: Yeniyim ve birkaç konuda yardıma ihtiyacım var, Şimdiden teşekkürler

cem bey merhaba, şöyleki dediğim gibi  ilk başlarda iyi bir ortam sağlayamadım ve artık huzurlu olmasını istiyorum şimdilik çok sağlıklı sadece o gözleri iyileştikten sonra tek gözünde zar gibi böyle bir perde oluyor ama geçiyor, ve aldığım akvaryum bana yetmek zorunda aslında büyük ama açıklayamadım, size burdan özel olarak ulaşabilirmiyim cem bey daha iyi biligiler verebilirim sanırım. çok sağolun

Akvaryumun resmini atarsan eksiklikler ya da yapılması, alınması gerekenler neler bakarız. Eğer akvaryum büyük ise o su miktarı çok az. En az 30 hatta 40 cm su yüksekliği olması lazım.

O zar gözü korumak için. Gentayı dediğim gibi ve her iki gözüne de uygulayacaksınız

Cvp: RE: Yeniyim ve birkaç konuda yardıma ihtiyacım var, Şimdiden teşekkürler

cem' Alıntı:
resmini atacağım fakat size burdan mesaj yoluyla ulaşamazmıyım , geç cevap verdim ama özür dilerim akvaryum büyük aslında fakat bölmeli olduğundan alt tarafı 30-40 litre alıyor aldığım yere milyon kez sordum o yeter diyorlar bi iki yıl idare edebilirmi sizce 

Cvp: Yeniyim ve birkaç konuda yardıma ihtiyacım var, Şimdiden teşekkürler

cem bey yanlış anlamayin, mesaj olarak ekipmanları felan atmak istiyorum ve danışmak istiyorum cevaplarınız için çok teşekkür ederim

Petshoptakiler birşey bilmiyor sonrasında yalan yanlış bilgilerle para harcatıyorlar, olan hayvanlara oluyor.

30-40 litre yavru hayvan için 6 ay gider. Orta boylar için ara geçişli 100 litre civarı yada ara maliyetlerden kurtulmak için doğrudan ömürlük alıp kurtarabilirsinde. Başlangıçta pahalı gelebilir ama uzun vadede tasarrufludur.

Cvp: Yeniyim ve birkaç konuda yardıma ihtiyacım var, Şimdiden teşekkürler

Şu litre hesaplama yaptı 50litre çıkıyor ama işte bolmeli alan o kadar almıyor, anladim dediğinizi ama burdan değilde mesaj olarak resim atmak istiyorum, ama neyse yinede sağolun şimdilik böyle idare edebilirim, tekrar sağolun

Geri