Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yeşil sebze

elian

Yeni Üye
kaplumbağalarım hiç yeşil sebze yemiyorlar. daha doğrusu karidesten başka bir şey yemiyorlar neden acaba?

Cvp: yeşil sebze

Kapluş yavru ise yeşillik pek sevmez. Benim kapluşumda yemiyor maalesef :( Birde hep karides vermek yanlış olur. Ana yem olarak sera raffy p kullanmanızı öneririm. Onu severek yiyecektir. Sürekli karidesle beslerseniz obeziteye yol açabilir. Arada birde yeşillik verin yemiyorsa yeşilliği karideslerin içinde bekletin kokusu sinerse yiyecektir :)

1-2 yaşına kadar yeşillik (kıvırcık marul, roka ve her tip su bitkisi) yememesi normaldir ve çok da gerekli değildir.

Ancak hep karidesle beslemek oldukça tehlikeli sonuçlar doğruacaktır. Her şekilde bir ana yem alıp(raffy P veya Reptomin) onla beslemenizi ve aridesi haftada 3ü geçirmemenizi öneriyorum.

Eğer ana yem yemez ise stick yemleri 2-3 dakika karideslerin içinde tutarsanız bir süre sonra alışacaktır. Aç bırakmaktan korkmayın gerekirse 3-5 gün karides vermeyin.

peki çok teşekür ederim. birde şöyle bir durum var ben kıbrısta okuyorum burda aldım geçen yaz kaplumbağaları nerde pet shopa gittiysem sizin dediğiniz yemlerden yok 15 tatilde türkiyeden alacağım.burdan aldım turtle stick diye bir yem onu da yemediler. bende devid 3 falan kullanıyorum birde karides veriyorum.

Ara tatilde Türkiyeden yeterli yemleri temin edersiniz. 1-2 haftadan sorun çıkmaz. Ancak Kıbrıs'a kargo varsa internetten de satın alabilirsiniz ya da aileniz satın alıp size yollayabilir.

internetten çok denedim burası yurtdışı olduğu için çok pahalıya gönderiyo bende öyle yapıcam gidince yeterli miktara yem almam gerekiyor.

Kıbrıs'ın şartlarını bilmiyorum o yüzden en mantıklısı dediğini gibi. Zaten yavru kaplumbağalara bir kutu yem 4-5 ay gidiyor. Yaza kadar yeter size.

turtle stick yem o kadar kötü değil yaa bende onu kullaniyorum

yani öyle yapıcam artık çok adi yemler var. ne varsa türkiyede var yani :)

bilmiyorum ama benim kaplumbağalarım beğenmedi hiç yemiyorlar.

Benim yavruşlar pirhana gibi kemiriyolar marul kıvırcık acaba karides gibi leziz yiyecekler vermediğim için onamı muhtaç kalıyolar?Verdiğim yiyecekler yumurtanın beyazı tetra reptomin ve marul-kıvırcuk.Başka hiçbirşey vermiyorum.

Tetra reptomin de gayet leziz bir yem niye öyle diyorsunuz ki? Bu yiyip yememe olayı birazda kapluşların karakterine göre değşiyor :)

Karides ya da kurutulmuş balık gibi protein oranı yüksek bir besini haftada 2-3 gün vermeniz genç kaplumbağalar için oldukça önemlidir. Eksik etmeyin derim.

Evet haklı olabilirsiniz Yeşim hanım ben sebze sevmiyorum ama kapluşlarımın yeşilliği bu derece çok yemeleri çok hoşuma gidiyor.

Ayriyetten Devit-3 kullanıyorum sinek yakalayabilirsem sinek veriyorum:) ama dediğinizide dikkate alacağım Emin bey.

Sinek verme bence mikrop kapabilir kapluş :) Yani pek sağlıklı ve hijyenik değil :)

Ben vücutları bağışıklığa alışsın diye veriorum ama siz zararlı diyorsanız vermem tabiki:)

Sinekte her türlü mikrop bakteri var. Doğal ortamlarında alışkın olabilirler ama , biz el bebek gül bebek büyüttüğümüz için zararı olabilir (Bence) :) Yem yememe konusuna gelince , bende senin gibi ilk başlarda sadece karides veriyordum. Yemi verince burun kıvırdı yemedi ağzına alıp ufalayıp tükürdü . Aç bıraktım 2 gün vicdanım pek rahat etmedi ama 2 gün yem vermedim. (Babaannem dayanamayıp benden gizli verirken yakaladım hem yem atıyordu hemde "ye oğlum ye" diyordu. Yasak getirdim ona daha yem atmayacaksın diye :) Beni görünce kulaç atıyorlar dayanamıyorum dese de kurtarmadı tabi :) Uzun lafın kısası 2 gün aç bırak o beğenmediği yemi mumla arar :)

Geri