Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yine yemek yemiyor :((

matematik

Yeni Üye
Kaplumbağımı yeni aldım. Bugün 5. gün ama hiç yem yemedi. değişik yemler aldım. yumurta akı, marul vs denedim. İstemiyor. Yemiyor. Korkuyoruz ne yapalım ? Lütfen yardım edin. En fazla ne kadar süre yemek yemeyebilirler?

Benim yavrular ilk 15 gün yemediler. Sistem tamsa ve ısı değerleri olması gereken değerdeyse uyum sürecindeler. Yanlarına gitmemeli. Hayvanlar kesinlille oradan çıkarılmamalı. Yem atılıp yanından uzaklaşmalı ve 15 dk beklemeli. Bu süre aonunda yenmeyen yemler alınmalı. Bunu her sefer yeni yem ile günde 4 kez deneyin. Varsa yemlere vitamin damlatın. Yerse kesersiniz.

Cvp: Yine yemek yemiyor :((

hayvanlar yavru ise ot türevli yiyecekleri yemezler. emrenin dediği yöntemleri uygula. ilk önce sera raffy P ve raffy I ile başla ve sonra çeşide git.

benim yavrulardan birisi yem yemeyi öğrendi, ama 4 ay geçmesine rağmen diğer yavru halen bişey yemedi. ne kadar dayanır bilmiyorum. ortamlarını halen uygunlaştıramadım zira göçebe gibi yaşıyorum oradan oraya taşınıyorum sürekli, yurtta kalıyorum yani. yemini düzenli yiyen yavru baya büyüdü, diğeri yani yem yemeyen ise sürekli yorgun, o ölüm havuzunun kuru kısmına çıkıp uyuyor uzun süre, ara ara suya girip sonra yine çıkıyor. kabuğu piramitleşmeye başladı bile.
üstelik çok ama çok küçük kaldı diğer kaplumbağanın yanında. oysa bana ilk geldiklerinde ikisi de aynı boyuttaydı.

bu kapluşları bağışlayacak bir yer de bulamıyorum. elimden geldiğince iyi beslemeye çalışıyorum. vitaminlerinden yemlerine her şeylerini düzene soktum ama havuzlarını ayarlayamıyorum maalesef.

şu da bir alternatif, ben bu yavruya sahiplenirim diyen her hangi birine o ufaklığı seve seve veririm. ama tabi, böyle birini bulamadım. pet shop'lar da almıyor.

yapabileceğim ekstra bir şey var mı? bu yavruya nasıl yem yedirebilirim?

p.s.: (kapları güneş alan bir yerde bulunuyor.)

hayvanın 4 ay yememesi çok uzun bir süre bu kadar yaşaması bile olağandışı. hayvanlara bir an önce iyi kötü en azından bir 30 lt'lik akvaryum al. ısıtıcı kuru alan için lamba ve filtre o kapta diğeri de aynı hale gelecektir. suları uygun ısıda ve yüzebilecekleri genişlikte olmalı. hayvan su soğuk olduğu ve enerjisi olmadığı için sıcak yer olan kuru yeri tercih ediyor. tüm bunları 100-150 tl arası temin etmen mümkün.

hayvana gelirsek eline alıp başını yukarda tutup ağız çevresine damlayı sür bu az da olsa emilim sağlaycak ve kırgınlığını bir parça geçirecektir ve iştahını açacaktır. ama dediğim gibi bu malzemeleri alman elzem. belki hasta olan için değil ama sağlam olanı kurtarmak için şart.

cem' Alıntı:
hayvanın 4 ay yememesi çok uzun bir süre bu kadar yaşaması bile olağandışı. hayvanlara bir an önce iyi kötü en azından bir 30 lt'lik akvaryum al. ısıtıcı kuru alan için lamba ve filtre o kapta diğeri de aynı hale gelecektir. suları uygun ısıda ve yüzebilecekleri genişlikte olmalı. hayvan su soğuk olduğu ve enerjisi olmadığı için sıcak yer olan kuru yeri tercih ediyor. tüm bunları 100-150 tl arası temin etmen mümkün.

hayvana gelirsek eline alıp başını yukarda tutup ağız çevresine damlayı sür bu az da olsa emilim sağlaycak ve kırgınlığını bir parça geçirecektir ve iştahını açacaktır. ama dediğim gibi bu malzemeleri alman elzem. belki hasta olan için değil ama sağlam olanı kurtarmak için şart.

ağız çevresine damlayı sür derken hangi damlayı kasteddiniz?

vitamin damla. bulabilirsen sera reptilin vitamin en iyisidir.

4 aydır yem yemeyen hayvanın yaşaması banada mucize geldi. O hayvanın toprlamasıda çok çok zor, aylardır soğuk suda ızdırap çekiyorlar. Diğeri için sistemin uygun hale gelmesi gerekir.

Geri