Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

yumurta kabuğu

potash

Bronz 1 Üye
merhaba,
tavuk yumurtası kabuklarını ezip toz haline getirip vitaminle birlikte yemine karıştırarak verme iyi bir fikir mi? Gaga taşını böyle yapıyorum. Yumurta kabuğu da kalsiyum zengini bir besin. Aynı amaçla kullanılabilir diye düşündüm.

araştırma yapmadan konu açmışım. daha önce bu konu yazılmış.

Hayvanın kabuk boyu ne kadar ?

Cvp: yumurta kabuğu

dişinin kabuk boyu 19 cm erkeğinki 14 cm. sanırım minik kapluşlarda boğaza takılma riskinden ötürü sordunuz. mutfak robotunda ezeceğim ama tamamen toz haline gelmeyecek kırıntılar kalacak. bu boyutta kaplumbağalarda sorun olur mu? bir de, zar kısmını sıyırıp mı ezeceğim yoksa olduğu gibi mi?

Boğaza takılmadan değil yavru hayvanlarda kabuğun esnek yapıda olması gerekir. 6 cm kabuk boyu altı kalsiyum vermeyiz.

Buna gerekte yok, hiç uğraşma. Dökülüp akvaryumu kirletir. Sera mineral yem yada sera carnivor yem al. İçinde kalsiyumda vardır. Ayrıca jbl agil de al. Kemik gelişmesini sağlayan lizin amino asidi içerir.

Bu boya geldiklerine göre ot türevli gıdalarda ver. Marul kalsiyum içerir. Haftada iki defa kabukları genişliğinde verebilirsin.

Günde tek öğün kafa hacmi kadar yem vereceksin. Yalnız doğal ortamına simüle olması için bir gün aç gün yaparız o gün sadece marul verirsin. Öğle civarı olabilir.

Gagataşı dediğin mürekkep kemiği ise çok zaruri bir durum olursa haftada bir yumuşak kısmından bezelye tanesi kadar bir parça verilebilir ama ihtiyaç olmaz. Dediğim yemler ve marul harici diğer yemlerinde de eser miktarda bulunur.

Uvb ampulün yok ise eczaneden devit damla alıp haftada bir, 1 damla stick yeme damlatıp küçüğe; 2 damla damlatıp büyüğe ilk yem olarak verirsin. D vitamini vücuttan kalsiyum atılımını önler. Senede 3 ay kullanıyoruz. Vücuttan doğrudan atılmaz. Kalsiyum ile etkileşime girerek harcanır. Fazlası yağ doku ve karaciğerde depolanır. Aşırı yükleme zararlıdır.

Cvp: yumurta kabuğu

Bilgiler için teşekkür ederim. JBL agil stick yem sipariş edeceğim. Hep Sera'nın yemlerini kullanmıştım. Kışın devit 3 vitamini arada bir yeme damlatarak veriyordum. Şu an oturduğum evin çok güzel bir terası var. Sabah ve akşam güneşin dik gelmediği saatlerde ikisini de güneşlendiriyorum. Gölge alan da oluyor. çok keyif alıyorlar. D vitamine şu an gerek yok. zaten dikkatli kullanılması gerektiğini biliyorum; fazlası böbreklerin, karaciğerin iflasına sebep olabilir. Bir de kabuğa sürülmesinin yarardan çok zararı olduğunu bu vesileyle tekrar hatırlatalım.

potash' Alıntı:
Bilgiler için teşekkür ederim. JBL agil stick yem sipariş edeceğim. Hep Sera'nın yemlerini kullanmıştım. Kışın devit 3 vitamini arada bir yeme damlatarak veriyordum. Şu an oturduğum evin çok güzel bir terası var. Sabah ve akşam güneşin dik gelmediği saatlerde ikisini de güneşlendiriyorum. Gölge alan da oluyor. çok keyif alıyorlar. D vitamine şu an gerek yok. zaten dikkatli kullanılması gerektiğini biliyorum; fazlası böbreklerin, karaciğerin iflasına sebep olabilir. Bir de kabuğa sürülmesinin yarardan çok zararı olduğunu bu vesileyle tekrar hatırlayalım.

potash' Alıntı:
Bilgiler için teşekkür ederim. JBL agil stick yem sipariş edeceğim. Hep Sera'nın yemlerini kullanmıştım. Kışın devit 3 vitamini arada bir yeme damlatarak veriyordum. Şu an oturduğum evin çok güzel bir terası var. Sabah ve akşam güneşin dik gelmediği saatlerde ikisini de güneşlendiriyorum. Gölge alan da oluyor. çok keyif alıyorlar. D vitamine şu an gerek yok. zaten dikkatli kullanılması gerektiğini biliyorum; fazlası böbreklerin, karaciğerin iflasına sebep olabilir. Bir de kabuğa sürülmesinin yarardan çok zararı olduğunu bu vesileyle tekrar hatırlayalım.

potash

potash' Alıntı:
potash' Alıntı:

potash' Alıntı:

Kabuğa sadece eski plaka katmanlaşması yoğunsa ve bu plakaların kenarlarının açıldığı halde çıkmasının gecikmesi nedeniyle çabuk atılmasını hızlandırma amaçlı kullanıyoruz. Piramitleşme yoğun olduğu taktirde kabuğun büyürken hareketini kısıtlaması sebebiyle kabukta deformasyon görülebiliyor. İç yada dış bükey.

Bir de ara çizgilerde kireç yoğunlaşmasında bunları yumuşatıp çıkmasını kolaylaştırmak ve mantar gibi plaka altına işlemiş durumlarda görüntüyü netleştirmek için kullanıyoruz. Bu sonuncu resmi incelemem için lazım. Onun harici tabiki gerek yok.

Balkon güneşlendirmesini uygun şekilde yapıyorsun. Sadece esinti olmamasına dikkat etmen iyi olur.

11:00-16:00 saatleri arası güneşlendirme yapmıyoruz normalde ama denge öyle bozuldu ki 16:00 sonrası bile sıcaklık çok yoğun oluyor. Dünyanın şirazesi kaydı.

Geri