Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Yumurta

Hüsom48

Gümüş 3 Üye
Sankı forumda yumurta ve kaplumbagalara yararları hakkında bırsey okumustum ama hatırlamıyorum ne kadar forumda aradıysam bulamadım ama yumurta ıle ılgılı bıseyler okudum....

Haşlamış yumurta haftada 1-2 kere genc kaplumbağalara verilebilir

Beyazı yüksek oranda protein içerir

Cvp: Yumurta

Eğer aldığınız yumurtanın antibiyotikli olmadığını ve doğal yumurta olduğunu biliyorsanız Ömer Bey'in tavsiyesine uyabilirsiniz. Bunun yanında yumurtayı haşladığınız suyu haftada 1-2 kere akvaryumunuza süzüp ekleyebilirsiniz. Hatta ve hatta yumurta kabuklarını bile akvaryuma atabilirsiniz. Benim ufaklıklar baya bir seviyorlar. Ancak bazı kesimler yumurta kabuklarının zararlı olduğunu söylüyor, iç organlara zarar verebilir diye ama midede öğütüldüğünü düşününce pek mantıklı gelmiyor bana.

Bunun yanında yumurta akı yüksek oranda kalsiyum ve B vitamini de içerir.

Daha kaplumbagalarım çok çok küçük.Bu yaşta versem olurmu?

Tabi ki olur. Genç kaplumbağalar özellikle protein, kalsiyum ve vitaminlere ihtiyaç duyarlar.

Bahçede 20 tane falan tavuk besliyoruz :) dogal

kabukları akvaryumun icine koyayım o zaman Ama suya gecen kalsiyumları alabiliyorlar mı

vitaminde suya dokmek bir ise yaramiyorda ?

Iste bende bu soruyu sorucaktım kabuklarını suya koysak vıtamınlerı suya gecermı

Haşlanmış yumurtanın kabuğunu bir gece su da bekletip akvaryuma suyu ekleyebilirsiniz.

Ben küçük kaplumbağaların akvaryumlarına kabuklarının konulmasından yana değilim.Çeneleri daha güçlenmediği için yaralanmalar olabilir bence.

Ben büyük kaplumbağama ayda bir kere kabuklarıyla birlikte yumurtanın beyazını veriyorum.

Arzu hanım cok tesekkürlerde beyazını nasıl verıcem suya batmazmı normal yemler havada yuzuyor

Siz ufak yem boyutunda küçültüp suya atın.Kaplumbağalar onları bulup yer.Sonra kontrol edersiniz yenmemiş olanları toparlarsınız sudan :)

Ben direkt elimle ağızlarına veriyorum :) Genelde dibe batıyor ama mutlaka buluyorlar. Kuru alana da koyabilirsiniz:)

Cok cok cok tesekkürler zaten koku yayacaktır buyuk bır ıhtımalle onu bulup da yerler. ben kaplumbagamı alalı 1 ay oldu ama ellerımden yem yemıyor ben de ısrar etmıyorum korkabılır dıye..

arzu hanım'ın da dediği gibi yumurta kabukları küçük kaplumbağalar için sakıncalıdır..
ama haşlanmış yumurtanın beyazını güvenle verebilirsiniz..kesinlikle faydasını göreceksiniz :)

Kaplumbagamın resımlerını görmussunuzdur zaten cokk kucuk bırde kaplumbagam uyusuk gıbı yanı genelde su altında takılıyor kuru alana pek cıkmıyor

Kuru alana alışmaları zaman alabilir. Bazen 3-5 gün, bazen 1-2 hafta. Ben kuru alanımı değiştirdiğimde 3-4 gün çıkmadılar mesela. Lambanız varsa sıcaklık yeterliyse mutlaka çıkacaklardır.

Evet masa lambası kullanıyorum 4o watt da ampulum var yeterlı sıcaklıgı saglıyor sıze 7o lıtre kac yıl yeter

Geri