Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Zilli ve Hayri

Cvp: Zilli ve Hayri

mailto:/forum/Konu-uvb-ampuller-exo-terra-jbl-namiba-ve-uygun-mandalli-lamba-tanitimi.html

Burada göreceğin beyaz mandallı lambayı alacaksın Burcu. Rahatça monte edildiğini görebilirsin. Ampulde dediğimizi (Ecolite 52 w soft) Bauhaus ta bulacaksın.

Peki abi.Bu lambayı aldığım zaman nereye monte edeyim ve silis kumu suyu kirletiyor onu nasıl temizleyebilirim.

Daha ayrıntı vereyim :)

Massive mandallı lamba:
mailto:/img36/6024/rzc2.jpg

Ecolite 52 w soft ampul:
mailto:/img401/1703/7xfq.jpg

Zilli Hayri' Alıntı:
Peki abi.Bu lambayı aldığım zaman nereye monte edeyim ve silis kumu suyu kirletiyor onu nasıl temizleyebilirim.

Burcu silis kumu akvaryuma koymadan önce bir leğende iyice yıkayıp temizlemen, bahsettiğin kirliliğin önüne geçecektir. Eğer böyle yapmadıysan, bir sonraki tam su değişiminden sonra yeni eklenecek suda kirlilik yapmaz diye düşünüyorum.

Isıtıcı lambayı kuru alana 15-17 cm arası uzaklıktan konumlandırman lazım. Bu akvaryum camı olabilir.

Zilli Hayri' Alıntı:

Nasıl monte edileceğini linkteki akvaryumlarıma bakarak görebilirsin Burcu.

Silis kumu defalarca yıkamalısın. Akvaryumda filtre varsa bir gecede yada 24 saatte su berrak olur. Daha sonra sorun olmaz.

Ecolite 52 w soft ampul bu ampul evde var.Almıştık hiç kullanılmadı şimdi gider alır gelirim mandallı lambayı.Tamam abi o zaman temizlerim sorun olmaz.

eğer taşınacaksanız yeni akvaryumu orada alman daha iyi olur taşıma esnasında kırılma durumu var. heba olmasın. sadece bu lamba meselesini hallet şimdilik. koçtaşa bende baktım orada uygun tek lamba yok. ama lambada kullanman için hesaplı zamanlayıcı vardı. 5 tl civarı kaldıysa üç tane al. ilerde gece lambası, ısıtıcı ve uv lambaları için gerekli olacak. bunu ayarladın mı lambayı aç kapa derdinden kurtulacaksın.

Tamam ama şimdi sadece masa lambasını alabilirim.Merak etme onuda hata sonu alıcam evde bir tane birli bir elektrik kablosu var.Onu kullanırım şimdilik akşam üstüne doğru gidicez.Zamanlayıcıyı nasıl ayarlayım?

http://online.bauhaus.com.tr/Catalog/Products/Index/7042

Bauhaus ta buda var Burcu. Gitmişken fiyatı uygun olduğu için aradan çıkar. Sana nasıl kullanacağını anlatırız.

Tamam abi onu alırız.Lakin üçlüsü yok mu bunun.Ya da ona başka bir elektirik kablosu eklesem ona taksam lambaları olur mu.

Konu şu; aynı anda kapanıp açılacak lambaları bir uzatmaya takıp fişini prize takılı olan bu zamanlayıcıya takabilirsin. Ancak bu lambalar ayrı zamanlarda kapanıp açılacaksa bir uzatma alıp lamba sayısı kadar zamanlayıcı almalısın ve her lambayı ayarladığın uygun zamanlayıcıya takmalısın. Benim tüm zamanlayıcılarım ayrı ekipmanlar için çalışıyor.

Olmaz Burcu. Olmaz derken de şöyle, anladığım kadarı ile sen bu zamanlayıcıya 3lü (veya kaçlı olacaksa) uzatma kablosu takıp, üçlü prize takılan 3 lambayıda zamanlayıcı yardımıyla kapatmak istiyorsun ama Takabileceklerinden biri ısıtma lambası, biri uvb ve sonuncusu da hava motoru veya başka birşey olacak. Bunların zamanları bir olamaz. En azından uvb lamba ile ısıtma lambasının. Bildiğim kadarı ile üçlüsü de yok.

Emre abi benden önce davranmış.

Aslında Burcu nun yöntemi benim gibi yan yana iki sistemi olanlar için çok güzel. Örneğin ben salondaki iki akvaryumdaki 3 ısıtma lambası, 2uvb lamba ve 2 hava motorunu aynı zamanlayıcılara takabilirdim. Sonuçta aynı saatlerde açılıp kapanıyor. Her iki akvaryumda da slider türleri mevcut. Böylece boşuna 4 zamanlayıcı kullanmamış olurdum ama kuru alan konumları ve akvaryumların birbirlerine uzaklığı ile yönleri ekipman kablolarının aynı yerde buluşmasına izin vermediği için tümü ayrı zamanlayıcıda.

Tamam abi.Isıtıcı vs. ayrı bir fişe takıcam.Isıtıcı lamba hep açık kalacak.Geri kalanlar akşama kadar açık olacak sadece :D

Isıtıcı lamba günde 10-12 saat (güneş doğuş - batış saatlerini göz ününde bulundurarak ayarlarsın), Uvb 4-5 saat (Ben 11.00 - 16.00 arası açık tutuyorum) açık olması yeterli Burcu. Isıtıcı lambanın sürekli açık olması gerekmez.

2 tane ayrı ( hava motoru vb. bir ekipman daha kullanacaksan, veya da yedekte bulunsun diyorsan 3 tane) alarak halledebilirsin Burcu.

Burcu, elektrikle çalışan ekipmanların tümünü yazar mısın? Sana ne yi kaç saat yada tam gün çalıştıracağını yazacağım.

Isıtıcı, filtre dahil ne varsa yaz.

Yada kısaca yazayım. Elinde ne varsa buna göre ayarlarsın.
Filtre: 24 saat çalışır. Yani hiç kapatılmaz.
Su ısıtıcısı: 24 saat çalışır. Yani hiç kapatılmaz.
Kuru alan ısıtma lambası: Bu bizim linklerde verdiğimiz ve gündüz 10-12 saat açık kalır. İşte bunun zamanlayıcı ile otomatik yanıp sönmesini sağlarsın.
UVB lamba: Gündüz 4-6 saat yanar. Bu varsa yada alacaksan ayrı bir zamanlayıcı ile öğlen saatlerine gelecek şekilde ayarlarsın.
Gece kuru alan ısıtma lambası (night glo): Bunuda gece 10-12 saat açık tutarsın. Buna da ayrı zamanlayıcı gerekir. Buda zorunlu değil. Kuru alanda uyuyanlar için gerekli.
Hava motoru: Bu diğerleri kadar zorunlu olmayan ancak varsa gündüz 8 saat kadar çalışması uygun olan bir ekipman. Bunuda ayrı zamanlayıcı ile kontrol edebilirsin.

Abi bu ne işe yarar.Sadece zaman ayarlı fişi aldım.Çalışma masası lambası bulamadım.Lamba var ama birde uvb+uva lambası ne işe yarar? :ff:

Geri