Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

1.5 yaşında 14 cm adı mayki

Cvp: 1.5 yaşında 14 cm adı mayki

cem' Alıntı:
snapper arkadaşımızın olanakları ve bakımı konusunda endişen olmasın. gerekli bilgi ve donanıma sahiptir. az kaplumbağa kurtarmadı.

yerim olsa 3 haftalığına alır bakardım ama erkeklere güvenemiyorum ben yokken haşat ederler hayvanı.

meraba arkadaşlar.. ben eski jarti.. hesabımı bi türlü açamadım. yeni bi hesap açtım. size soracaklarım vardı. tamda jartiye bir arkadaş almak konusunda..

aramaya jarti yazıp akvaryumumu ve ekipmanlarımı göreblrsiniz. ama şöyle özet geçeyim 160 litrelik akvaryumunda kızım tek başına yaşıyor. kısa bi süre sonra ev değiştiricem. akvaryum tutkuma ayırdığım bir oda var.. jarti şu anda 17 cm kabuk boyuna sahip.. ben yanına bi tane daha almak istyorum. bu şartlarda akvaryum bi süreliğine idare eder mi sizce? gelecek kaplumbağanın kabuk boyu ne kadar olmalıdır minimum?
mayki uygun bi aday olurmuydu? gerçi sanıyorum çoktan talipleriyle iletişime geçilmiştir ama.
bi de konu açmayı unutmuşum ben nerden yapıyorduk :) başka sorularımda olacak..

Kaplumbağanın boyuna eşit seviyede olmadığı sürece başka bir kaplumbağa eklemek boyut farklılıklarından ötürü küçük için risk oluşturacaktır.
Ayrıca şuan var olan kaplumbağanız için yeterli diyebileceğimiz hacimde su barındıran bir akvaryumunuz olduğu için başka bir kaplumbağa almak canlılara eziyet olacaktır.
Şayet akvaryumu büyütme ihtimaliniz varsa;gelecek kaplumbağanın da benzer boylarda olması gerekmekte.Ancak boylarının birbirine yakın ya da eşit olması anlaşacakları anlamına da gelmiyor.

en az 14-15 cm boyunda bir erkek olmalı. yalnız hayvan uzun süredir tek. hayvan akvaryumu sahiplendiyse erkeğe karşı hoşgörülü davranmaz. akvaryumun net 120 lt su aldığını farzedersek iki hayvan için yetersiz olacaktır. bu sebep dahi hayvanların çatışmasına neden olabilir. erkek cinsel dürtü ile dişiyi rahat bırakmayacaktır. alan dar olduğu için ısırmaya yönelik hareketler kaçınılmaz olacaktır.

300 lt veya biraz üstü bir akvaryum bu sorunu çözebilir. ama olumlu bir sonuç alınamayabilir de. garantisi yoktur.

cem' Alıntı:
en az 14-15 cm boyunda bir erkek olmalı. yalnız hayvan uzun süredir tek. hayvan akvaryumu sahiplendiyse erkeğe karşı hoşgörülü davranmaz. akvaryumun net 120 lt su aldığını farzedersek iki hayvan için yetersiz olacaktır. bu sebep dahi hayvanların çatışmasına neden olabilir. erkek cinsel dürtü ile dişiyi rahat bırakmayacaktır. alan dar olduğu için ısırmaya yönelik hareketler kaçınılmaz olacaktır.

300 lt veya biraz üstü bir akvaryum bu sorunu çözebilir. ama olumlu bir sonuç alınamayabilir de. garantisi yoktur.

cem abi merabalar.. aslında kafamda şu var.. ben kısa bi süre sonra ev değiştiricem. akvaryum özelliklede kaplumbağa benim için büyük tutku.. geçeceğim evde bir odayı tamamen dostlarımız için ayırableceğim.. ama ikinci bir kaplumbağayı yeni eve geçmeden akvaryumda denemek istyorum. zira şöyle bi durum var eğer mümkün olursa anlaşablrlerse onlara uygun bi akvaryum yaptırırım elimdeki beslemeyi hayal ettiğim diğer bi canlı için olur. ama yok anlaşamıyorlar ihtmalini az görüyorsunuz bu akvaryumda kalır jarti.. başka bi akvaryumu o canlıya göre planlarım.. birden fazla kaplumbağa besleyen arkadaşlar daha iyi bilirler nası oluyo bu?ufakkenden alışmasımı daha kolay olurdu? fikirlerinizi merak ediyorum.

Birden fazla kaplumbağa her zaman risk. Bazen baştan beraber olanlar dahi kavga edebiliyor. Tabi akvaryum boyutları ve ortam da doğrudan etken. Kavga ihtimalleri uygun ortamda daha az ama bilemeyiz. Erkek dişi arasındaki cinsel anlaşmazlıkta sorun olabiliyor. Bu tip durumlarda uygun ortamı sağladıktan sonra Cem in bahsettiği boylarda bir hayvan sahiplenip bir süre gözlemlenebilir. Ancak sahiplenilecek hayvan sahibine deneme süresi olacağını belirtip anlaşamazlarsa kabul edilemeyeceğini baştan konuşmalı.

Erkekler birbirlerine karşı bölgeci davranabilirler.Bu yüzden birden fazla erkek barındırıldığında yeterli su hacmi ve birden fazla kuru alan-mağara gibi sahiplenebilecekleri bölgeler oluşturmakta fayda var.
Genellikle içgücüleri ile hareket ettikleri için bunu önceden kestirmek güç.
Tam olarak gelişimini tamamlamış(üreme erginliğine ulaşmış) canlılarda ise bir erkek birden fazla dişi barındırmak üreme dönemlerinde birinin diğerine karşı takındığı tavrı tolere etme imkanı sağlar.

akvaryum belli bir standard da olmak kaydıyla küçükken birlikte olmaları daha avantajlı. küçük oldukları için cinsel dürtü amaçlı saldırı olmuyor. geriye yemleme sırasında olan saldırı bu her daim olabilecek hadise ve baskınlık mücadelesi ile ilgili olan ki bu da içgüdüsel bir durum.

sonradan gelenler için tek yaşayıp cinsel gelişimini tamamlamamış fakat kendini idare edebilecek yetiye sahip hayvanlarda da akvaryumu sahiplenmeye ve baskın olmaya bağlı tepkiler olabilir.

cinsel gelişim ile başlayan süreçte hormonların etkisiyle bu doz biraz daha artıyor. yalnız sonradan giren her hayvan ilk hayvana karşı tepki göstermez ve boyun eğerse. sonuç olumlu neticelenebilir. akvaryumdaki hayvan/hayvanlar sonradan giren hayvan/hayvanları bir süre takip edip koklar, üstüne çıkmaya çalışır. bir tepki almaz ise bir süre sonra rahat bırakır. ama ara ara bu sınamalar devam edecektir.

akvaryumdaki hayvanın ilk endişesi yem yetebilirliği endişesi; ikincisi akvaryumu sahiplenme ve paylaşamama; üçüncüsü ise eğer akvaryumda iki erkek varsa dişiyi paylaşmak istememesidir. yani dişi için yapılan mücadele. akvaryumda küçüklükten itibaren bir arada yaşayan iki erkek her ne kadar uyumlu olsalarda, cinsel olgunluk tamamlandıktan sonra gelen bir dişi olursa onun için kavga edebilirler.

maykiyi snapper arkadaşımız sahiplenmiştir. Kendisine ilgisi alakası için çok teşekkür ederim.

agritux' Alıntı:
Merhabalar. Yeni işim, yoğun tempom ve uzun şehir dışı seyehatlerim olacağı için kaplumbağamı sahiplendirmek istiyorum. Malesef kendisi ile ilgilenemeyeceğim. Petshop a vermek istemiyorum. Kendisine iyi bakıldığından emin olmak istiyorum.

Kendisi 14cm boyunda ve 1.5 yaşında. Çok insancıl ve çok hareketli.

25x20 10(h) cam karantina akvaryumu ile birlikte vereceğim.

Aksesuar vermeyeceğim.

Şehir belirtmemişim. ANKARA

Yeni işinizde başarılar

Snapper' Alıntı:
kaplumbağanızı sahiplenebilirim. Trabzondayım. Gönderim sandığınız gibi zor değil. Sadece bir kutuya koyup otobüse vereceksiniz. Kesinlikle hayvan ıslak veya nemli olmayacak. Kutuya çarpmasın diye kesilmiş gazete ile kutuyu doldurun.

Hayırlı olsun Snapper

hayırlı olsun iyi günlerde mutlu saatler dakikkalar geçirmek dileğiyle yeni kaplumbağanızla :) gerçi ben üzüldüm benim olsaydı keşke :(

Geri