Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

1 aydır sırt kabuğunda ve alt bağasında kabuklanma var

furkanozturk27

Yeni Üye
Kaplumbağamın 1 aydır sırtında kabuklanma var beyaz lekeler mevcut ve yaklaşık 2 haftadır alt bağasında da yara benzeri bişey mevcut 2 haftadır da yemek yemiyor sadece ışığın altında yatıp arada suya giriyor genelde uyur gibi. Sayfanızda aynı şikayetler mevcut baktım. Batikon önermişsiniz 2 gündür batikon sürüp yarım saat kuru ortamda beklettikten sonra tekrar suya bırakıyorum. 4 ay önce 2 kaplumbağa aldım ve tecrübem yok. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Yapmış olduğum akvaryumu ekledim eğer eksikleri varsa tamamlamak isterim. Kuru alanı kendim tasarlayıp yaptım

Ekli dosyalar

• IMG_7922.jpeg
    IMG_7922.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 22
  • IMG_7910.jpeg
    IMG_7910.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 22
  • IMG_7908.jpeg
    IMG_7908.jpeg
    1.6 MB · Görüntüleme: 22
Foruma hoşgeldiniz.

Ara çizgiler genişlemiş hayvan büyüyor. Sağlıklı hayvanın boyu uzar. Plakalar açılma yapmış.

Islak diş fırçasına sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Kabuğu kurutup kuru yerde bir daha resmini çekip atın.

O dekorlara gerek yok. Yerine tabana vitasand pro78 marka sarı silis kum alın. Bazı yerlerde cichlid kumu diye de satılıyor. 3 cm kadar yükselti yeterli. Eşelenip vakit geçirsinler. Yem artığı arasınlar.

Bu harici akvaryum güzel olmuş elinize sağlık. Yalnız mayıs haziran gibi akvaryumu büyütmek gerekecek.

Bir de cam derece alın. Su ısısını en net bu verir. Bunda da en iyisi sera precision cam çubuk derece bunu kıramıyorlar ve alkol bazlı. Emsal biçimde alt seviye markalarında var ama kalibrasyon hatası çıkabiliyor.

Isıtma lambası yeterli ısı veriyor mu? Mesafe ölçümünde kuru alana hayvanın sırtı hizasına denk birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra kontrol edip 32 derece olacak şekilde ayarlarız.

Kapakta havalandırma var mı yoksa çıkarın iç nem hayvanları rahatsız eder.

Lamba konusunda burada bilgi verdim.

Geri