Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

1 yaşındalar :)

akinci23

Gümüş 5 Üye
Bugün bir şeyi unuttum diyordum kendi kendime. Bir anda akılma geldi. Bugün kapluşlarımın doğum günü. Ne zaman doğduklarını kesin olarak bilemeyiz ama ben bugünü onların temsili doğum günleri olarak kabul ediyorum. İyi ki doğdunuz miniklerim. Aslında doğmak biraz garip oldu ama neyse artık iyi ki yumurtalarınızdan çıktınız diyelim. 2 tanesi yaklaşık olarak 10 cm, diğeri ise biraz daha küçük. Bir ara hasta oldu, bu baharda da strese girdi ve bir şey yemedi ancak şuan durumu gayet iyi.

Şimdi kafamın takıldığı bazı sorular var. Aslında sık sık forumda konuşulan şeyler ancak ben yine de soracam. Burada daha derli toplu olur diye düşünüyorum. Ben bu zamana kadar günde 3 öğün besledim. Şimdi öğleleyin az veriyorum ve günde 2 öğüne düşürmeye çalışıyorum. Artık eskisi kadar proteine ihtiyaçları kalmadı. Sera raffy-ı'yı iyice azaltacam, sera raffy-p'yi de artıracam. Ayrıca sera vitali aradım ancak bulamadım. Ona alternatif bir yem olarak ne önerebilirsiniz? Karidesi 3-4 günde bir veriyordum. Onun da süresini 1 haftaya çıkaracam. Ve henüz daha sebze konusunda sorun yaşıyorum. Ağızlarına alıp hemen çıkarıyorlar. Ancak meyveye bayılıyolar. Ve yaptığım amatör gözlemler sonucu malta eriğine bayıldıklarını gördüm. Öğünlerini 1 öğüne indirmeli miyim ve de kafaları kadar vermeye devam etmeli miyim? Sebze attığım zaman yemiyolar ve ben de kıyamayıp yem veriyorum. Acaba sebzeyi atıp öyle kendi hallerine bırakmalı mıyım? Bir de kaç gün sebze kaç gün yem vermeliyim?

Daha nice yıllar görürsünüz umarım onlarla. Besleme konusunda kaplumbağalarınız 10cm i aşmışlarsa ve sağlıklılarsa yavaş yavaş bitkisel ağırlıklı bir programa dönebilirsiniz. Aniden bitki verip yemelerini beklmeyin zaten. Önce yavaş yavaş karidesi azaltın ve yeşillikler koyun akvaryuma yemeseler bile verin mutlaka. Sadece meyve sebzeyle de beslmeyin tabi verebileceğiniz bazı yemler tetra reptomin ( alışma sürecinde ara ara kullanın, bitkiselden ziyade protein içeriği fazladır ancak erişkinlerde de nadiren kullanabilirsiniz ), sera raffy-P, sera reptil professional herbivor ( tamamen otçul içerikli bir yemdir meyve sebze yemezse bu yemi rahatlıkla sürekli olarak verebilirsiniz ), sera raffy vital, arada ek yem olarak sera raffy mineral verebilirsiniz. Verebileceğiniz sebze ve meyvelere de beslenme başlığından ulaşabilirsiniz ayrıca. Yavaş yavaş günde tek öğüne indirin alıştırarak. Miktar olarak yine kafası hacminde verin hatta yem olarak o hacimde yedikten sonra fazladan yeşillik de verebilirsiniz. Sebze yemeseler de suya atın kalsın yavaş yavaş o şekilde alışacaklar yemeye. Yeşillik yemezlerse ( başta muhtemelen yemezler) bitkisel içerikli yemlerden verin her gün. İlerleyen günlerde yemi azaltıp yeşillik de vermeye başlayın yavaş yavaş bu şekilde kombine olarak vermeye devam edin yem ve yeşilliği. Zamanla ikisine de alışacaklardır. Yeme çok alışırlarsa arada yemi kesip sadece yeşillik de verebilirsiniz. Günde tek öğüne alıştıktan sonra da gün aşırı da besleyebilirsiniz tabi anında olmaz bu zamanla yavaş yavaş alıştırarak yapmanız gerek. Yemi kafasının hacminden daha fazla vermeyin yeşilliği ise fazladan verebilirsiniz. Biraz zaman lazım öncelikle size. Şu an 1-2 hafta daha aynı besleme planınıza devam edin bence sonra yavaş yavaş karidesi azaltıp diğer yemi artırın, sonra yemleri bitkisel içerikli olanlarla değiştirin ve daha sonra yeşillikle beraber verin. Ani değişimlerden kaçının mutlaka alıştıra alıştıra yapın beslenme planlarındaki değişiklikleri. Umarım yardımcı olabilmişimdir yine soracağınız bir şey olursa sorabilirsiniz bu konuda.

Daha nice senelere diyelim o zaman.Uzun çok uzun seneler sizinli birlikte olurlar inşallah.9 gün sonra da ben kutlayacağım.

Çok sevindim sizin adınıza nice senelere :) inşallah bende miniğimle bu günleri görürüm..

Geri