Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

100x40x50h Akvaryum için hangi malzemeleri almalıyım

ella_zuzu

Bronz 3 Üye
Merhabalar,
yeni akvaryumum 100x40x50h ölçülerinde.
1 tane 20-25 arası kabuk büyüklüğünde kaplumbağam var. Kuru alanım 32 cm yükseklikte. sabit cam..
sobo  wp 808c iç filtre aldım. 27 cm boyu var su seviyesi 3-4 cm üzerinde. iş görür herhalde. Silis kum aldım ama henüz temizlemediğim için koymadım. birde internetten garip şekilli bir ağaç kökü gibi bir şey aldım ama su kaldırma gücü ile tabanda durmuyor suda havalanıyor.. 

bunlara ek olarak dış filtre gerekli midir? Gerekli ise ne önerirsiniz.?
yem olarak ne önerirsiniz? 
artı ne yapmam ne almam gerek?
kaplumbağam çok deri döküyor bu normal midir?

teşekkürler

Deriyi her dönem dökerler büyüdükçe bu oran artar. Ek olarak yüksek A vitamini alımı, uv ampul. O kadar olmasada ısıtıcı lambanın deriyi kurutması, büyümeye bağlı yenilenen deri gibi etkiler bu deri döküntüsünü etkileyen faktörlerdir. İç filtre bu anlamda işe yarar.

İç filtrenin alt haznesine elyaf doldur bu daha iyi süzmesini sağlar. Kumu ufak oranlarda yıkarsan daha kolay temizlenir. Bunları yazmıştım sanırım.

Kökü görmek lazım. Mango ise dal kök olanların lifi sıkı olur. Bunların içine su geç nüfuz ettiği için bir müddet su üzerinde gezinir. Bunun bir artısı hayvan uyumak veya dinlenmek için tutunur. Mango, mopani veya opuwa kökleri suya sarı renk salınımı yapar. Renk fazla koyulaşmadan yeni su takviyesi ile bu renk inceltilir. Sakıncası amonyak patlaması durumunda da aynı renk görülür bu salınıma bağlı renk değişimi amonyak patlamasını gizler.

Kökü şimdilik kimyasal değmemiş kovaya koyup su doldur üstüne ağır birşey koy dursun öyle.

İç filtrenin içine koyduğun elyafı ızgarasından kontrol et. Elyaf kirlenip kahverengi hal alınca değişim zamanı gelmiştir. Bu süreçte suyada bak renk değişim süresi yani sarı renge dönüşmesi kısmi su yenilemelerine rağmen 15-20 gün içinde oluyorsa dış filtre almak zorunlu hale gelmiş demektir. Bu durumda hayvanın tek olduğunu varsayarsak en az 1000 lt/h debili ve 4 sepetli bir dış filtre almak iyi olacaktır.

Yemde sera carnivor(yada ayrı ayrı sera raffy P ve sera mineral; carnivor ikisinin birleşimidir), tetra reptomin, jbl agil, kurutulmuş yemde jbl energil veya sera royal bunlar 1000'lik dediğimiz büyük kutuda satıldığı için en az 2019 ortası tarihli olmalı. Bitiremezsin. Yeşillik veriyorsan vitale gerek yok.

Yalnız carnivoru haftada iki gün kurutulmuş yemi bir gün vereceksin. bir gün aç gün olacak o gün marul kıvırcığın körpe yapraklarından verirsin. 1 gün agil, 2 gün reptomin olsun. Reptomini proteini ağır yemlerin arasındaki günlere koy.

Geri