Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

15-17 Cm kaplumbağalar için mango kökü

Çitlembik0216

As 5 Üye
15-17 CM kabuk boyu olmak üzere 2 adet kaplumbağaya sahibim ve Mango kökü almayı düşünüyorum sizce kök kaç Cm olmalıdır bu boyuttaki hayvanlar için ?

Ende 12-15; boyda 32-35 cm olmak üzere düz yere koyduğunda altında bir miktar boşluk olacak şekilde olsun ki hayvanlar altına girebilsin. Ağırlıkta ise altına girdiğinde ne hemen üstünden düşsün ne de altında kalsın. 800 gr. 1 kilo civarı ağırlık uygun.

Cvp: RE: 15-17 Cm kaplumbağalar için mango kökü

cem' Alıntı:
Ende 12-15; boyda 32-35 cm olmak üzere düz yere koyduğunda altında bir miktar boşluk olacak şekilde olsun ki hayvanlar altına girebilsin. Ağırlıkta ise altına girdiğinde ne hemen üstünden düşsün ne de altında kalsın. 800 gr. 1 kilo civarı ağırlık uygun.

Tamamdır abi, internetten sipariş edeceğim de satıcıya belirteyim o zaman altında hafif boşluk olmasını. Önceki konularda nasıl temizlenmesi tencerede kaynatma tekniğini falan anlatmışsın zaten onlardan haberdarım. Bir de önceki konuda belirtmiştim yeni akvaryumun gelmesine 15 gün falan var o süreye kadar ben mango kökünü alıp kaynatıp bir kovaya yada halihazırda bulunan akvaryumuma koysam sonra yeni akvaryum geldiğinde oraya aktarsam bir sıkıntı olur mu kök için ? 

Ayrıca farklı konularda da sorum olacak, Ben 3 senedir Seranın cam termometresinden kullanıyordum ancak bunlar perişan ettiler termometreyi yerinden söküp akvaryumun her tarafına vuruyorlar en sonunda çatlamış hafiften çıkardım ben de. Yine aynı termometreden mi alıyım yoksa farklı bir termometre önerir misin ? 

Son olarak bir de ısıtıcı problemim var her gün yerinden oynatıyorlar ısıtıcıyı, akvaryuma yan koyuyorum üstüne basıyorlar, dik koyuyorum tutunup çekiyorlar halbuki tutunma yerleri de bol bol var akvaryumda bazen inadına yaptıklarını düşünüyorum. :D buna bir çözüm var mı acaba yoksa böyle devam mı edecek bu iş ?

Sıkıntı yok sığıyorsa bu elindeki akvaryuma koyabilirsin. O süreçte bir miktar öz su salınımı da yapacaktır. O da azalır.

Cam ince çubuk termometre mi gene onlar diğerlerine nazaran daha sağlam ondan al. Parmak genişliğinde olan camlar daha çabuk gidiyor.

Isıtıcıyı yatay olarak dipten 8-10 cm yukarı konumlandırıyoruz bazen eğiyorlar. Arada bir soğuduktan sonra çıkarıp hem vantuzları yıka hem de bulaşık süngeri ile bulunduğu cam üstünden geç. Zamanla algler yüzeyde yağsı tabaka yapar bu daha kolay kaymasına neden olur.

Cvp: RE: 15-17 Cm kaplumbağalar için mango kökü

cem' Alıntı:
Sıkıntı yok sığıyorsa bu elindeki akvaryuma koyabilirsin. O süreçte bir miktar öz su salınımı da yapacaktır. O da azalır.

Cam ince çubuk termometre mi gene onlar diğerlerine nazaran daha sağlam ondan al. Parmak genişliğinde olan camlar daha çabuk gidiyor.

Isıtıcıyı yatay olarak dipten 8-10 cm yukarı konumlandırıyoruz bazen eğiyorlar. Arada bir soğuduktan sonra çıkarıp hem vantuzları yıka hem de bulaşık süngeri ile bulunduğu cam üstünden geç. Zamanla algler yüzeyde yağsı tabaka yapar bu daha kolay kaymasına neden olur.

Tamam abi çok teşekkür ederim. mango kökünü sipariş edeceğim şimdi, geldiğinde forumda paylaşırım müsait olursan, kökün uygun olup olmadığına bakarız birlikte.

Civardaki petshoplara da baksaydın gözle görüp almak daha iyi olurdu. Eğer istanbulda isen doğrudan juenpete gidip seçerekte alabilirsin. Sitesinde adresi var. Mopani köküde olabilir yalnız mango kökü yosun tutmaz.

Cvp: 15-17 Cm kaplumbağalar için mango kökü

Baktım da bulamadım maalesef, Satıcıya söylemiştim tarifinize en uygun olanı göndereceğiz dedi, Umarım işime yarar bir kök gelir. Ben geldiğinde fotoğrafını paylaşacağım burada.

Adam düz yere koyup bakacak altı bir miktar havada olacak. Hayvan kafayı soktu mu üstüne kaldırır.

mangrow kökü

mangrow kökü

mangrow kökü

Mango kökü birkaç gün önce elime geçti, altındaki boşluk hayvanların girebileceği gibi ancak yere koyup en ufak bir darbe uyguladığımda devriliyor, altında boşluk kalacak şekilde yere koyduğumda üstte kalan fazlalık bir kısım var, o kısmı kessem daha rahat durur mu acaba? Yada sahilden birkaç taş toplasam taşlarla hayvanların deviremeyeceği şekilde sabitlesem nasıl olur ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tam düz olmasada hayvan altına girebilir. Taşlık iş yok hayvan altına girecek devirecek gezdirecek. Yeterki hayvanlar kullanmayı öğrenebilsinler. Akvaryumda hayvandan sonra en çok gezinen şey bu kök.

Bunu önce su altında iyice fırçala deliklerin, oyukların içinde pislik varsa çıksın tencerede yarım saat-45 dakika kaynat. Sığmazsa önce bir tarafını sonra bir tarafını kaynatırsın. Özsuyu çıktıktan ve mikroplar öldükten sonra tekrar bir kez daha iyice fırçala sivri kenarları kesip varsa açıkta lif onları da kopart. Suda son kez durulayıp akvaryuma koyarsın.

Bu başlarda bir miktar sarı salınım yapabilir. O vakit kısmi su değişimleri ile suyun rengini inceltirsin. Bu amonyak patlaması ile aynı renge benzer.

Teşekkür ederim abi, ancak bu kök sadece bu şekilde durunca altında boşluk oluyor yani devrilirse altına giremezler devrildikçe düzeltecek miyim ?

Hayır dokunma onlar bir defa öğrendi mi kaldırıp üstlerine alırlar. Sadece başlarda bir iki defa düzelt. Zaten her akvaryum başına gittiğinde kökü farklı yerde bulacaksın onunla uğraşılmaz. Boyutunu bilmiyorum tabi. Ama pek ağır durmuyor.

Anladım abi tamamdır, çok ağır değil suyun kuvvetiyle de rahatlıkla kaldırırlar.

Kökü fırçaladım temizledim, kaynattım tekrar fırçaladım bir kovaya su doldurup içine koydum koyduğum gibi battı, yalnız kök çok delikli ve durmadan parça bırakıyor 3 saat uğraştım neredeyse yinede kovaya koyunca ufak tefek parçalar saldı suya. Ne yapmak lazım biraz daha mı temizleyeyim yoksa normal mi bu ? Veya fırçalarken fazla mı aşındı acaba

Sert fırça ile mi fırçaladın? Diş fırçası ile delikleri fırçalayıp çıkan çıktıktan sonra varsa kovada sıcak olmayan suda metilen mavisi damlatıp birgün beklet. Yoksa bir çorba kaşığı tuz dök erit. Ertesi gün çıkarıp bak lif ayrımları varsa onları kopar su altında yıka ve akvaryuma at.

Baştan diş fırçası ile fırçaladım sonra sert fırça ile zorladım biraz şimdi de suya koydum duruyor öyle, Metilen mavisi yok şuan elimde tuz kullanabilirim ama eritmeyi nasıl yapacağım orasını anlamadım abi ? Kökü ılık suya koyup içine tuz mu atayım ?

Tuzu suya döküp elinle karıştır. Kökü su içinde 2-3 parmak geçecek kadar su koy. İki çorba kaşığı kadar tuzda dökebilirsin. Kaynattığın için canlı birşey kalmamıştır ama parça dediklerin o deliklerden çıkan kir ise o delik içlerine işlesin. Mangrow ağaçları bataklık gibi ortamda su içinde yetişen ağaçlardır.

Geri