Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

165 litrelik akvaryum için iç filtre önerisi

Cndg

Yeni Üye
Merhaba, benim 15 yaşında eni 13 cm boyu yaklaşık 18 cm olan bir kırmızı yanaklı su kaplumbağam var. Ona yeni bir akvaryum yapıyorum ölçüleri 100-55-55 cm. İlk 30 cm su doldurmayı planlıyorum. Şehir dışında okuduğum için uzun süre akvaryumun temizlenmesini gerektirmeyecek bir iç filtre öneriniz var mı? Şimdiden teşekkür ederim :)

İç filtre en kötü haftada bir mutlaka temizlenmelidir. Bunun çözümü dış filtredir. Bunda da en az 4 sepet ve 1000-1400 lt/h debisi olan bir dış filtre gerekiyor.

Merhaba, bildiğim kadarıyla dış filtre akvaryumun altında durması gerekiyor benim akvaryumum da yerde olduğu için dış filtre kullanamam.
İç filtre en kötü haftada bir mutlaka temizlenmelidir. Bunun çözümü dış filtredir. Bunda da en az 4 sepet ve 1000-1400 lt/h debisi olan bir dış filtre gerekiyor.

Sobo köşe filtre 808c

Bu filtrenin alt haznesindeki bioballlar çıkarılıp yerine elyaf konursa daha iyi randıman alınır. Üstteki hazne süngeriyle aynen dursun.

Bu elyaflar normal elyaflardan daha iyi. Yıkanarak tekrar kullanılabiliyor.

Bu filtrenin alt haznesindeki bioballlar çıkarılıp yerine elyaf konursa daha iyi randıman alınır. Üstteki hazne süngeriyle aynen dursun.

Bu elyaflar normal elyaflardan daha iyi. Yıkanarak tekrar kullanılabiliyor.
Süpermiş. Teşekkür ederim

Uzun süre akvaryum temizliği yapmayacağım derken bahsettiğiniz süre ne kadar? En uzun süreyle 2-3 haftada bir 3/1 su değişimi yapmalısınız. Dış filtre mantığıyla çalışan eheim biopower 240 alabilirsiniz bunun temizleme sıklığı 4 hafta kadar uzun sürebilir. Bu içerisinde eheim substrat pro ile geliyor bunu akvaryum suyu ile yıkamalısınız.

Bu iç filtre 4 sepetli en alttan 2. sepete zeolit koyabilirsiniz.

1. sepet kendi süngeri kalsın
2. sepet zeolit
3. sepet eheim substrat pro
4. sepet sera crystal clear

4. sepete normal elyafta koyabilirsiniz 2-3 aylık bir temizleme uzunluğu olmadığından işinizi görür.

Bir akvaryumu dolapsız kullanmak çok zorluk çıkaracaktır sizin adınıza. Zorluklardan bahsetmek gerekirse; düzgün bir şekilde dip çekimi yapamayacaksınız, kaplumbağanız aşağıda kaldığından sadece odada kimse yokken kuru alana çıkacaktır, akvaryumun çok fazla tozlanması ve yerden gelen soğukla ısıtıcının daha fazla çalışması gibi zorluklarla başa çıkacaksınız.

Dış filtre kullanmadığınız için suyunuz tamamen berrak olmayacaktır.

Hava kabarcığı veren her filtre biraz ses yapar. Sobo eheim'a göre biraz seslidir. Eheim 2012 uygun olur. Ama su geneline yeterli sirkülasyon yapar mı dersen zor.

Eheim pick up 2012 ye filtre malzemesi koymak imkansız oluyor çünkü sepet yapısı sadece kendi süngeri için tasarlanmış. Filtre malzemesi konamadığından da akvaryumu tek başına temizleyemez.

Eheim pick up 2012 ve biopower 240'da hava hortumu susturucusu var. Yani bu iç filtreler hiçbir şekilde ses yapmıyor. Bu susturucunun üzerindeki hava çıkışını yönlendirebiliyorsunuz. Yani hava kabarcığını arttırıp azaltabiliyorsunuz. Hava kabarcığını max seviyeye alsanız bile ses oldukça az çıkıyor.

Eheim hava kabarcığı susturucu

Yandan veya arkadan sump sistemlerini araştırabilirsiniz yeterli gelirmi bilemiyorum ancak bir iç filtreden daha iyi çalışacağı kesin.

Eheim iç filtrelerin fiyatları oldukça fazla. Özellikle biopower serisinin.

Uzun süre akvaryum temizliği yapmayacağım derken bahsettiğiniz süre ne kadar? En uzun süreyle 2-3 haftada bir 3/1 su değişimi yapmalısınız. Dış filtre mantığıyla çalışan eheim biopower 240 alabilirsiniz bunun temizleme sıklığı 4 hafta kadar uzun sürebilir. Bu içerisinde eheim substrat pro ile geliyor bunu akvaryum suyu ile yıkamalısınız.

Bu iç filtre 4 sepetli en alttan 2. sepete zeolit koyabilirsiniz.

1. sepet kendi süngeri kalsın
2. sepet zeolit
3. sepet eheim substrat pro
4. sepet sera crystal clear

4. sepete normal elyafta koyabilirsiniz 2-3 aylık bir temizleme uzunluğu olmadığından işinizi görür.

Bir akvaryumu dolapsız kullanmak çok zorluk çıkaracaktır sizin adınıza. Zorluklardan bahsetmek gerekirse; düzgün bir şekilde dip çekimi yapamayacaksınız, kaplumbağanız aşağıda kaldığından sadece odada kimse yokken kuru alana çıkacaktır, akvaryumun çok fazla tozlanması ve yerden gelen soğukla ısıtıcının daha fazla çalışması gibi zorluklarla başa çıkacaksınız.

Dış filtre kullanmadığınız için suyunuz tamamen berrak olmayacaktır.
Merhaba, ayda 1 kere temizleme imkanım olacak. Akvaryumu koyabileceğim bir yer olmadığı için mecburen yere koydum ama altına strafor koydum bu yüzden üşümeyeceğini düşünüyorum. Bilgiler için teşekkür ederim.

Hava kabarcığı veren her filtre biraz ses yapar. Sobo eheim'a göre biraz seslidir. Eheim 2012 uygun olur. Ama su geneline yeterli sirkülasyon yapar mı dersen zor.
O zaman sobo daha mantıklı gibi. Ya da eheim biopower 240. Teşekkür ederim

Şimdi sobo fh 1904 filtreye baktım güzel ama 1500 lt/h debi aşırıya kaçar. 1000 lt/h olsaydı en azından alınabilirdi. Yüksek debi sirkülasyon açısından iyi olsa da kir çekimi noktasında filtre randımanlı çekemez. Gelen kir çekilmeden tekrar su döngüsüne girer.

Bu tarz çoklu hazneli iç filtrelere bak. Farklı malzemelerle su kalitesini bir süre korursun ama yine de 1 ay çok uzun zaman. Bu içinde biriken kirlerin mayalanarak zararlı bakteri üremesine neden olur. Kısaca evde birinin el atması gerekecek.

Geri