Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 gündür pek bi ilgisiz ve Yem yemedi ??

nachtmerie

Altın 5 Üye
dün akşamda farkettim yem yemiyordu pek bugünde hiç uzattıklarımı yemedi diğeri koşa koşa gelirken o bakıp bakıp gitti ve bugün 1 2 kere uyurken buldum gündüz ki normalde ışıklarını kapattığımda geceleri uyurlardı ışıkları açıkken uyuduklarını hiç görmedim meraklanmak için belki erken ama nedenini merak ettim.. neden olabilir acaba? yediği bişey dokunmuş olabilir mi? kabuk altında pembeleşme veya yumuşama gibi herhangi bi sorunu yok.

21.09 yine uyumaya başladı :( su içinde bu arada..

Cvp: 2 gündür pek bi ilgisiz ve Yem yemedi ??

yardım edicek yok mu bariz bi sorun var halsiz yem yemiyor normalden fazla uyuyor :S

Çok geçmiş olsun. İnşallah birşeyi yoktur.

Kaplumbağalar zaman zaman korkmaktan yada herhangi bir başka sebepten içlerine kapanıp, yem yemeyebiliyorlar. Genlde 3-5 gün içinde düzelir bir sağlık sorunu yoksa. Bu arada biraz vitamin takviyesi yaparsanız iyi olabilir.

gözlemliyim bikaç gün daha inş hastalık başlangıcı değildir.. haftada 1 devit-3 ve 3 gün deep fix reptivit veriyorum vitamin olarak.

Yemi değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bir de takviye olarak verdiğimiz kurutulmuş karides çok lezzetli gelecektir. Raffy I gibi.

Bazen durup dururken keyifleri kaçıyor. Bildiğim kadarıyla bakım şartlarınız iyi, üşütmewmiştir diye umut ediyorum. Siz yine bir gözlemleyin, belki birşeyden korkmuş olabilir.

Normalin dışında yaptığım geçen gün bi kıyma verdim 1 stick boyunda çiğ bide akvaryumdan çıkarmıştım geçen gün üstümde gezdirdim biraz üşütmemiştir inş gözlemliyorum şimdilik :)

geçmiş olsun:(

4.gün ve kaplumbağamın teki hala yem yememekte ısrarcı .. :S belirti sezemedim herhangi bir .. yemek yemediğinden olsa gerek biraz yavaşladı tabi canlılığı azaldı azda olsa yine normal gözüküyor.. bazen suyun altında yatarken burnunda hava baloncuğu görüyorum çoğu zaman heralde bu normal bişeydir ?:S

Ekleme : Şu an gözüme bişey çarptı sindirimle alakalı bi sorun olabilir mi acaba? dışkısı biraz büyük gibi geldi bana ( eğer tabi ona aitse ) bazen yemi fazla verdiğim oluyordu dayanamayıp

Kaplumbağanız hasta ve hangi hastalık olursa olsun ayrı bi kapta bakmalısınız ona.dierlerine bulaşmasını önlemek için ve dier kaplumbağaların onu rahatsız etmesini önlemek için.

Suyun altında uyurken burnunda baloncuk olması gayet normal :)

Yem yememesi bir süre daha alabilir, bazen 10-15 gün yem yemediklerini alışamadıkları için görüyoruz. Umarım yakında yer.

alışması sürecini çoktan atlattık çok canlılardı şartlarımda iyi paylaşmıştım sizinle bi anda bişey oldu tekine .. Yemi çok verdiğim için sindirimle alakalı bi sorun olmuş olabilir mi veya kabızlık falan belkide?

Kabızlık olduğunu düşünüorsanız hafif sıcağa yakın ama ılık suda karnına masajyapabilirsiniz. İyi şartlarda bakılan bir kaplumbağa kolay kolay hastaolmaz. Diğerinin saldırı sonucu strese girmiş olabilir mi? Ani yemden kesilmelerin büyük kısmı korku ve strese bağlı oluyor..

Aralarında anlaşmazlık olduğunu sanmıyorum ya dediğinizi yapayım bi.

bazen arada çıkartıp koltukta falan gezdirdiğim oluyor korkmuştur belkide :S

Akciğer enfeksiyonundan şüpheleniyorum yem yememe durumu hala devam etmekte.
veya bronşit Bronşit: Suyun altında hava kabarcıklarını burundan çıkarma demiş bunu yapıyor.
belirtiler çok çok az belki ilerlememiştir nası bi tedavi uygulayabilirim hangi ilaçları almam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim..

9.Güne girdik galiba bu arada.. 9 günde 1 2 kere yarım stik zorla yem yemiştir

Arkadaşlar kaplumbağama 5 gün monodoks verdim. Yemek yemeye başladı :)) fakat eskisi gibi yiyemiyor ısıramıyor. Örnek 1 stik tek hamlede yutarken şimdi parçalayıp veriyorum minik parçasını bile yerken azından saçılıyor yutmakta zorlanıyor ufakta olsa.. azından ufalanıyo falan hep böle çok zorlanıyor yerken. Acaba hastalık yeni yeni geçtiği için mi az yiyordur? minik karidesi yerken bile oluyo bu

Yeme yemeye başlaması bile oldukça önemli bir adım. Siz yine de bundan sonra her zaman hastaymış gibi özenli davranın çünkü beklenmedik bir anda enfeksiyon nüksedebiliyor. :)

Ama yemek yemesi ve hareketlenmesi çok olumlu bir adım.

Yeni yeni toparlanıyor yavaş yavaşş eski iştahına kavuşur heralde . Vitamin protein ağırlıklı besliyorum şu aralar yakında inş tamamen atlatıcaz :)

Geri