Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 kaplumbağam öldü :(

Virzone

Bronz 3 Üye
Arkadaşlar ne zamandır foruma girmiyordum ihtiyaç olmuyordu. Fakat 2 gün önce Yaver, dünde portakal rahmetli oldu. :( Nedenini anlayamadım. Portakal zaten sürekli kuru alanda duruyordu, yem yemiyordu, hep uyuyordu. Aynı Patronda olan gibi. Daha sonra o öldü. :( Yaverin ölüşünü ise hiç anlamış değilim. 15 gün falan evde değildim. Evde abim kalıyordu, her gün işte o yem veriyordu falan. Sonra eve döndüğüm zaman Yaveri hiç hareket ederken görmedim. Belki uyuyordur diye düşündüm. Elime aldım baktım. Daha sonra suya koydum. Maalesef o da ölmüştü. :/ Şuan elma,benekli ve cesur yaşıyor. Umarım onlara bir şey olmaz. Acaba birisi hastalık falan mı yayıyor anlamadım ama hepsi sağlıklı ? :/

Cvp: 2 kaplumbağam öldü :(

Kayıplara üzüldüm. Bir şekilde hasta oluyorlar ama geç farkediliyor.
Tüm akvaryumu önce sterit etmek gerekir. Her ihtimale karşı veterinere kontrol ettirilebilirler.

Sterit etmek derken tam anlayamadım da ?
Ayrıca evet veterinere götüreyim bari.

normal yemleri hariç başka bir şey veriyor musunuz ? tuzlu tatlı ot türevli bunlar konusunda detaylı bilgi ver yem olarak neler kullanıyorsun. ekipmanlar neler. akvaryum nerede konuşlanmış. abin neler vermiş. su rengi, değişimi, sonradan eklenen bir malzeme. bunlar konusunda tam bilgi ve resimde eklersen iyi olur. bu normal bir durum değil diğerleri de tehlike altında.

Cem abi, normal yemleri hariç bir şey vermedim. Abimde vermemiş. Normalde yem olarak Tetra Dr. Wu kullanıyordum fakat yemim bittiği zaman pet shopa gidince benim yemimden kalmadığını söyledi adam. Daha sonra şu açık yemlerden verdi. Zaten onu tereddüt içinde aldım. Aslında pet shopa babam gitti babama adam o yemden kalmadığını falan söylemiş açık yem vermiş. Babamda bilmiyor bu yemleri falan almış gelmiş. Evdede başka yem olmayınca mecbur onu vermeye başlamıştım. Sanırsam ondan oldu. Abim her gün düzenli olarak verdi yemlerini. Sadece ısıtıcısını kapalı tutmuş. Bunun dışında ekipmanlarım tam takım. Bir sorun yok onda. Suları ise geldiğimde sararmış, yosunlanmıştı.

Filtre ne durumda. Isıs sorunu bu mevsimde olmaz yani etkileyecek kadar soğumaz.

Açık yemi hiç verme bence. Baksana ne olduğu belli değil. İnternetten sipariş et olmadı.

İçeride hayvan öldü. Tüm ekipmanları çıkarıp akvaryumu sıcak tuzlu su ile ovalamalı. Tüm dekor ve ekipmanlarda tuzlu sıcak sudan geçirilmeli. Sonra durulanıp sistem tekrar kurulmalı.

hayvanların ölüm nedenleri iki türlü olabilir. birincisi yeme bağlı. o yem ya bayat zehirledi yada kaplumbağa ile ilgili bir yem değil hayvanlara dokundu. ayrıca tek yemle olmaz minimum 3 çeşit olmalı. bir an önce temin et.

ikincisi akvaryumun kirliliği. su değişimi yapılmamış, hayvan çok, buna bağlı idrar ve amonyak fazla ki yosun ve sararmanın sebebide anlaşılıyor. hayvanlar bu suyu içerek böbrekten telef olmuş olabilirler. abine söylemedin mi kısmi su değişimleri yap. filtreyi temizle diye veya o söylemedi mi akvaryum bu hale geldi diye. yazık olmuş. bu değişimleri abinle yap o da öğrensin neler yapılmalı. o zaman içinde rahat eder. neyse başın sağolsun.

Abime anlattım her şeyi. Üşengeçliğinden yapmamış. :breh:
Bana yem önerir misiniz ? Üçünü birlikte.
Ve teşekkür ederim.

Basin sagolsun cok üzüldüm geride kalanlara allah saglikli yasam versin

Sera raffy P, Sera raffy I, Sera mineral. En iyi üçlü. 8 cm olana kadar bunlarla gidilir.

Başın sağolsun çok üzüldüm :'( 11 gün önce bende kapluşumu kaybettim :'(

Basın sağolsun Emre ve Cem abi zaten yapılması gerekenleri söylemiş kalanlara uzun bir ömür dilerim

merhaba gerçekten üzüldüm ama umarım kapluşlarını gömüşsündür çöpe falan attım deme sakın

bu arada steril ederken eldiven takmanı öneririm(bulaşık eldiveni) yoksa tuzlu su nedeniyle yanabilir benim ellerim hassas olduğu için bazen oluyorda

zeynep sen temizlik yaparken sürekli mi kullanıyorsun tuzu. buna gerek yok. akvaryumu ilk alımda ve mantar oluşumu durumunda yapılır sadece.

Geri