Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 yaşında dişi sahiplendirmem gerekiyor

kut

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar, 

2 yaşındaki dişi kırmızı yanaklı kaplumbağamı sahiplendirmem veya doğa salmam gerekiyor. Doğa dediğime bakmayın detaylandıracağım birazdan. 

Saldırgan bir kabuklu kendisi. 4 kaplumbağa olarak büyük bir akvaryuma almıştım hepsini, büyükdükçe iki dişi kavga etmeye başladı, sonunda veteriner ile çözümü saldırgan olanı ayırmakta bulduk. Ona da yeni 60 cm bir akvaryum aldım ve bakmaya başladım. 

Şimdi diğer üç mutlu bir şekilde yaşıyor ama tek başına akvaryumdaki arkadaşımız artık çok büyüdü [göz kararı 10 cm civarı] ve yüzecek alanı olmadığı için üzülüyorum kendisi için. 

Doğaya salmak dediğim alan Viaport'un göleti. Geçen hafta sonu gittim kontrol ettim, yüzlerce kırmızı yanaklı büyüklü küçüklü kızlı erkekli yaşıyor orada ve çok mutlu görünüyorlardı. Yüzlerce metre kare yüzecek alanları ve tırmanacak sayısız taşları var. 

Yetkililer ile görüşme fırsatım olmadı ancak bu kadar çok kaplumbağanın beslenmeden yaşayabileceğini zannetmiyorum o yüzden besin sıkıntısı çekmez sanırım. E zaten açık havada UV lambası sıkıntısı yok. Olumsuz etkileyebileceği bir doğal yaşam yok sonuçta o gölet yapay ve yüzlerce türdeşi var.

Saldırganlık konusunda çekingenliğim vardı, izleyenleriniz varsa son Jurrasic World filmindeki dinazor gibi önüne gelene saldırır diye korktum. Ama veteriner yüzecek alanları olduğu zaman saldırmasına gerek kalmayacağını ve saldırsa bile karşı tarafın kaçabileceğini ve muhtemelen bir daha görüşmeyeceklerini söyledi.

Yani arkadaşlar bu elden yem yemeyi bile bilen kapluşuma büyük akvaryumlu bir ev arıyorum. İnsanlara karşı çok sevecen ve parmak takip etmeyi seviyor sonunda yemek olursa özellikle. Yaklaşık bir hafta sonra gideceğim bu gölete, o zamana kadar talip çıkarsa lütfen benimle iletişime geçsin. =)

Cvp: 2 yaşında dişi sahiplendirmem gerekiyor

Diğer kaplumbağalar da büyüdüğünde benzer endişeler yaşanacak.Bu yüzden kaplumbağa sayısını yaptırılacak azami büyüklükteki bir akvaryumda barınabilecek düzeye indirmekte fayda var.Genel olarak 1 cm kabuk boyu için 10 litre su hacmi yeterlidir.Erkekler birbirlerine karşı yeterli alan olmadığı için bölgeci davranabilirler.Çiftleşme erginliğine ulaşmış dişiler de ilgi göstermedikleri erkekler ısrarcı olduğunda yeterli alan bulamayan erkekler gibi hırçınlaşabilirler.Bu durumları tolere etmek için en iyi şart büyük bir akvaryumdur.
Doğaya bırakma konusunda ise;belirtilen yer canlı bakımı için özel olarak hazırlanmamış bir yerdir.Kısaca gelen geçen alışveriş merkezi misafirleri bir takım yiyecekler veriyorlardır diye tahmin ediyorum.Bu yüzden sahiplendirme seçeneği yaşam alanı Türkiye olmayan bir canlı için en sağlıklısıdır.

Odontochelys' Alıntı:
Diğer kaplumbağalar da büyüdüğünde benzer endişeler yaşanacak.Bu yüzden kaplumbağa sayısını yaptırılacak azami büyüklükteki bir akvaryumda barınabilecek düzeye indirmekte fayda var.Genel olarak 1 cm kabuk boyu için 10 litre su hacmi yeterlidir.Erkekler birbirlerine karşı yeterli alan olmadığı için bölgeci davranabilirler.Çiftleşme erginliğine ulaşmış dişiler de ilgi göstermedikleri erkekler ısrarcı olduğunda yeterli alan bulamayan erkekler gibi hırçınlaşabilirler.Bu durumları tolere etmek için en iyi şart büyük bir akvaryumdur.
Doğaya bırakma konusunda ise;belirtilen yer canlı bakımı için özel olarak hazırlanmamış bir yerdir.Kısaca gelen geçen alışveriş merkezi misafirleri bir takım yiyecekler veriyorlardır diye tahmin ediyorum.Bu yüzden sahiplendirme seçeneği yaşam alanı Türkiye olmayan bir canlı için en sağlıklısıdır.

Bu yerin fotografi var mi acaba?Bahcesehir benzeri mi?Peki kisin suyun isi seviyesi dusunce sorun olmayacak mi?Bir de bu zamana dek evde bakimis hayvanin adaptasyonu? Kisaca ,benzer durumda kisilere burayi onerelim mi?

mailto:/a5Wp5R.jpg

mailto:/QAqNlA.jpg

Via Port'un havuzlarını yapan firma MK Havuz

Kışın ortalama sıcaklığı ile doğal yaşam alanındaki ortalama sıcaklıkları arasında bariz fark oldukları için doğaya bırakılan her Slider için adaptasyon zorludur.Bu süreç canlının metabolizmasına bağlı olduğu için canlıdan canlıya değişir.Ben şahsen egzotik bir canlı olduğu için hiçbir şart altında doğaya bırakılması taraftarı değilim.

kışın ortadaki beyaz bölgede kış uykusuna yatabilirler ama üzerleri kar ile kaplanmalı ki kar altında soğuktan etkilenmeden belli bir ısıyı koruyabilsinler. mağara gibi bir oyuk varsa o da olabilir. eğer böyle bir durum oluşuyorsa bırakılabilir. bu bırakılmada ağustos ayına girmeden olmalı ki hayvan adaptasyon sağlayıp kendini kışa hazırlasın. tabi bu sürece adapte olamama durumu da hayvanın boyuna göre değişkenlik gösterecek ve firelerde olacaktır.

Ben de hic dogaya birakilma taraftari degilim ancak maalesef uzun sure yuva aramak yerine,genelde hemen dogaya saliyorlar.

Bir de bu ara sahiplendirme ilanlari cogaldi sanki.Face'te de surekli cikiyor.

berrakerkin' Alıntı:
Ben de hic dogaya birakilma taraftari degilim ancak maalesef uzun sure yuva aramak yerine,genelde hemen dogaya saliyorlar.

Bir de bu ara sahiplendirme ilanlari cogaldi sanki.Face'te de surekli cikiyor.

Sahiplendirme nedenlerinin çoğu kaplumbağaya ayrılan yerin yeterli olmadığını düşünenlerin iç muhakemesi.Başta bir hevesle alınan kaplumbağa ya da kaplumbağalar belirli bir boya geldikten sonra alan kişi tarafından bakılamayacağı düşünülüyor.Satıcıların bu konudaki bilgisizlikleri ve edecekleri bir miktar kâra duydukları açlıkları,alıcının kullanılarak canlının istismar edilmesine neden oluyor ki bu durum sadece bir sürüngen olduğu göz ardı edilen Red Eared Slider için geçerli değil.Her ne kadar yeni düzenlenmiş yasalar bulunsa da Türkiye evcil hayvan üretimi-satışı-bakımı konusunda oldukça geri kalmış durumda.

Evet ben de o konuda satıcıların lafına inandım biraz. dört kaplumbağanın büyüdükelrinde ne kadar sorun yaşayabileceklerini düşünemedim açıkcası.

diğerleri büyüdüğünde de bu sorunla karşılaşacaksın diyen bir arkadaş vardı, umarım karşılaşmam ama zaten diğerleri büyük yaştalar ve akvaryumları oldukça büyük onlarda bir sıkıntı yaşamıyorum.

ancak bir öğrenci olarak diğer üçüyle uyum sağlayamayan dördüncü kaplumbağamın bakımında zorlanıyorum özellikle maddi olarak. Zaten sahiplendirmek isteme nedenim kendisinden kurtulmak istemem kesinlikle değil, sadece şu an olan 60cm akvaryumdan daha büyük bir akvaryum alarak ona daha iyi bir yaşam sunma şansım yok. zaten büyük bir akvaryumda bakabilecek biri olmadığı sürece herhangi önüme gelen birine vermek gibi bir düşüncem yok, istediğim bu canlının ona sunabileceğimiz en iyi şekilde yaşaması.

ben de henüz karar vermiş değilim zaten gölet konusunda, oranın bakımı konusunda net bir cevap alana kadar zaten hareket etmeyeceğim sadece sizlerinde görüşlerinizi almak istedim.

henüz karar vermiş olmasam bile kaplumbağanın adaptasyon süreci konusunda veterinerin yönlendirmesi ile su ısıtıcısını çıkardım. Kendisini değişken su ısısına (termometre ile kontrol ediyorum yine de) ve gündüzleri gerçek güneşten yararlanma konusunda eğittim son 2-3 aydır. Yani bir anda bir su değişimine bırakmayacağım kendisini.

Odontochelys arkadaşımıza teşekkür ederim fazlasıyla ilgilenmiş ve fotoğraflarını paylaşmış göletin.

yapım aşamasından olan fotoğraflar ama onlar, şu an o beyaz yerlerin etrafı kaplumbağaların çıktığını gördüğüm kayalıklar dolu. Sağda gördüğünüz yeşil alan ise kuş barınağına cevirilmiş durumda. Yani bahçeşehirdeki gibi başıboş bir yer değil kesinlikle görevliler var. Ama dediğim gibi gölettte şu anda yaşayan sliderların bakımı hakkında detaylı bilgi almadığım sürece bir şey yapmayacağım

Arkadaslar bu golette Bahcesehir goletten farksizdir ve suyu kesinlikle sapsaridir 1 cm derinligi bile gozukmez bunun haricinde yanlis hatirlamiyorsam artik beyaz taslar kalkti ve hayvanlarin guneslenebilecegi pek bir yer kalmadi. Burada verilen yemek yanda ki restoranlardan atilan ekmektir sudur budur ayrica bunu da genelde kazlar yemekte.
Kis uykusu konusunda burada kaplumbaga sayisi kis oldukca azalir ve bir cogu ne yazikki olur yani adapte olabilen cok azdir, kis uykusuna yatsalarda tam uyanamiyorlar ayrica sanirim cunku golette Nisan civari nufusta buyuk bir azalma gozlemleniyor. Bir diger madde ilgilenen dediklerinizin goletle ozellikle ilgilendigini sanmiyorum ve sahit olmadim daha cok lunaparkin arkasinda ki hayvanlara yemek vermek, bakimlarini yapmaktir zannediyorum isleri.
Binaenaleyh, ben kesinlikle oraya birakilmasini onermem.

Atatürk Arboretum/ İstanbul
Burası hakkında bilgisi olan varmı suyu nasıl acaba diğer yerlere göre daha temiz görünüyor ama?
mailto:/RYWYbZ.jpg

hayvanın kabuğuna bakarsak nasıl bir su olduğu belli. gerçi bu hayvanı balıklara karşı kamufle eder. yine suya bakarsak fazla kireçli bir su değil. yağmur suyu ile beslenmiş sanırım. buna rağmen sirkülasyon olmayan bir su, ama diğer taraftan balık olması bir şekilde suda oksijen olduğunun kanıtı. en azından balık olması hayvanın protein açısından besleneceğinin göstergesi ama nasıl bir yer bilmiyorum. sudan ziyade hayvanın güneşleneceği ve kışın uykuya dalacağı yerin olması önemli.

İzmir doğal yaşam parkı.
Bu daha iyi gibi ama su yine muamma.
mailto:/DMQ6Bo.jpg

Evet en azindan guneslenecekleri yer var gibi gozukuyor, izmir kisinda daha saglikli olacaktir RES ler icin zaten.

evet adamlar kuru alan bile yapmışlar. kaplumbağalardan anlayan birinin eli değmiş netice itibariyle. bir de suyu taze tutacak fıskiye yapsalarmış güzel olurmuş.

Aynen oyle. Zamaninda bende sahiplendirmeyi dusunurken daricayla konusmustum, sert protokolleri var bu tarz yerlerin.

Geri