Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

2 yasindaki kizimiza arkadas ariyoruz

Cvp: 2 yasindaki kizimiza arkadas ariyoruz

Kapluş dünden beri kuru alandan inmiyor. Yeni kaplumbağalar geleli 6 gün oldu. Onlarda herhangi bir hareketsizlik, iştahsızlık vb yok. Benimki de 4 gün sorunsuzca yüzüyordu. Dün öğle vakti kuru alana çıktı. Sadece birkaç kere indiğini gördüm. Hatta dün akşam yemek yemeye inmedi. Bu sabah da inmeyince ben kuru alandan alıp suya bıraktım, önüne yem koymama rağmen arkasını döndü ve hemen kuru alana çıktı.

Gerçi kuru alanda da belli aralıklarla dönerek heryerini kurutuyor. Kabukları da kalkmaya başlamış.

Aklıma gelen şey, 2 yıldır günde ortalama yarım saat kuru alanda geçiren hayvan, yeniler günde ortalama 5-6 saat kuru alanda geçirince alanı sahiplenmek mi istedi acaba?

Şimdilik sağlık sorunu olduğunu sanmıyorum. Umarım kötü birşey de olmaz... :neydi:

Mesela şu an üçü de dip dibe uvb ve ısıtmanın altında güneşleniyorlar...

Diğerlerindenmi kaçıyor derken son cümlede hep beraber güneşlenmeleri güzel haber oldu. Birbirlerinden bir şeyler öğrendikleri kesin. Ancak en öncelikli güdüsü olan yem yemek yerine kuru alana çıkması beni şaşırttı. Genede suda onların varlığına alışamadı durumu mu var diye düşünüyorum.

AEK' Alıntı:
Diğerlerindenmi kaçıyor derken son cümlede hep beraber güneşlenmeleri güzel haber oldu. Birbirlerinden bir şeyler öğrendikleri kesin. Ancak en öncelikli güdüsü olan yem yemek yerine kuru alana çıkması beni şaşırttı. Genede suda onların varlığına alışamadı durumu mu var diye düşünüyorum.

Tek korktuğum şey sağlık sorunu olması. Ama hiçbir belirti yok...

çoklu ortama sonradan tek hayvan girerse veya teke tek durumu olursa ev sahiplerinin hakimiyet endişesi az olur veya olmaz. ama senin hayvan tek iken dışardan çok hayvanın gelmesi onda endişe yaratmış. suda savunma yapması zor olduğu için kuru alanda arkasını güvene alıyor. bunun yanında sahiplenme güdüsünü de ekleyebiliriz. umarım bir an önce birbirlerine alışırlar.

cem' Alıntı:
çoklu ortama sonradan tek hayvan girerse veya teke tek durumu olursa ev sahiplerinin hakimiyet endişesi az olur veya olmaz. ama senin hayvan tek iken dışardan çok hayvanın gelmesi onda endişe yaratmış. suda savunma yapması zor olduğu için kuru alanda arkasını güvene alıyor. bunun yanında sahiplenme güdüsünü de ekleyebiliriz. umarım bir an önce birbirlerine alışırlar.

Dunden beri iki farkli durum yasadim. Aksam 8 de uvb ve isitma lambasi kapandiktan sonra Kaplus suya indi ve dun aksami suda gecirdi. Ancak gece 2-3 gibi tabanda agzi yari acik durdugunu gordum. O sirada 2 veya 3 kere hapsurur gibi oldu ve agzindan diski benzeri seyler cikti. Cunku su icinde toz toz dagiliyordu. Sonra hemen 1/2 oraninda su degisimi ve dip cekimi yaptim.

Asil konu ise, kuru alanin hic kullanilmayan bir kosesinde diski gordum. Belli ki kaplus yapmis, cunku digerleri o kadar buyuk diskilayamaz.

Simdi bu sahiplenme icgudusu mu yoksa mide-bagirsak rahatsizligi mi?

kuru alandaki sahiplenme amaçlı işaretleme olabilir. sudaki durum farklı mideye bağlı bir durum olabilir. midesini rahatlatmak için marul veya kıvırcık vermeyi dene. ya yemeyeceği bir şey yedi ki bu diğerlerinin dışkısı da olabilir. veya hazımsızlıkta olabilir. bir de güneş çarpması etkisine benziyor. uv altında çok kaldıysa o da mide bulantısı yapabilir. çok duruyorsa uv lambanın süresini kısalt. normalde 2 saatten fazla durmamalı.

cem' Alıntı:
kuru alandaki sahiplenme amaçlı işaretleme olabilir. sudaki durum farklı mideye bağlı bir durum olabilir. midesini rahatlatmak için marul veya kıvırcık vermeyi dene. ya yemeyeceği bir şey yedi ki bu diğerlerinin dışkısı da olabilir. veya hazımsızlıkta olabilir. bir de güneş çarpması etkisine benziyor. uv altında çok kaldıysa o da mide bulantısı yapabilir. çok duruyorsa uv lambanın süresini kısalt. normalde 2 saatten fazla durmamalı.

Evet dun butun gun uvb altindaydi. Bugun sadece 2 saat acayim o zaman. Yemek yememesi ne zaman gecer acaba? :(

biz normalde uv lambaları 4-6 saat açık bırakalım diyoruz ama hayvanlar istediği zaman çıktığı için bu toplamda 2 saat kadar bir süreye denk geliyor seninki sürekli duruyorsa 2 saat uygun hatta bugün hiç açmasan da olur. bu ampuller radyasyon yaydıkları için dediğim gibi etkilenmiş olabilir. yanında ısı lambasının da etkisi ile kaldığı süre içinde su kaybı da olduysa beyni susuzluğa bağlı olarak uyuşur. yeme durumuna gelirsek kendine ne zaman gelirse diyeyim. ama fazla uzun süreceğini sanmam. ot ve yem türevlerini sırayla dene istersen.

Deadly Sto(R)m' Alıntı:
Merhaba,

Konu basligini okuyunca 2 yasindaki bir cocuga kaplumbaga almak istedigimizi dusunebilirsiniz ama durum daha farkli; 2 yasindaki yaklasik 15 cm'lik kizimiz Kaplus' a arkadas ariyoruz :) 300 litre suda tek basina yasamasin istedik. Istanbul icinde sahiplendirme isteyen olursa haberim olsun.

Umarim anlasmazlik olmaz ama olursa uzulerek geri vermek zorunda kalabilirim. :(

Merhaba benimde sahiplendirmek istediğim dişi ve erkek kaplumbağalarım var ikiside 12 14 cm aralığındalar ikisinide almayı düşünürseniz görüşelim 300 lt üçünede yeteceğini düşünüyorum yanında 6 aylık yemlerinide temin edebilirim.

[email protected]
adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Deadly Sto(R)m' Alıntı:
Merhaba,

Konu basligini okuyunca 2 yasindaki bir cocuga kaplumbaga almak istedigimizi dusunebilirsiniz ama durum daha farkli; 2 yasindaki yaklasik 15 cm'lik kizimiz Kaplus' a arkadas ariyoruz :) 300 litre suda tek basina yasamasin istedik. Istanbul icinde sahiplendirme isteyen olursa haberim olsun.

Umarim anlasmazlik olmaz ama olursa uzulerek geri vermek zorunda kalabilirim. :(

Merhaba benimde sahiplendirmek istediğim dişi ve erkek kaplumbağalarım var ikiside 12 14 cm aralığındalar ikisinide almayı düşünürseniz görüşelim 300 lt üçünede yeteceğini düşünüyorum yanında 6 aylık yemlerinide temin edebilirim.

[email protected]
adresimden bana ulaşabilirsiniz.

@kadirbudak sizden once iki yeni kaplumbaga aldim. Umarim sahiplendirecek yeni bir yuva bulursunuz...

Geri