Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

220 milyon yıl önce kaplumbağaların kabuğu yoktu

Akarakurt

Admin
Yönetici
Katılım
21 Eki 2007
Mesajlar
1,894
mailto:/img23/2691/296085qc2.jpg
luslararası bir çalışmanın sonuçları, 220 milyon yıl önce kaplumbağaların evlerini sırtlarında taşımadığını ortaya koydu.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmanın sonuçları, söz konusu dönemdeki kaplumbağaların kabukları ve vücut gelişimleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Çin’in güneybatısında, bugüne kadar bulunan en ilkel tür olarak değerlendirilen ve “Odontochelys semistestacea” adı verilen bu türe ait fosiller, bu hayvanların önceleri sırtlarında kabuk yerine kaburga kemiği bulunduğunu, buna karşılık vücutlarının karın tarafında, günümüz kaplumbağalarınınkine benzer plastronların olduğunu gösterdi.

Kanada Doğa Müzesi paleontologlarından Profesör Xiao-chun Wu, fosillerin incelenmesinin kaplumbağaların kabuklarının kaburga kemiği ve omurilikten gelişerek oluştuğu tezini doğruladığını söyledi.

Çin, Kanada ve ABD’den araştırmacılardan oluşan ekibin başındaki Xiao-chun Wu, bu oluşum sürecinin günümüzdeki genç kaplumbağaların geçirdiği süreçle aynı olduğunu belirtti.
 

gonzimmm

As 2 Üye
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
694
Çok ilginç.
Şimdi nasıl ev çıkmış sırtlarında ? =) anlamadım orayı.
 

kubrabekmez

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
937
Değişikmiş... Şoke oldum... Düşünüyorum düşünüyordum aklıma yatıramıyorum bir türlü... Şimdi kapluş kabuktan çıktı mıydı iç organları ona bağlı olduğundan ölürdü... O zmana yani kaburga vardı da organlar onun içinde miydi yani? İlginççç.... alt kabuk yine vardı demek...
 

filozof

Altın 2 Üye
Katılım
16 Şub 2009
Mesajlar
299
bence prehistorik zamanlardan kalma bir hayvanın fosili olabilir fakat kaplumbağaya çok benziyor belkide dinazorlar zamanında kaplumbağa buydu? paylaşım için teşekkürler...
 

axatan26

Gümüş 3 Üye
Katılım
9 Eki 2008
Mesajlar
177
Evet çok ilgi çekici bir araştırma teşekkürler.Not(kaplumbağalar evlerini TOKİ den almış olabilir).Bu latifeyle iyi geceler.
 

VamPrelLa

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
1,815
ilginç, şimdi onları görmek isterdim gözümde canlandıramıyorum :)
 

alibey

Bronz 5 Üye
Katılım
14 Eyl 2012
Mesajlar
35
Cvp: 220 milyon yıl önce kaplumbağaların kabuğu yoktu

evrimin kanıtı :haha:
 

amir.mennan

As 5 Üye
Katılım
18 Ocak 2012
Mesajlar
628
Cvp: 220 milyon yıl önce kaplumbağaların kabuğu yoktu

Gerçekten ilginç. Teşekkürler..
 
Üst