Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

25 gündür hiçbir şey yemiyor

ebru_emny

Bronz 5 Üye
Mrb.Memlekete giderken iki kaplumbağamı komşuma bıraktım iki aylığına.geri aldifimdan beri (25 gündür) kaplumbağamın biri hiç yem yemedi.Dışkısını yaptığını da görmedim.digeri gayet hareketli ve bayağı büyümüş iki ayda.geçenlerde bı yerde tonbaligi vs dikkatini çekebilir diye okudum.suyuna koyar koymaz kurtar beni der gibi resmen iki ayak üstüne dikildi.agzini nefes almaya çalışır gibi açıp kapattı defalarca.o günden beri ara sıra aksırır gibi sesler çıkarıyor.oda da deodorant skldığında da yaklaşık aynı tepkileri verdi.elime alıp konuşuyorum vs.suya koyunca hareketleniyor biraz.bugun bı ara kenara yan yatırıp kendini bırakmış kafasını felan. öldü sandım.komsumdan aldığım güne kadar gayet iyiymiş ve yemini yiyormuş.yem kavgası yapıyorlardı.bi de ben alınca klimalı odada kaldılar iki haftaya yakın.ne yapabilirim iyileşmesi icin

Mrb.Memlekete giderken iki kaplumbağamı komşuma bıraktım iki aylığına.geri aldifimdan beri (25 gündür) kaplumbağamın biri hiç yem yemedi.Dışkısını yaptığını da görmedim.digeri gayet hareketli ve bayağı büyümüş iki ayda.geçenlerde bı yerde tonbaligi vs dikkatini çekebilir diye okudum.suyuna koyar koymaz kurtar beni der gibi resmen iki ayak üstüne dikildi.agzini nefes almaya çalışır gibi açıp kapattı defalarca.o günden beri ara sıra aksırır gibi sesler çıkarıyor.oda da deodorant skldığında da yaklaşık aynı tepkileri verdi.elime alıp konuşuyorum vs.suya koyunca hareketleniyor biraz.bugun bı ara kenara yan yatırıp kendini bırakmış kafasını felan. öldü sandım.komsumdan aldığım güne kadar gayet iyiymiş ve yemini yiyormuş.yem kavgası yapıyorlardı.bi de ben alınca klimalı odada kaldılar iki haftaya yakın.ne yapabilirim iyileşmesi icin
Su kaplumbagalari hakkında bir sürü yazı okudum ama hiç birinde sizin verdiğiniz bilgilerle karşılaşmadım.cok basit bilgiler okudum ve öyle baktım aylardır.
Sizin ölüm kabı dediğiniz plastik kaptalar.AHM marka yeşil ve kırmızı yemden sabah akşam üç dört tane veriyorum.genwlde yeşil yem yemiyorlar.gammarus verdiğimde büyük olan kaplumbağam hepsini yiyor.15-20 gammarus kadar.kucuk olan geldiğinden beri ortalama yiyor.aslinda büyük olan ona pek fırsat vermedi yem konusunda.(Diğer kaplumbağamın hastalanmasindan oncesinden bahsediyorum).haftada 3 defa A vitamini 10 damla suyuna damlatiyorum.Haftada bir defa da kabuk kalitesi artırıcı vitamin diye bir şey aldım ilk defa bu hafta bir damla damlattim.suyunu iki günde bir degistiriyorum.benden başka ilgilenen yok.bende elime nadiren alıyorum.Bana hastalanan kaplumbağam için ne yapabileceğimi ve bundan sonrası için almam gereken her şeyi yazabilir misiniz.Buyuk olan kaplumbağam yaklaşık beş cm.sadece kabuğu.hasta olan 3 cm civari

Merhabalar ,

Hayvan klimalı odada kaldığı vakit üşütmüş şimdi de akciğer enfeksiyonuna çevrilmiş.

Eczaneden gentagut göz damlası alın.
Gentagutu sabah-akşam hayvanı 45 derece açıyla tutarak ağzına da 2 damla damlatın. Eğer ağzını açmazsa hayvanı dik tutup 10-15 saniye arayla 2 damlayı ruj sürermiş gibi ağzına sürün o vaziyette hayvanı biraz bekletin.

İnternetten deep fix reptivit vitamin damla alın. Onu da 1 hafta boyunca gentadan farklı bir vakitte her gün ağzına 1 damla damlatın. Ağzını açmazsa dik tutup ağzına 1 damlayı sürün o vaziyette hayvanı biraz bekletin.

Gentagutla vitamini farklı zamanlarda verin.

Bu süreçte hayvanın klima ve ya esintiye maruz kalmadığından emin olun.

Hayvanı gerekmedikçe elinize almayın . Almadan önce ve aldıktan sonra elinizi yıkadıktan emin olun.

Kaynamış suya kıyma parçasını atıp birkaç dakika bekletip çıkarın soğutup verin. Diğer kaplumbağa yemesin onu elinizle set kurarak vs. engelleyin. Haşlanmış yumurta akı da deneyebilirsiniz.

Su ısısı sabit 28 derece olmalı. Su ısıtıcı alın.

Isıtma lambası almanız gereken en acil şeylerden birisi şu konudan bilgi alabilirsiniz:

Isıtma lambası mesafe ayarını düzgün yapmaya çalışın. Hayvan aralıksız 3 saat kuru alanda durursa zorlamadan hafifçe suya indirin su içsin biraz.

Merhabalar ,

Hayvan klimalı odada kaldığı vakit üşütmüş şimdi de akciğer enfeksiyonuna çevrilmiş.

Eczaneden gentagut göz damlası alın.
Gentagutu sabah-akşam hayvanı 45 derece açıyla tutarak ağzına da 2 damla damlatın. Eğer ağzını açmazsa hayvanı dik tutup 10-15 saniye arayla 2 damlayı ruj sürermiş gibi ağzına sürün o vaziyette hayvanı biraz bekletin.

İnternetten deep fix reptivit vitamin damla alın. Onu da 1 hafta boyunca gentadan farklı bir vakitte her gün ağzına 1 damla damlatın. Ağzını açmazsa dik tutup ağzına 1 damlayı sürün o vaziyette hayvanı biraz bekletin.

Gentagutla vitamini farklı zamanlarda verin.

Bu süreçte hayvanın klima ve ya esintiye maruz kalmadığından emin olun.

Hayvanı gerekmedikçe elinize almayın . Almadan önce ve aldıktan sonra elinizi yıkadıktan emin olun.

Kaynamış suya kıyma parçasını atıp birkaç dakika bekletip çıkarın soğutup verin. Diğer kaplumbağa yemesin onu elinizle set kurarak vs. engelleyin. Haşlanmış yumurta akı da deneyebilirsiniz.

Su ısısı sabit 28 derece olmalı. Su ısıtıcı alın.

Isıtma lambası almanız gereken en acil şeylerden birisi şu konudan bilgi alabilirsiniz:

Isıtma lambası mesafe ayarını düzgün yapmaya çalışın. Hayvan aralıksız 3 saat kuru alanda durursa zorlamadan hafifçe suya indirin su içsin

Akvaryum ısıtıcısı mi alayim yoksa masa lambası gibi bir şey mi alayım.bir de bir göz damlası bir vitamin onermissiniz.ikisini de bir hafta mi kullanacagim

Akvaryum ısıtıcısı mi alayim yoksa masa lambası gibi bir şey mi alayım.bir de bir göz damlası bir vitamin onermissiniz.ikisini de bir hafta mi kullanacagim
Gentagut ve reptiviti alın.
Su ısıtıcı ve ısıtma lambası ikiside olmalı. Isıtma lambası önceklikli. Mandallı masa lambası ve halojen ampul alabilirsiniz.

Hayvan muhtemelen gidici durumda biran önce ısıtma lambasını alın.

20240910_173605.jpg

Masa lambasini bu sekilde takın. 28watt yada mesafe uzunsa 42watt halojen ampul takın.

Damlalari bugun alın bulabildiğinizi hemen tedaviye başlayalım.

Hayvani sıcakta tutarsak ilaç ve vitamin iyileşebilir fakat biran once tedarik etmeniz lazim.

Ekli dosyayı görüntüle 9303
Masa lambasini bu sekilde takın. 28watt yada mesafe uzunsa 42watt halojen ampul takın.

Damlalari bugun alın bulabildiğinizi hemen tedaviye başlayalım.

Hayvani sıcakta tutarsak ilaç ve vitamin iyileşebilir fakat biran once tedarik etmeniz lazim.
Bu ampul boyutlari bildiğimiz avize lambası boyunda mi uçak gece lambası boyunda mi

Genta ve ampulu yarin alin.

Forbest gibi yerlerde ampul ve masa lambasini bulabilirsiniz

Gentayi verdim ısıtıcı aldım hemen bozuldu sanırım çalışmıyor ampul ayarladım ama kıyma hiç yemedi itiyor

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvan akciğer enfeksiyonu olmuş. Süreç komşuda başlamış siz ileri götürmüşsünüz. Klima, esinti, cereyanda kalma yoluyla üşütme akciğer enfeksiyonu sebebidir. Odayı havalandırmak gerekiyor ise hayvanların su içinde olduğundan emin olun.

O deodorant olayını da bir daha bulundukları odada yapmayın. Boşta, fazla bir hareket olmayan oda varsa oraya alın. Çevrede hareket olduğunda kuru alana çıkmazlar. Alan tehdide açık bölge, su güvenli alandır.

Sebas ilaç ve vitamin konusunda bilgi vermiş.

Sularına ekstra birşey dökmeyin. O kabuk için kullandığınız kabuk jeli yada sertleştirici ise direk onu da çöpe atın. Zararı var yararı yok.

Akvaryuma bir an önce geçin. Su ısıtıcı, ısıtma lambası ve filtre olacak. Kuru alan taş olmasın. Bu konuda örnekler var.

Akvaryumu minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Filtre ve su ısıtıcı akvaryum hacmine göre alınacak.

Şimdilik su oda ısısında dursun. Suya müdahale etmeyin. Ani ısı değişiklikleri olumsuz biçimde etkiler. Sistemi en hızlı biçimde kurun. İlaca cevap verirse kurtulma olasılığı var.

Uygulamaya başladıktan sonra her gün bir tane yem denemesi yapın yerse devam edin. Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası iştahsızlıkta son önerdiklerimiz. Verip uzaklaşın. Yarım saat sonra yemezse alın.

Sık su değiştirmeyin. Su değişimi emsal sıcaklıkta su ile olacak.

Eksik birşey kaldıysa sorun.

Ufak kaptaysa eğer su ısıtıcı olmaz. Ampul öncelikli mandallı Masa lambası aldınız mı? Ampul kaç watt. fotoğraf atabilir misiniz.

Dün böyle bir düzen kurdum bir süreliğine. Oyuncaklardan rampa yaptım. Çevresine bez diktim. Su ısıtıcı aldım 28 derecede duruyor. Vitamini sipariş ettim. İlk gün kıymayı yemedi. Dün kaplumbağayı elime alıp ağzına soktum iki lokma kadar yedi sanırım. Neredeyse bir aydır ilk defa ağzına bir şey aldı zorla da olsa. Sizin gönderdiğiniz ampullerden bulamadım 1 saat önce resmini attığın ampulü aldım. Dün 60 wattlık Sarı eski tip ampullerden takmıştım. Kusura bakmayın iki gündür telaşlandım biraz, bilgileri alıp çıktım. Hoş bulduk bilgileriniz çok güzel, sitedeki bilgileri çok beğendim.

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvan akciğer enfeksiyonu olmuş. Süreç komşuda başlamış siz ileri götürmüşsünüz. Klima, esinti, cereyanda kalma yoluyla üşütme akciğer enfeksiyonu sebebidir. Odayı havalandırmak gerekiyor ise hayvanların su içinde olduğundan emin olun.

O deodorant olayını da bir daha bulundukları odada yapmayın. Boşta, fazla bir hareket olmayan oda varsa oraya alın. Çevrede hareket olduğunda kuru alana çıkmazlar. Alan tehdide açık bölge, su güvenli alandır.

Sebas ilaç ve vitamin konusunda bilgi vermiş.

Sularına ekstra birşey dökmeyin. O kabuk için kullandığınız kabuk jeli yada sertleştirici ise direk onu da çöpe atın. Zararı var yararı yok.

Akvaryuma bir an önce geçin. Su ısıtıcı, ısıtma lambası ve filtre olacak. Kuru alan taş olmasın. Bu konuda örnekler var.

Akvaryumu minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsanız o kadar uzun süre gider. Filtre ve su ısıtıcı akvaryum hacmine göre alınacak.

Şimdilik su oda ısısında dursun. Suya müdahale etmeyin. Ani ısı değişiklikleri olumsuz biçimde etkiler. Sistemi en hızlı biçimde kurun. İlaca cevap verirse kurtulma olasılığı var.

Uygulamaya başladıktan sonra her gün bir tane yem denemesi yapın yerse devam edin. Haşlanmış yumurta akı ve birkaç dakika haşlanmış kıyma parçası iştahsızlıkta son önerdiklerimiz. Verip uzaklaşın. Yarım saat sonra yemezse alın.

Sık su değiştirmeyin. Su değişimi emsal sıcaklıkta su ile olacak.

Eksik birşey kaldıysa sorun.
Hoşbulduk.Evim iki odalı.salon ve y.o.klima çalışıyor.cocuk odasında devamlı çocuklar var.sadece geniş koridorum sakin alan fakat orayada gün ışığı gelmiyor.nereye koyacağımı şaşırdım akvaryumu.

Filtre dediğiniz nedir balık akvaryumlarında ki motor mu?

25-26 gündür hiç yem yemiyordu.Sizin yazdığınız ilk gün kıymayı verdim yemedi.dun ağzına zorla soktum bı iki parça.geri çıkarmadı.uzun zamandır ilk defa bişey yedi.umarim sorun olmaz

Suya bırakıyorum bı kaç saatte bir,su içsin diye.once hareketsiz yan yatarak kalıyor ters donecekmis gibi.sonra kendine gelip çırpınıyor kaçıyor kenara

Geri