Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

300 litrelik akvaryumda damacana su kullanımı

kenco

Bronz 3 Üye
Merhaba

Yakında gelecek olan yeni akvaryumumda kaplumbağaların kabuklarında kireçlenme yapmaması için musluk suyu değil damacana su kullanmayı düşünüyorum.Bugüne kadar hep böyle yaptım fakat şimdi hacim 300 litreye çıkınca 15 16 damacana ile nasıl baş ederim bilemiyorum :)

Dış filtre ( eheim 2217) sorunumu çözecek midir? Ya da böyle bir sorunla karşılaşmamak adına alabileceğim önlemler var mıdır?

Bilgi rica ediyorum

Teşekkürler

Murat

Bunun en iyi çözümü lavabo altı filtreler. Özellikle yoğun kireçli su bulunan illerde akvaryum hacmide yüksek ise çok iyi olur.

İstanbul Bakırköy deyim..Su çok fazla kireçli değil.Buna rağmen aklım hala damacana suda.Bunun dışında lavabo altı filtre sistemini daha önce düşünmüştüm fakat mutfak küçük olduğu için vazgeçmiştim.

Cvp: 300 litrelik akvaryumda damacana su kullanımı

Emre'nin dediği filtrasyon sistemini kendi yemek, çay sularınız için de kullanabilirsiniz. Böylelikle hem içme suyunu israf etmezsiniz hem de sağlıklı su kullanırsınız. Oldukça verimlidir bu filtrasyon sistemleri. Ters ozmoz özelliklli olanlara özellikle bakın.

Yoksa başedilmesi mümkün değildir.

Cok basit bir cozum oneriyim muslugunuzun ucu zaten filterilidir degilse alip takin ve malburdan hortum ucu icin 2 liraya bir aparat alicaksiniz sonra onlari metal yapistiricisiyle yapistirin yada lehimletin sorun cozulmus olur ben kullaniyorum

Dış filtre performans olarak çok iyi ama kireç konusu başka. Yada ortalama tutturulup kireçli su seyreltilecek.

Peki hiç damacana su kullanan yok mudur ? Çok mu ütopik olur 300 litre için..

Benim akvaryumum 300 lt olsa kullanırdım. Ama evdeki akvaryumlarda yaklaşık 1000 lt su olunca mümkün olmuyor.

İlk kurulum yaıldıktan sonra su değişimi ve buharlaşan su için 3 damacana su tutsanız 60 litre eder. Bence yeterlidir. Olması mümkündür.

lavabo altı filtrelerde 6 kademeli filtrelerden alabilirsin veya marketlerde satılan seyyar model filtrelerde olur. damacanaya vereceğin paradan ucuza gelecektir. içeriğinde carbon olduğu için dış filtrede carbon kullanmana gerekte kalmaz.

Geri