Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

5 Aylık kaplumbağamın kabuğu hakkında [Resimli]

ThunderVolt

Bronz 4 Üye
Arkadaşlar kaplumbağam 5 aylık..Diğeri de yeni 1-1.5 aylık kadar...Eski kaplumbağam yani büyük olanın derisi yaklaşık 2 aydır böyle.Acaba kabuk mi değiştiriyor bilemedim..Çok soluk kabuğu..Deri değiştirme ne kadar sürer ki? 2 ay önce de benzer konu açmıştım kabuk değişmesi dediler.Acaba bu kadar sürer mi?Veya mantar tedavisi mi uygulamalıyım?

Teşekkürler..

edit:(Mavi su,Filtre,kuru alan ve ısıtıcım var.Ama mavi suyu daha 1 hafta önce kullanmaya başladım.)

newdscf0695.jpg

2 ayda deri değiştirmezler bence deri değiştirme gibi değil bu konuyu araştıracağım.

Mantardan şüphe ediyorsanız kontrol edin ;
mailto:/forum/kaplumbagalarda-mantar-hastaligi-t-113.html

bence kapluş hastalıklı durmuyor. Kabukları büyüdükçe o minikken olan yeşil renk değişiyor.İstersen vitamin takviyesi de yapabilirsin. Tabii araştır öncelikle, yanılıyor da olabilirim.

Mantar bölümünü 2-3 kez tekrar tekrar okudum ama denildiği gibi bir durum görmedim.:Tek sorun kabuğun 2 aydır resimdeki gibi oluşu.:Vitamin de kullanıyorum ama etksi olmadı sanırım

Benim üç kapluşum var son bir aydır benimkilerde öyle.Sebebi nedir ben de bilmiyorum...

Dönem dönem kabukta renk açılmaları olabiliyor, doğal yollardan güneş ışığı almadıkları için. Lambanız ultraviole mi? D vitamini içeren vitaminler ve yem kullanabilirsiniz.
Mantar çok belli ediyor kendini, koku yumuşama vs.

Evet mantar gibi değil Özlem hanımın dediği gibi uvb lambanız var mı?

bence güneşlendirmeden çok suya yüzeceği alana ihtiyacı var kaplumbağanın kabuğu sanki çok çok kuru duruyor. kabuk losyonu kullansan iyi olur gibi.

Kabuk losyonu dediğiniz kabuk sertleştiriciyse kaplumbağa için zararlıdır.

Mantarla hiçbir alakası yok günlük düzenli kabuğunu fırçalayın ve 1-2 saat güneşlendirin yeterli olur .. :)

Lambam UVB değil. Alana kadar şimdilik 40 Watt ampül kullanıyorum.Güneşlendirmeyi ilk aylarda yapıyordum ama hayvan hep gölgeye kaçıyor diye bıraktım.Vitamin ve Gaga taşı kullanıyorum ama hala böyle..Zaten bugünlerde güneşlendirm yapmak imkansız gibi..Yardımcı olan herkeze tekrardan teşekkürler..Merak ettiğim bir nokta var:

20 tl ye ExoTerra nın SunGlo adlı lambasını almak istiyorum ama onu kuru alana tutsam ısı verir mi aynı zamanda bilmiyorum.O yüzden UVB lamba daha alamadım.Sizce ısıtır mı? D vitamini dışında?

Sanırım dediğiniz lamba sürüngen lambası.UVB Lamba alırsanız daha yararlı.Güneşin dağıttıği UVB Işınlarını yayan bir lamba.Bu yuzden ismi UVB Lamba.UVB Işınları kabukları için çok çok yararlı.

hmm..teşekkürler..Sürüngen lambası ile UVB çok farkeder mi? Sakıncası yoksa UVB lamba alabileceğim bir site söyleyebilirmisiniz..Son sorum ise UVB lamba ısıtıcı etki yapar mı? yani kuru alanı ısıtır mı?..,

Tekrardan teşekkürler :)

ThunderVolt' Alıntı:
hmm..teşekkürler..Sürüngen lambası ile UVB çok farkeder mi? Sakıncası yoksa UVB lamba alabileceğim bir site söyleyebilirmisiniz..Son sorum ise UVB lamba ısıtıcı etki yapar mı? yani kuru alanı ısıtır mı?..,

Tekrardan teşekkürler :)

Sürüngen Lambası UVB ışını yaymaz.
mailto:/ u tavsiye ederim.
Evet kuru alanı ısıtır.

Dostum korkacak birşey yok kabugu koyu olan kablumbaganın cinsi öbüründen farklıdır. Yani onun kabugu hiç bir zaman ötekisi gibi yeşil olmayacak ve hatta zamanla dahada koyulaşacaktır. Her deri değiştirdiğinde gittikçe koyulaşacak kabugu

Bu konu hakkında yeni bir başlık açtım "Hastalık ve Sağlık" bölümüne. O konuyu okumanızı tavsiye ediyorum.

Geri