Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

5 yaşındaki dişi kaplumbağam Doris

Corpse

Bronz 5 Üye
Doris geldiğinde çok uysaldı. Son birkaç gündür çok agrasif. Her şeye saldırıyor. Küçük kaplumbağam aynı akvaryumda ayrı bir kapta duruyor şuan ama kaba saldırıyor. Doris onu arka ayağından yakaladı bugün. Cem abi, kaplumbağaları ayır dediğinde akvaryumda başka bir kapta biraz durdu ama sonra kaçmaya başladı bende saldım kıyamadım :( . Ayağında bir şey yok gibi görünüyor açık yara felan yok bugün kuzenim ailesini ikna ederse onlara vercem küçüğü fakat bir yandan da dorisin neden böyle davrandığını merak ediyorum. Neden birden agresifleşti? (Bu arada sahiplendirdim)

Son düzenleme:
Bu hayvanlar asosyal ve bölgecidir. Hayvan 5 senedir tek yaşamış sistemi sahiplenmiş. Ufak onun için tehdit oluşturuyor. Bu hayvanlarda, karşısındaki hasta, ufak yani güç dengesinde zayıfken güçlü olan fırsatı kaçırmaz ve saldırır. Diğer sebepler alfalığına tehdit, yeme ortak çıkma, akvaryum darlığı gibi durumlar. Bu hayvanlar büyüdükçe özgüvenleri yükselir ve kendini savunma moduna girerler, bize karşı da tepkileri bu olur, ısırmaya çalışırlar.

Aynı cinsiyette olma ihtimalleri de yüksek. Biz 10 cm kabuk boyunda anlıyoruz ama onlar yavru iken de anlıyorlar.

Teşekkür ederim bilgiler için fakat aklıma takıldı bu hayvan iki haftadır felan benimle ve ilk defa böyle davranıyor birde kuru alana çıkıp kaçmaya çalışıyor acaba mutlu değil mi? Akvaryumdan sıkıldı mı?

Bu hayvanlar 3 sebepten kaçma girişiminde bulunur.
-akvaryum ufak geliyorsa,
-güneşi gördüğünde ona gitme isteği,
-dişi ve uygun boyda ise yakın zamanda yumurtlayacak olması.

Geri