Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

50 lt akvaryum için iç filtre önerisi

Sezerkülcü

Yeni Üye
İyi günler arkadaşlar 8 aydır elimde bebekken aldığım kaplumbağam var artık küçük iç filtre iş görememeye başladı 3 günde suyu kirletiyor bende akvaryumu tamamen doldurup üst kısma ekstra kuru alan yaptırıyorum.akvaryum 50 lt oldu şu an.Eheim 2010 modeli sizce uzun vadede yeterli midir fazla gelir mi?başka ne önerirsiniz.bir de kuru alan rampası için paspas dışında ne kullanabilirim suya dayanıklı ahşap var mıdır? Ne kullansam bozuldu çünkü.

SfBayyurt

Taç 2 Üye
Ben açıkçası 50 litre akvaryuma bu kadar masraf etmek yerine ömürlük bir akvaryuma geçmenizi tavsiye ederim.Hayvan büyüdükçe akvaryum da büyüyecek ve her akvaryuma ayrı ekipman almak daha masraflı bir olay..Tek seferde alıp rahatlayın derim

Sezerkülcü

Yeni Üye
Ben açıkçası 50 litre akvaryuma bu kadar masraf etmek yerine ömürlük bir akvaryuma geçmenizi tavsiye ederim.Hayvan büyüdükçe akvaryum da büyüyecek ve her akvaryuma ayrı ekipman almak daha masraflı bir olay..Tek seferde alıp rahatlayın derim
Sürekli taşındığım için şu an bununla 1 2 yıl idare etmek zorundayım büyük akvaryum için ilerde dış filtrede almak gerekir o kadar büyük değil yapmayı düşünüyorum şimdilik erken.merak ettiğim bu filtre çok gelir mi yüzmesine engel olur mu ya da daha verimlisi var mı temizlemek çok vaktimi alıyor çünkü

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Su yüksekliği ne kadar? Kaç cm?

Alabilirseniz 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında hazır bir akvaryum alın. Bunun sonrası ömürlüktür; buna alacağınız su ısıtıcı ve iç filtreyi ömürlüğe göre alır ek masraftan kurtarırsınız. Bu hayvan tek olduğuna göre 15 cm kabuk boyuna kadar rahat götürür. Sonrasında kabuğu kalınlaşacağı için cama vurup çatlatma riski var. Yoksa daha uzun da gider.

Paspas olarak bu ürünler kullanışlı, halı kaydırmaz gibi su emmiyor.

214269.jpg

Eni 80 cm. Bunu uzun kısım olarak ayarlayıp enini ona göre alırsınız. Metresi şu an 120-140 tl civarı olmalı o kadar büyük almanıza gerek yok.

Sezerkülcü

Yeni Üye
Su yüksekliği ne kadar? Kaç cm?

Alabilirseniz 80*35*50h ve 7 mm cam kalınlığında hazır bir akvaryum alın. Bunun sonrası ömürlüktür; buna alacağınız su ısıtıcı ve iç filtreyi ömürlüğe göre alır ek masraftan kurtarırsınız. Bu hayvan tek olduğuna göre 15 cm kabuk boyuna kadar rahat götürür. Sonrasında kabuğu kalınlaşacağı için cama vurup çatlatma riski var. Yoksa daha uzun da gider.

Paspas olarak bu ürünler kullanışlı, halı kaydırmaz gibi su emmiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 5483

Eni 80 cm. Bunu uzun kısım olarak ayarlayıp enini ona göre alırsınız. Metresi şu an 120-140 tl civarı olmalı o kadar büyük almanıza gerek yok.
şu an ekonomim yeni akvaryuma ve diğer malzemelere pek müsait değil bir de sürekli taşınma durumlarım var bikaç yıl boyunca.su yüksekliği 30 cm e yakın olacak tam doldurduğumda.alttaki kuru alanı kesip çıkardım üste ayrı kuru alan için cam kestirdim akvaryum silikonu aldım.ısıtıcı da 50w eheim 60Litrelik akvaryum için olanı var şu an.bu paspası silikon yerine japonla tutturmak sorun yaratır mı?

Ekli dosyalar

• 20220205_203212.jpg
    20220205_203212.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 9

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Kuru alanı görünce hatırladım bende sizin kuru alanın resmini örnek gösteriyorum.

Eheim 50 W o akvaryuma yeter. 2010 uyar motoru alt kısımda sünger yerine elyaf ve bir miktar zeolite koyarsanız idrarı da süzer. Elyafta toz kirleri alır. Üst kısmının su dışında olmasında sıkıntı yok. Zaten su çıkışı su yüzeyinde duruyor.

Sobo wp-1301f de emsali, 600 lt/h debisi var. Nerdeyse yarı fiyatında. 1302 f fazla gelir o 800 lt/h debili.

Sezerkülcü

Yeni Üye
evet ben de sizi hatırladım cem bey yardımcı olmuştunuz:)
üst kısımdan kastınız yeşil filtre kısım mı yoksa kapak kısmı mı su dışında kalabiliyor?
siz hangi filtreyi önerirsiniz çok fark yaratır mı sobo alsam?
elyaf zeolite uygulama ve miktarı ile ilgili forumda konu var mı tam bulamadım?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Normalde hazne su içinde durur üsteki su çıkan aparat su dışında durur. Eğer filtre boyu uzunsa haznenin bir kısmı su dışında durabilir.

Kumu çekmemesi için alt kısmı 4-5 cm en azından yüksekte durmalı. Normali tabandan 7-8 cm kadardır.

Eheim soboya göre kaliteli motor düşük watt'ta yüksek verimli bu da uzun vadede elektrikten tasarruf sağlıyor. Debisi 100 lt/h düşük fiyatı yüksek.

Sobo standard 15 watt eski nesil motor. Sessiz çalıştığını söylediler ben kullanmadım. Kötüleyeni de duymadım okumadım açıkçası. 100 lt/h debisi yüksek. Boyu biraz daha uzun mu emin değilim siz kontrol edin. Fiyatı düşük.

Buna göre tercihinizi yapın ikisi de olur. Bunları ilerde ömürlükte sudaki uçuşan derileri toplamada dış filtreye takviye olarak kullanıyoruz. Dolayısıyla çöp olmazlar.

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hazneye yarı yarıya koyun. Elyaf kahverengiye dönünce yenilersiniz. Üst kısmı temiz kalırsa alt kirli kısmı koparıp eksilen kadar eklersiniz ziyan az olur. Zeolite'i 1-1,5 ayda bir yenilersiniz. Zeolite torbada konacak ama filtre torbaları dış filtreye uyumlu olduğu için büyüktür yer kaplar. Ben bunun için müjde marka diz altı kadın çorabı almıştım 1 milyonculardan, 2 çorap ve ucuzdu. İçine zeolite koyup bağladım. İşlevi bitince olduğu gibi atıp yeni zeolite ve yeni çorap kullandım. Temizleme derdi yok.

Sezerkülcü

Yeni Üye
Normalde hazne su içinde durur üsteki su çıkan aparat su dışında durur. Eğer filtre boyu uzunsa haznenin bir kısmı su dışında durabilir.

Kumu çekmemesi için alt kısmı 4-5 cm en azından yüksekte durmalı. Normali tabandan 7-8 cm kadardır.

Eheim soboya göre kaliteli motor düşük watt'ta yüksek verimli bu da uzun vadede elektrikten tasarruf sağlıyor. Debisi 100 lt/h düşük fiyatı yüksek.

Sobo standard 15 watt eski nesil motor. Sessiz çalıştığını söylediler ben kullanmadım. Kötüleyeni de duymadım okumadım açıkçası. 100 lt/h debisi yüksek. Boyu biraz daha uzun mu emin değilim siz kontrol edin. Fiyatı düşük.

Buna göre tercihinizi yapın ikisi de olur. Bunları ilerde ömürlükte sudaki uçuşan derileri toplamada dış filtreye takviye olarak kullanıyoruz. Dolayısıyla çöp olmazlar.
tamam çok teşekkür ettim cem bey :)